Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu Faust-haust, która odbędzie się 15 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w siedzibie instytucji. Twórczynią przedstawienia jest kierowniczka baletu i tancerka-solistka Kieleckiego Teatru Tańca Małgorzata Ziółkowska, a fabuła nawiązuje do dzieła literackiego Faust Johanna Wolfganga Goethego.

Wersja do druku

Udostępnij

Słowo od autorki:

Człowiek zmaga się z tym, co ma i ze świadomością tego, czego nie ma. Zmaga się z życiem, z jego nasyceniem i obroną przed pustką. Gnany nieznanym imperatywem, chciałby zachłystywać się tym, co ono mu przynosi, nadawać w ten sposób sens, odczuwać życie podobnie jak bieg, w którym powietrze smaga po twarzy.

Pragnienie zachłyśnięcia się życiem, powietrzem, miłością rzuca nas w skrajności – od demiurgicznej kreacji począwszy, aż po odrętwiałe wegetowanie. Biologiczna witalność tworzy z nas istoty chwytające, pochłaniające, zagarniające. Pierwszy haust życia łapiemy w zaledwie 10 sekund po narodzinach… Łapiemy ok. 16 oddechów na sekundę, by w wieku 30 lat osiągnąć 250 milionów haustów… haustów życia – przeróżnych.

Haust życia jako paliwo żywotnej egzystencji. Zadaję pytanie, czy biologiczny oddech jest sensem sam w sobie, czy należy sens mu nadać. Czy możemy istnieć jedynie „bezwładnie dryfując” przez życie?
Jak w pokerze – „sprawdzam”.

Czy by być szczęśliwym, trzeba się nieustanie stymulować, przekraczać, przebijać, ryzykować aż do zaprzedania? Czy należy wyzbyć się ożywczej dynamiki zachłystywania się sprawczością, władzą, erotyczną miłością? Czy potocznie określane „spokojne życie” skazuje na nudę i brak sensu, na nihilizm? Czy należy się czymś zachłysnąć…?

Szukam tego w historii Fausta, bo tam pierwotnie wydaje się, że chodzi o sens życia. Pytam o te miliony, miliardy sensownych i bezsensownych haustów, oddechów, łyków wody i wina w jego życiu. Pytam, czym jest właściwie spełnienie, skoro to istota i cel egzystencji rozdziera się pomiędzy być i mieć. Co uzasadnia trud życia i czyni je wartym przeżycia? Faust szukał chwili, która by trwała…
Czy odpowiedź na to pytanie zawiera tajemnica miłości istot ludzkich? Jakie oddanie i poświęcenie może dać spełnienie? Jestem na takim etapie życia, stąd temat prywatnie mi bliski…

W każdym hauście znajduję inną odpowiedź…

Realizacja:

Choreografia, reżyseria, przestrzeń sceniczna, kostiumy: Małgorzata Ziółkowska
Aranż muzyczny: Filip Gołda
Film, projekcje: Grzegorz Kaczmarczyk
Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak

Obsada premierowa: Zespół Artystyczny Kieleckiego Teatru Tańca w składzie:

Faust: Marek Szajnar
Małgorzata: Małgorzata Kowalska
Mefisto: Piotr Ziółkowski
Mefista: Joanna Plata

Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Boruń, Marta Starostecka, Klaudia Tkaczyk, Joanna Plata, Pamela Paprota, Julia Domagalska, Arkadia Dziarmaga, Roksana Wieczorek, Kamila Zimnowoda
Kamil Zdańkowski, Bartłomiej Banasiak, Paweł Jacak, Mikołaj Wojtachnio

Adepci Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca: Maja Dawidenko, Hanna Podedworna, Zuzanna Tatarowska, Nikodem Bardzki

Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.
Czas trwania: 50 minut

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close