Kielecki Teatr Tańca zaprasza na prezentację projektu edukacyjno-tanecznego pt. Legenda o Hilarym Mali. Jest ona planowana na 2 lipca 2022 roku o godz. 19.15 w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Wersja do druku

Udostępnij

Celem projektu jest przybliżenie historii geologicznej regionu świętokrzyskiego w formie atrakcyjnego widowiska taneczno-muzycznego. Połączenie treści edukacyjnych  z elementami muzyki i tańca w pięknym otoczeniu przyrody będzie niezapomnianym wydarzeniem edukacyjno-artystycznym.

Legenda o Hilarym Mali

Niejaki Hilary Mala, włościanin z Niewachlowa i górnik, trudnił się kopaniem kruszcu w górze pobliskiej. Był on pracowitszy od wielu, pobożny i przykładny, wszakże długo nie miał szczęścia i z biedą utrzymywał swoją rodzinę. Ubogi, więc nieśmiały i milczący Mala, ukopaną przez siebie rudę sprzedawał w mieście i grosz oddawał żonie … a wieczorami wróciwszy z roboty, wychodził za chałupę na pole i modlił się szczerze. Pewnego razu, gdy zasnął po modlitwie z litanią na ustach, zobaczył on we śnie Św. Barbarę i usłyszał słowa zachęty,- widział on we śnie zamkniętą szparę i skałę ponad skarbem w górze, zrozumiał więc, że ją przebić potrzeba. Obudziwszy się Mala pamiętał co mu się śniło, nie powiedział ani słowa nikomu…  Pracował on z pilnością niesłychaną, krusząc twardą skałę, a ponieważ inni górnicy unikali zawsze robót w kamieniu i szukali kruszcu w miękkich glinach, więc gdy widzieli jak Mala kruszy skałę, w której gdzieniegdzie tylko błyszczały drobne ziarna kruszcu, niektórzy górnicy radzili mu obrać inne miejsce, inni drwili z prostaka, nazywając go waryatem i opowiadali żonie o dziwactwie Mali. Lecz Mala był człowiekiem silnej wiary, nic go nie mogło oderwać od pracy, bo on wierzył w swój sen i pracował prawie bez odpoczynku. Kruszec ołowiu trafiał mu się czasami w bardzo małej ilości, lecz wkrótce i to zginęło, … biedny Mala wyczerpał wszystkie swoje środki, jadł tylko suchy kawałek czarnego chleba, zadłużył się u wszystkich bogatszych sąsiadów… W tych kilku dniach ostatniej już nędzy, zdołał on nareszcie przebić skałę i dostał się do nowej szpary zawalonej olbrzymiemi bryłami błyszczu ołowiu. Wtedy dopiero żona i koledzy Mali zobaczywszy prawdziwy skarb, dowiedzieli się o śnie- i uwierzyli, że to było objawione… kamień dookoła brył wyłamano, lecz ani liny nowe, ani potrójne łańcuchy nie mogły wytrzymać ciężaru brył, wszystko to pękało przy obrocie windy. Wówczas górnicy sami pomiędzy sobą uradzili, żeby zrobić nową linę z łyka lipowego… na niej dopiero zdołali wyciągnąć w całości bryły kruszcu.

Fragmenty legendy w formie XVIII-wiecznej, zapisanej w Archiwum Górniczym w Suchedniowie, którą w XIX w. przekazali m.in. Oskar Kolberg, Hipolit Święcicki, Włodzimierz Kondaki.

Realizatorzy:

Choreografia: Anna Budnicka
Muzyka: Piotr Stefański, Emilia Anna Tuśnio

Występują:

Młodzież ze Szkoły KTT oraz Studia Tańca Candela i Studia Tańca Verso:

Hilary Mala: Mikołaj Wojtachnio
Żona Hilarego Mali: Natalia Łomińska
Św. Barbara: Natalia Sikora
Konie: Hanna Piątkowska, Dominika Roman, Kinga Ruszkiewicz
Górnicy: Barbara Jung, Martyna Jęczalik, Maria Kozieł, Hanna Olejarz, Kinga Pilśniak, Magdalena Rokicka, Filip Gajewski
Galeny: Klaudia Bełczowska, Karolina Grzybczyk, Julia Jasiak, Milena Koncewicz, Wiktoria Król- Syzdół, Natalia Łomińska, Martyna Piasecka, Liliana Podstawka, Roksana Rzędowska, Nadia Zagdan.

Zespół Muzyczny Studium Instrumentów Etnicznych w składzie:

Śpiew: Piotr Stefański
Śpiew: Emilia Anna Tuśnio
Gitara: Roland Langer
Instrumenty perkusyjne: Krzysztof Olejarz
Gitara basowa: Sebastian Szczepański

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close