Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 20-21 maja o godz. 19.00 Kielecki Teatr Tańca zaprasza do swojej siedziby na premierę spektakl Kronos. Erotyczny spokój w reżyserii Michała Znanieckiego i choreografii greckiej artystki Diany Theocharidou.

 

Przedstawienie utrzymane jest w formie dialogu kobiecego z towarzyszeniem muzycznym dwóch głosów – akordeonu i bandoneonu. Główna postać, aktorka jest niejako wypadkową wspomnień. Szuka sposobu na to, żeby uwolnić się od nich, znaleźć spokój. Prowadzi dyskurs z samą sobą, szukając odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Staje się żywą kroniką utkaną z wrażeń, opowieści, emocji, projekcji. Nadrzędnym bodźcem do wyrażenia siebie, emocji i przeżyć staje się choreografia spektaklu. Elementy teatru tańca przenoszą  spektakl w inny wymiar, dookreślony gestem i ruchem. Jednocześnie wymiar silnie zakorzeniony kulturowo w tradycjach muzycznych Argentyny, Hiszpanii i Francji.

 

Kronos to dziennik uzupełniający i zamykający całą serię pamiętników Witolda Gombrowicza, dzieło, w którym pokazana jest ta słabsza, najbardziej intymna i ukryta twarz pisarza. Ukazując swe pełne wątpliwość, zarazem nieustannie myślące oblicze, pisarz udowadnia nam siłę swojego charakteru. Kronos bowiem to szczere i wrażliwe notatki Gombrowicza. Spektakl, który powstał na podstawie tego dziennika, nie jest jego bezpośrednim cytatem. Koncentruje się wokół ważniejszego problemu: dla kogo ujawnienie dziennika sekretnego jest niebezpieczne i kto się tej publikacji najbardziej boi. Wydaje się być oczywistym, dlaczego Rita Gombrowicz przez tyle lat nie dopuszczała do jego wydania. Notatki, które ujrzały światło dzienne, pełne są osobliwości, seksualności, prawdy.

 

Marga (Rita), której towarzyszą obrazy, wspomnienia, fragmenty dziennika, romanse, dramaty – ukaże się publiczności jako skompromitowana czy też tryumfująca kobieta walcząca i jedyna. Scenerią spektaklu staje się sala teatralna, jednak jej przestrzeń wykorzystana jest w niestandardowy sposób. Publiczność zostaje odwrócona, obserwując akcję spektaklu rozgrywającą się na widowni.

 

Autorami spektaklu jest zespół artystów międzynarodowych: Diana Theocharidou (choreografia) i Pablo Ortiz (kompozytor) z Argentyny, Michał Znaniecki (scenariusz, inscenizacja, reżyseria) i Bogumił Palewicz (video art) z Polski oraz Jon Paul Laka (akordeon) z Hiszpanii. Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2013 podczas Festival Opera Tigre na wyspie Kaiola Blue pod patronatem honorowym Ambasady RP w Buenos Aires i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W roli głównej wystąpiła wówczas legendarna Marilu Marini. Następnie spektakl był prezentowany między innymi w ramach Międzynarodowego Kongresu Gombrowicza w Buenos Aires oraz w lutym 2015 w Montevideo.

 

Reżyser: Michał Znaniecki

Reżyser Video- art: Bogumił Palewicz

Choreograf: Diana Theocharidou

Asystent: Zofia Dowjat

 

Realizacja spektaklu w Polsce

Obsada:

Rita Anna Ratajczyk

Głos Rity Ewa Biegas

Akordeon: Jon Paul Laka

Bandoneon: Wiesław Prządka

Tancerze Kieleckiego Teatru Tańca: Krzysztof Dziarmaga, Marcos De Lima, Dawid Kwarciany, Jan Madej, Dawid Matlak, Mateusz Pietrzak, Aleksander Staniszewski, Bartosz Wójcik

 

Bilety w cenie: 40 zł.
Rezerwacja 41 367 67 12. Sprzedaż od 11 maja 2015 roku w kasie Kieleckiego Teatru Tańca, Plac Moniuszki 2B w godzinach 14.00 – 17.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close