Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą niedzielę, 23 grudnia o godz. 16.00 w wybranych kinach sieci Multikino oraz wybranych kinach studyjnych (pełna lista pod opisem) będzie można obejrzeć transmisję na żywo spektaklu Dziadek do orzechów w choreografii Jurija Grigorowicza z Teatru Bolszoj w Moskwie. W głównych partiach zobaczymy wybitnych solistów Bolszoj: Margaritę Szrajner w roli Maszy i Siemiona Czudina jako Księcia.

 

Tymczasem, w oczekiwaniu na transmisję na żywo, od 9 do 31 grudnia widzowie w całym kraju mogą cieszyć się nagraniem tego samego tytułu z poprzedniej transmisji w cyklu (grudzień 2014). W retransmisji Dziadka do orzechów główne partie tańczą pierwsi soliści Bolszoj: Anna Nikulina w roli Maszy, Denis Rodkin jako Książę i Andriej Merkuriew jako Drosselmeyer. Lista kin wyświetlających spektakl w retransmisji poniżej.

 

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Przedstawienia baletu Czajkowskiego przygotowują w tym okresie na całym świecie nie tylko profesjonalne zespoły baletowe, ale także szkoły tańca i amatorskie grupy. Mimo że dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

 

Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl, który do dziś, bez zmian, pozostaje w repertuarze Teatru Bolszoj.

 

Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego Dziadku do orzechów nie ma przesłodzenia, dosłownie i w przenośni. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany. Bohaterowie odbywają więc swoją wędrówkę w II akcie baletu w górę bożonarodzeniowego drzewka, spotykając lalki – choinkowe ozdoby, które wykonają słynne tańce: chiński, rosyjski, hiszpański, czy taniec pastuszków. Wszystko zwieńczy popisowy duet – pas de deux głównych bohaterów i znany Walc Kwiatów.

 

Zobacz fragment spektaklu

 

Dziadek do orzechów

 

Balet w dwóch aktach (1892)

Libretto Jurija Grigorowicza według opowiadania E.T.A. Hoffmanna, z wykorzystaniem motywów scenariusza Mariusa Petipy.

 

Premiera niniejszej inscenizacji Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji): 12 marca 1966 roku

 

Występują: Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra i chór Teatru Bolszoj

 

Realizatorzy:

Jurij Grigorowicz choreografia wg Mariusa Petipy

Simon Wirsaładze scenografia i kostiumy

Paweł Kliniczew dyrygent

 

Treść baletu:

 

Akt I W święto Bożego Narodzenia do domu Sztalbaumów schodzą się goście. W przebraniu czarodzieja pojawia się Drosselmeyer, ojciec chrzestny Marii i Fryca. Dzieci otrzymują prezenty, wśród nich – dziadka do orzechów. Rozrabiaka Fryc uszkadza zabawkę, ale Maria opiekuje się drewnianym ulubieńcem. W nocy pojawiają się myszy ze swoim Królem. Zabawki pod wodzą Dziadka do orzechów walczą z myszami, pomaga im rozbudzona ze snu Masza. Po zwycięstwie Dziadek do orzechów przemienia się w Księcia i zabiera Marię w podróż na szczyt choinki.

Akt II Myszy znów atakują podróżników. Książę znów śmiało staje do walki i pokonuje wroga. Wszyscy mają teraz okazję do świętowania. Lalki tańczą, jaśniej palą się świeczki, cała choinka ożywa. Jednak to wszystko było tylko snem… Minęła czarodziejska bożonarodzeniowa noc. Wraz z nią przeminęły wszystkie cuda i dziwy. Maria budzi się z sennego marzenia, w swoim domu, u stóp choinki. Na jej kolanach leży zabawka – dziadek do orzechów.

 

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

 

***

 

Terminy i miejsca pokazów transmisji na żywo:

 

23 grudnia 2018 LIVE HD
Bydgoszcz Multikino 
Gdańsk Multikino 
Ełk Ełckie Centrum Kultury 
Katowice Kino Rialto 
Kraków Multikino 
Lublin Multikino 
Łódź Multikino Silver Screen 
Olsztyn Multikino 
Poznań Multikino Malta 
Poznań Multikino Stary Browar 
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum 
Szczecin Multikino 
Warszawa Kino Praha 
Warszawa Multikino Ursynów 
Warszawa Multikino Złote Tarasy 
Wrocław Kino Nowe Horyzonty 
Zabrze Multikino

20 stycznia 2019 Łuków kino Łuków 
20 stycznia 2019 Łódź kino Szpulka 
20 stycznia 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury 
21 stycznia 2019 Opole Lubelskie kino Opolanka
22 stycznia 2019 Nasielsk kino Nowa 
24 stycznia 2019 Kraków kino Kijów.Centrum
27 stycznia 2019 Limanowa kino Klaps 
6 lutego 2019 
Gorlice kino Kolory 

21 lutego 2019 
Czechowice-Dziedzice Multikino 
Elbląg Multikino Ogrody 
Jaworzno Multikino 
Katowice Multikino 
Kielce Multikino 
Koszalin Multikino 
Radom Multikino 
Rumia Multikino 
Rybnik Multikino 
Rzeszów Multikino 
Słupsk Multikino 
Sopot Multikino 
Tychy Multikino 
Warszawa Wola Multikino 
Włocławek Multikino 
Wrocław Multikino Pasaż 
Zgorzelec Multikino

 

 

Terminy i miejsca pokazów retransmisji spetkaklu z 2014 roku:

 

9 grudnia 2018 Grajewo Grajewskie Centrum Kultury 

9 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów 

12 grudnia 2018 Lidzbark Warmiński kino Ignacy 

16 grudnia 2018 Radom Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 

16 grudnia 2018 Braniewo Braniewskie Centrum Kultury

16 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów 

18 grudnia 2018 Sianów Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów 

21 i 22 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów 

22 grudnia 2018 Międzyrzec Międzyrzecki Ośrodek Kultury 

23 grudnia 2018 Skoczów Teatr Elektryczny
23 grudnia 2018 Ełk kino ŁCK 

26 grudnia 2018 Gliwice kino Amok 
28 grudnia 2018 Międzyrzec Międzyrzecki Ośrodek Kultury 
29 grudnia 2018 Sztum Sztumskie Centrum Kultury 
29 grudnia 2018 Wronki Wroniecki Ośrodek Kultury
30 grudnia 2018 Międzyzdroje kino Eva
30 grudnia 2018 Żywiec kino Janosik
31 grudnia 2018 Rypin Rypiński Dom Kultury

 

***

 

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

 

 

KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:

CIKANEK FILM Sp. z o.o. / NAZYWOWKINACH.PL

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close