Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 19 kwietnia o godz. 16.45  i 17.00 Cikanek Management Poland zaprasza widzów pięciu kin w Polsce na transmisję live spektaklu baletowego Iwan Groźny. Pokazy odbędą się w: Kinie Praha w Warszawie (ul. Jagiellońska 26), Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21), Kinie w CKiS Oskard w Koninie (ul. Aleje 1 Maja 7a), Kinoteatrze Rialto w Katowicach (ul. Św. Jana 24) oraz w Kinie CENTRUM w Wadowicach (ul. Teatralna 1). Przed transmisją w Kinie Praha w Warszawie słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk muzyczny i baletowy.

 

Balet powstał w 1975 roku do muzyki Siergieja Prokofiewa, choreografię przygotował Jurij Grigorowicz. Spektakl opowiada o ewolucji jednostki – cara Iwana pod wpływem otaczającej go wrogości i brzemienia władzy. Spektakl jest obecnie do obejrzenia wyłącznie na scenie Teatru Bolszoj. W rolach głównych wystąpią Michaił Łobuchin, Anna Nikulina i Denis Rodkin.

 

Podobnie jak w swoim sławnym Spartakusie, Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, tym razem rosyjskiej, z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Car Iwan IV Groźny to postać niemal nierealna w swym okrucieństwie, zupełnie nienadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem – jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie z otaczającymi go spiskowcami, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Prapremiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w roku 2012, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich. Balet powstał do muzyki Prokofiewa do filmu Eisensteina o Iwanie Groźnym (1944) i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dziś spadkobiercy kompozytora.

 

W partyturze wykorzystano fragmenty muzyki do filmu Iwan Groźny, fragmenty Uwertury rosyjskiej C-dur, kantaty Aleksander Newski oraz fragmenty III symfonii d-moll. Redakcja i dopełniające fragmenty muzyczne – Michaił Czułaki.

 

Przedstawienie trwa około 2 godzin 20 minut (w tym 1 przerwa).

 

O cyklu Na żywo w kinach:

Cikanek Film Sp. z o.o. należy do grupy Cikanek Management s.r.o. stworzonej przez Martina Cikanka, zajmującej się dystrybucją transmisji kulturalnych na terenie 12 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pod marką Na żywo w kinach na terenie Polski dystrybuuje  transmisje i retransmisje spektakli w jakości HD z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, National Theatre w Londynie, Filharmonii Berlińskiej oraz wyjatkowe filmy dokumentalne prezentujące najwspanalsze dzieła światowej sztuki w ramach cyklu Wystawa na ekranie (Exhibition on Screen).

 

W maju odbędą się retransmisje spektaklu:
10.05.2015 – Ciechanów kino Łydynia, Rzeszów kino Zorza

14.05.2015 – Piła Fabryka Emocji

24.05.2015 – Oświęcim Nasze Kino

 

Więcej

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close