9 listopada o godz. 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbędzie się premiera spektaklu Dlaczego do jej twarzy nie dociera słońce? w choreografii Patrycji Alenkuć. Spektakl wyrasta z refleksji nad Pomnikiem Sanitariuszki w Kołobrzegu, który stanowi hołd sanitariuszkom Wojska Polskiego, niosącym pomoc rannym na frontach II wojny światowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl inspirowany jest Pomnikiem Sanitariuszki, Eweliny „Linki” Nowak, którego autorem był Adolf Cogiel oraz wierszami Małgorzaty Brol, które powstały z jej zachwytu nad pomnikiem. Twarz postaci na pomniku nie jest oświetlana słońcem prawie przez cały rok i tak naprawdę nie jest twarzą Eweliny Nowak, tylko Zofii Jankowskiej, co nasuwa hipotetyczne pytanie: dlaczego za tym, co nieukazane na pierwszym planie, nieoświetlone, ukryte, schowane stoi zazwyczaj poświęcenie, walka, odwaga, oddanie, empatia, współczucie, bohaterstwo? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć artyści-tancerze, posiadający wyjątkowe cechy fizyczne i psychiczne – artyści z różną motoryką i sensoryką, potocznie nazywani w społeczeństwie niepełnosprawnymi.

Spektakl także postawi przed publicznością pytania o to, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność i czy może dotyczyć każdego z nas, nawet jeśli jej nie widać.

Realizatorzy:

Taniec i kreacja: Maja Adamczewska, Marcel Bałuk, Marta Drwęcka, Kinga Nowak
Choreografia i produkcja: Patrycja Alenkuć
Produkcja: Paulina Sotyń
Reżyseria świateł: Alicja Brożyna
Kostiumy: Joanna Wara-Wąsowska
Wsparcie produkcyjne: Alicja Sotyń, Tomasz Sotyń, Łukasz Alenkuć
Wiersze: Małgorzata Orzechowska-Brol
Muzyka: Alan Silvestri, Antonio Vivaldi, Max Richter
Aranżacja hejnału Kołobrzegu: Marcin Zabrocki

Organizator: Patrycja Alenkuć, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Kołobrzeg – Anna Mieczkowska, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego – Tomasz Tamborski

Patronat medialny: Polskie Radio Koszalin – Studio Kołobrzeg

Partnerzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Okruszek” w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Patria Colbergiesis, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl, e-kg.pl, Gazeta Kołobrzeska, Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Zadanie finansowane ze środków stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2346530498873294

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close