Wersja do druku

Udostępnij

Podobno mężczyźni przesypiają w ciągu swojego życia 24, a kobiety 27 lat. Oznacza to, że przeszło ćwierć wieku spędzamy w łóżku. Czym właściwie jest łóżko? Realizatorzy nowego spektaklu fundacji ART_committed #LEŻEĆ postanowili stworzyć interdyscyplinarną opowieść o tym banalnym przedmiocie codziennego użytku, który bezpośrednio związany jest z ciałem. Poruszając się na styku performansu i teatru tańca, spektakl z udziałem Pauliny Jóźwickiej Jakuba Krawczyka łączyć będzie elementy teatru fizycznego, wizualizacje i muzykę, wykonywaną na żywo przez Olgierda Dokalskiego. Autorami linii dramaturgicznej i kompozycji są Amadeusz Nosal i Marcin Gaweł, za choreografię odpowiada Izabela Chlewińska, scenografię projektuje Matylda Sałajewska.

 

Próby #LEŻEĆ zaczynają się 8 sierpnia, na premierę zapraszamy do KOMUNY//WARSZAWA twórcy zapraszają już 16 września.

 

spektakl/ performance/instalacja

 

Czy ruch i doświadczenie ciała w łóżku odbija się w rzeczywistości, na jawie? Ile razy dziennie? W jakich okolicznościach? Czy opuszczając łóżko, możemy spotkać dźwięki, które wydają się nam dla niego zastrzeżone? Czy nieświadomie poszukujemy tych samych bodźców w codziennej rzeczywistości? I czy możemy je celowo odtworzyć lub zastąpić? Co się wtedy wydarzy?

Podczas pracy nad #LEŻEĆ postaramy się dotrzeć do niewidocznej na co dzień i często pomijanej tożsamości przedmiotu, jakim jest łóżko: jego znaczenia w kulturze, historii, sztuce i mitologii. Spektakl jest próbą spojrzenia na zwykle pomijaną i często nieuświadomioną relację ciała i umysłu oraz przestrzeni i przedmiotu. #LEŻEĆ to także wnikliwe studium ciała: jego motoryki, mechanizmów i estetyki, która staje się fundamentem teatralnego języka przedstawienia. Intymne doświadczenia ciała w przestrzeni łóżka staną się kontrapunktem do elementów narracji, zaczerpniętych z literatury, muzyki i sztuk wizualnych, uzupełniając tym samym to, co w ludzkiej percepcji pozostawało niewysłowione i niedostrzeżone.

 

W przestrzeni spektaklu obrazy rzeczywistości spotkają się z sennym mirażem, trąbka z dźwiękowym tłem sypialni, bogactwo ruchu ze statycznością snu, a uśpiony umysł z płonącą wyobraźnią.

 

http://artcommitted.com/

 

premiera: 16.09.2016, KOMUNA//WARSZAWA

reżyseria: Marcin Gaweł

dramaturgia: Amadeusz Nosal

scenografia: Matylda Sałajewska

choreografia: Izabela Chlewińska

muzyka/wykonanie: Olgierd Dokalski

występują: Paulina Jóźwicka. Jakub Krawczyk i Olgierd Dokalski

koordynator: Karolina Szczypek 

 

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close