Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 21-23 czerwca o godz. 19.00 Komuna//Warszawa (ul. Lubelska 30/32) zaprasza na premierę Spektaklu dla turystów w reżyserii Wotjka Ziemilskiego, opartego na oryginalnej choreografii Marii Stokłosy, za każdym razem improwizowanej na nowo. Spektakl… dąży do niemożliwego – do przeprowadzenia publiczności przez wszystko, co składa się na ruch ludzkiego ciała – osobowość, biografię, filozofię, historię. To, co nieznane, stanie się znajomym, taniec przemówi, tradycje scaleją na nowo.

 

Jej taniec jest jak cukierek. To tak, jak kiedy idziesz do babci i babcia daje ci cukierka. I bierzesz tego cukierka, i jest słodki. I wcale nie chcesz o tym mówić. Nie chcesz wiedzieć z czego się składa, ani czy jest rakotwórczy. Babcia mówi: „Mam cukierka, chcesz?”. A ty na to: „Chcę!” I go zjadasz, i jest słodki. Całe ciało ci się trzęsie ze słodkiej rozkoszy. Przeżywasz krótką chwilę spełnienia. Odrobinę wspaniałości. I właśnie to jest twoje najpełniejsze doświadczenie.

 

Projekt powstał w ramach projektu Przed wojną/ Wojna/ Po wojnie Komuny//Warszawa oraz National Reconciliation Slovensko mladinsko gledališče z Lublany. Spektakl w języku angielskim z polskimi napisami.

 

Reżyseria: Wojtek Ziemilski
Choreografia: Maria Stokłosa
Występują: Maria Stokłosa, Damjana Černe, Primož Bezjak
Tekst: Wojtek Ziemilski
Dramaturgia: Sodja Zupanc Lotker
Asystentka reżysera: Alicja Balcerak
Projekt kostiumów: Slavica Janošević
Projekt świateł: Wojtek Ziemilski, współpraca: Karolina Gębska

Współpraca produkcyjna: Katarzyna Sztarbała
Produkcja: Slovensko mladinsko gledališče i Komuna// Warszawa

 

Przed wojną/ Wojna/ Po wojnie to trzyletni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”.

 

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

 

K//W opowiada o wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce
i cenie przetrwania.

 

W 2017 roku w pracy nad cyklem wzięli udział: Komuna// Warszawa we współpracy z Joanną Wichowską i Rosa Sarkasian (odc. I), Agnieszką Jakimiak (odc. II), Bojana Dordjeva i Sinisy Ilica (odc. III), Cezary Tomaszewski (Cezary idzie na wojnę), Anna Smolar (Ośrodek wypoczynkowy), Grzegorz Laszuk (Hannah Arendt. Ucieczka). Jesienią 2018 planowana jest w tym cyklu jeszcze premiera spektaklu Weroniki Szczawińskiej.

 

Specjalne podziękowania:
Kacper Andruszczak, Aleksandra Borys, Ania Hautz, Asia Horowska, Michał Kos, Ramona Nagabczyńska, Sebastian Słomiński, Kamila Smętkowska, Ola Śliwińska, Dominika Wojtulewicz

 

Bilety:
30 zł – ulgowy
40 zł – normalny

Do kupienia w serwisie: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/komuna-warszawa,641 i w miarę dostępności na pół godziny przed spektaklem (tylko gotówka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close