Wersja do druku

Udostępnij

W środę 27 września o godz. 19.00 Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza do: Krakowskiego Teatru Variété (ul. Grzegórzecka 71) na premier spektaklu Ballet des Arts.  Będzie to niezwykłe widowisko multimedialne będące połączeniem muzyki dawnej granej na instrumentach historycznych, tańca barokowego, fantazyjnych kostiumów i najnowocześniejszych technik multimedialnych.

 

W spektaklu w choreografii i inscenizacji Romany Agnel artyści BaletuCracovia Danza” tańcem dawnym odmalują tytułowe sztuki – m.in. sztukę jubilerską, nawigację czy ogrodnictwo. Muzyka Lully’ego zabrzmi w wykonaniu znakomitych muzyków orkiestry barokowej Estravaganza pod wodzą Zygmunta Magiery, a także zjawiskowej młodej sopranistki – Joanny Radziszewskiej. Niezwykłym elementem przedstawienia, przenoszącym przepych francuskiego dworu w XXI wiek, będzie pokaz laserowy i inscenizacja świetlna w wykonaniu Krystiana Mindy, półfinalisty programu Mam talent.

 

Balet o sztukach nawiązuje do przepychu i fantazji dworu Ludwika XIV. Bogato zdobione kostiumy, stoły uginające się̨ pod ciężarem wykwintnych potraw, szampan lejący się strumieniami. Do tego doskonała muzyka oraz taniec ukazujący piękno ludzkiego ciała – tak w dużym skrócie wyglądały legendarne wersalskie przyjęcia organizowane przez Króla Słońce. Ludwik XIV, jako koneser nie tylko zmysłowych przyjemności, na równi z uciechami łoża cenił rozkosze stołu i wszystkie sztuki piękne. Do szampana zwykł zajadać́ truskawki, lody lub ostrygi, o kondycję zaś́ dbał tańcząc. Balet był wówczas „sztuką dla wszystkich”, obowiązkową w wyższych sferach tym bardziej, że Król Słońce wyniósł ją ponad przeciętność́. Kompozytorem, który tworzył najpiękniejsze dźwięki warte królewskiego tańca i tych legendarnych przyjęć był nie kto inny jak właśnie Jean-Baptiste Lully. 

 

Ballet des Arts

Jean-Baptiste Lully

 

Balet „CRACOVIA DANZA”

Orkiestra barokowa ESTRAVAGANZA

Krystian Minda (półfinalista Mam talent) –  żonglerka artystyczna/pokaz laserowy

Joanna Radziszewska – sopran

Zygmunt Magiera – dyrygent

Romana Agnel – choreografia i inscenizacja

Monika Polak-Luścińska – scenografia/kostiumy

Andrzej Zawisza – współpraca muzyczna

Bilety na spektakl w cenie 40 zł normalny/ 30 zł ulgowy  do nabycia w kasach Teatru.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close