Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza czwartek 26 stycznia o godz. 19.00 do SPATiF-u (Rynek Główny 41) na kolejne spotkanie w ramach Czas na taniec!. Cykl zakłada spotkania z tancerzami, rozmowy, dyskusje oraz wspólne oglądanie filmów o osobowościach świata tańca. Styczniowe spotkanie będzie poświęcone Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk”. O historii zespołu, codziennej pracy, wyjazdach, naborach, radościach i rozczarowaniach opowiedzą Kazimierz Ratajczak, kierownik artystyczny zespołu „Śląsk” oraz Jarosław Świątek, kierownik baletu. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Krakowski Odział ZASP, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

 

Jest jedną z najwspanialszych wizytówek polskiego tańca. Działa nieprzerwanie blisko 65 lat, fascynując kolejne pokolenia widzów w kraju i zagranicą. Jego występy, a pojawił się w ponad 40 krajach świata, zawsze wzbudzają entuzjazm. Trudno się dziwić, tancerze, orkiestra i chór potrafią w znakomity sposób zaprezentować polski folklor i „zarazić” nim widzów.

 

Założycielem zespołu i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Śląsk był Stanisław Hadyna, kompozytor, muzykolog, pisarz, oraz Elwira Kamińska, legendarna choreograf i pedagog. To im zespół, który ma swoją siedzibę w pałacu w Koszęcinie, zawdzięcza bardzo wiele. Zresztą „Śląsk” nosi imię Stanisława Hadyny, a przed siedzibą soi pomnik założyciela. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, także tańce Europy a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.

 

Kazimierz Ratajczak ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu w 1966 roku. Karierę artystyczną rozpoczął jako tancerz Opery Wrocławskiej, gdzie pracował do grudnia 1966 roku. Od stycznia 1967 roku do lipca 1992 roku związany był z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na stanowisko tancerza przyjmowała go Elwira Kamińska. Artystą Zespołu „Śląsk” był przez 25 lat, przechodząc kolejne szczeble kariery w balecie. W 1980 roku otrzymał stanowisko tancerza-solisty. W kolejnych latach Dyrekcja Zespołu powierzała mu dodatkowe obowiązki. W latach 1980-1983 pełnił funkcję korepetytora i pedagoga baletu, od 1984 roku był asystentem choreografa. Po zakończeniu kariery w Zespole „Śląsk” w 1992 roku, został choreografem, a w 1995 roku także kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Z dniem 4 sierpnia 2011 roku objął stanowisko Kierownika Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

 

Jarosław Świątek od 2011 roku pełni funkcję Kierownika Baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografii i techniki tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie, o specjalności taniec ludowy. Karierę artystyczną rozpoczynał jako tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta” w Krakowie. Od 1993 roku związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W 1995 roku objął kierownictwo artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”, którego jest także choreografem. Jest pedagogiem Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Śląskiej Letniej Szkoły Wokalnej w Koszęcinie, jak też – autorem wielu układów choreograficznych, które na stałe weszły do repertuaru wielu zespołów, m.in. Zespołu „Śląsk”. Współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami, choreografiami i muzykami, między innymi z Anatolem Kocyłowskim, Janiną Strzembosz, Conradem Drzewieckim, Jurajem Kubanką, Hanną Chojnacką, Aiszą Hadyną, Stanisławem Hadyną, Krzysztofem Kowalskim, Jerzym Swobodą, Kazimierzem Więckiem i innymi.

 

 ***

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close