Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza”, we współpracy z Oddziałem ZASP w Krakowie, zaprasza w poniedziałek 24 kwietnia o godz. 19.00 do Klubu Aktora SPATiF (Rynek Główny 41) na kolejne spotkanie w ramach Czas na taniec!. Gościem najbliższego spotkania, zatytułowanego W poszukiwaniu zachwytu, będzie Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, choreograf, tancerz. Zyskał sławę przygotowując ponad 50 baletów na licznych scenach świata: od Holandii, Litwy, Rosji, Turcji, Niemiec i Francji aż po Stany Zjednoczone a nawet Australię i Nową Zelandię. W swoich baletach zaskakuje, zachwyca, zmusza do myślenia, wyzwala emocje.

Krzysztof Pastor:

[..] Ruch, taniec jest formą wypowiedzi, sztuką, która może poruszać wiele tematów. Taki artystyczny taniec ma budzić głębokie autentyczne przeżycia, pokazywać namiętności, wyzwalać emcje. W moim balecie chcę odrzucić sztuczność, stawiam na spontaniczność i autentyczność.

 

Krzysztof Pastor należy do najbardziej uznanych polskich twórców. Od 2003 jest choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet w Amsterdamie, od 2009 dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i od 2011, obok kierowania warszawską sceną, stanął na czele baletu w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie. Jego droga artystyczna jest fascynująca. Zaczyna się w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku i wiedzie poprzez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, gdzie w 1977 roku został solistą i kreował szereg partii, później poprzez Teatr Wielki w Łodzi, gdzie jako pierwszego solistę baletu można go było oglądać w rolach: Alberta w Giselle, Księcia w Dziadku do orzechów, Armena w Gajane (choreografia Borisa Ejfmana), Wacława w Fontannie w Bachczysaraju i Królewicza w Królewnie Śnieżce. W 1982 roku wyemigrował na Zachód, zdobywając kolejne doświadczenia solisty w Ballet de l’Opéra de Lyon, Het Nationale Ballet. Od 1987 roku zajmuje się choreografią, odnosząc ogromne sukcesy. Większość swoich spektakli stworzył w Amsterdamie, ale zapraszany był także jako choreograf przez znane zespoły baletowe z Australii, Belgii, Czech, Hongkongu, Izraela, Litwy, Łotwy, Nowej Zelandii, RFN, Szwecji, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Co jest najważniejsze w języku tańca Krzysztofa Pastora? Skąd czerpie inspiracje? Jaki powinien być Polski Balet Narodowy? To tylko nieliczne pytania, które padną podczas spotkania. Jak zwykle spotkanie zostanie urozmaicone pokazem zdjęć i fragmentów nagrań choreografii gościa. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Spotkanie odbędzie się z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca.

 

Wstęp wolny!

 

***

 

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Organizatorzy pragną pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy im także, aby tymi spotkaniami skupić wokół instytucji środowisko taneczne miasta. Chcą, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close