Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 22 lutego o godz. 17.00 balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza do Teatru Ludowego w Krakowie (os. Teatralne 34) na premierę spektaklu Pewnego razu w Wenecji. Jest to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem commedii dell’arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”, by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Commedia dell’arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. Specjalnie, aby przywrócić współczesnym widzom barokowe choreografie. Balet Dworski „Cracovia Danza” pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, słynną z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.

 

Premiera jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych. Spektakl będzie unikalnym połączeniem sztuk. Postacie komedii zyskają swoje alter ego wyrażone tańcem, by jak najlepiej oddać ducha karnawału weneckiego. Ruch, barwa, humor – to streszczenie tego, co będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Ludowego. Commedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo „na czasie”. Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a „na czasie”, bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl. Co zatem aktorzy i tancerze opowiedzą nam o nas w spektaklu Pewnego razu w Wenecji? Czym nas zaskoczą?

 

Spektakl Pewnego razu w Wenecji wystawiany jest w ramach cyklu „Niedziele dla tańca”, czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17.00 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie balet pokazuje najciekawsze przedstawienia taneczne. Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia. W zeszłym miesiącu pokazany był Balet o kawie, 22 lutego wystawione będzie premierowe widowisko Pewnego razu w Wenecji, zaś 22 marca na scenie ożyje Ołtarz Mariacki za sprawą spektaklu Wokół Wita Stwosza.

 

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich

Choreografia: Romana Agnel

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń

scenografia: Izabella Czarnecka

maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska

Reżyseria świateł: Grzegorz Marczak

 

Występują:

Trupa dell’Arte Studio Dono:

Agnieszka Cianciara-Fröhlich – Colombina, Togna, Signora Beatrice

Jonathan Fröhlich – Arlecchino, Pantalone

Łukasz Łęcki –  Dottore, Brighella, Pedrolino

Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”:

Romana Agnel – Signora, Żona Doży, Baut

Alicja Petrus – Wieśniaczka, Służąca, Gondolier, Azjatka, Baut

Magdalena Żmuda/ Agata Jóźwik – Wieśniaczka, Służąca, Gondolier, Afrykanka, Baut

Krzysztof Antkowiak – Kupiec, Gondolier, Doża, Baut

Dariusz Brojek – Wieśniak, Kupiec, Arlecchino I, Gondolier, Wenecjanin, Baut

Jan Fečko – Wieśniak, Kupiec, Arlecchino II, Gondolier, Wenecjanin, Baut

Dominik Skorek – Wieśniak, Akrobata, Gondolier, Wenecjanin, Baut

Łukasz Szkiłądź – Wieśniak, Akrobata, Gondolier, Wenecjanin, Baut

 

Organizatorzy:

Balet Dworski „Cracovia Danza”, Studio Dono

Współorganizatorzy:

Teatr Ludowy, Fundacja „Ardente Sole”

Partnerzy: KBF, FP Multimedia, Istituto Italiano di Cultura, Katedra Języka i Kultury Włoskiej UP

 

Opieka redakcyjna: RMF Classic, Karnet

Patroni medialni: TVP Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, Kraków, PolskaMuza.eu, kulturatka.pl, teatralny.pl, CzasDzieci.pl, Kraków.pl, Podgórze.pl

 

Premiera odbywa się w ramach cyklu Niedziele dla tańca, czyli Balet Dworski „Cracovia Danza” w Teatrze Ludowym oraz w ramach Dni Komedii dell’Arte. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close