Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 12 listopada o godz. 20.00 Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza do Centrum Kongresowego ICE w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 17) na spektakl Paderewski. Fantazja i legenda w choreografii Romany Agnel i Aliny Towarnickiej (scena III). Spektakl jest uroczystym zwieńczeniem serii działań zespołu związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego i został przygotowany z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Będzie to opowieść o Ignacym Janie Paderewskim – nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

 

Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet: pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.

 

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

 

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach InfoKraków oraz na www.kupbilecik.pl.

 

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

 

Występują:
Adam Wodnicki – fortepian

 

Tancerze Baletu Cracovia Danza:

Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama

Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Dominika Malaga – Amerykanka, dama

Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant

Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec

Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic

Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic

 

Premiera spektaklu została wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.

 

Premierę spektaklu poprzedziły dwa wydarzenia:

Słowem Paderewski  – pokaz listu I.J. Paderewskiego i wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego na temat niepublikowanej korespondencji Mistrza. więcej

Mąż stanu  – happening wieńczący cykl Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski. więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close