Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższy weekend odbędą się trzy ostatnie tegoroczne prezentacje w ramach programu Scena dla tańca Instytutu Muzyki i Tańca. W piątek o godz. 19.00 w Teatrze Barakah w Krakowie (cykl: Obszar tańca w Teatrze Barakah) pokaz spektaklu Star Fish Moniki Kiwak, z towarzyszeniem Marcina Janusa. Spektakl został zrealizowany we współpracy z Iwoną Olszowską. Natomiast w niedzielę 22 listopada 2015 ostatnie przedstawienie Międzynarodowego Forum Tańca, realizowanego przez Teatr Polski w Bydgoszczy – solo Renaty Piotrowskiej Śmierć. Ćwiczenia i wariacje. Tego samego dnia w Krotoszynie (Krotoszyński Ośrodek Kultury) prezentacja spektaklu Macieja Kuźmińskiego Różnica i Powtórzenie (finał Różnica i Powtórzenie – Tournée).

 

O spektaklach:

Wszystko zależy od stanu umysłu.
I czasem od niebieskiej sukienki.
Zależy też od tego kto i jak patrzy.
Jak patrzy na mnie w tej sukience.
Chodź, zobacz.
Ja tworzę tylko obrazy.
Możesz się w nich zanurzyć.
Możesz stworzyć własną historię, nawet jeśli nie ma tam żadnej.

 

choreografia, koncept: Monika Kiwak, Iwona Olszowska

kostium: Iza Ziółkowska,

pomysł kostiumu: Monika Kiwak, Iwona Olszowska

kompozytor, twórca utworów muzycznych: Marcin Janus

reżyseria światła: Iwona Olszowska, Magdalena Bażela

reżyseria dźwięku: Marcin Janus, Iwona Olszowska, Monika Kiwak

wykonanie: Monika Kiwak (taniec), Marcin Janus (muzyka)

czas trwania: 25 min.

premiera: 21.03.2014, Teatr Barakah, Kraków

 

 

Śmierć. Ćwiczenia i wariacje 

Śmierć jest doświadczeniem, które nie może być opowiedziane. Jest granicą, po przekroczeniu której nie ma powrotu. Ten, kto jej doświadcza, na zawsze odchodzi.

 W swoim nowym spektaklu choreografka i performerka Renata Piotrowska z dystansem i humorem, konfrontuje to doświadczenie z teatrem – zgodnie z myślą Peggy Phelan, dla której teatr jest miejscem, gdzie społeczeństwo „przygotowuje się na stratę, a w szczególności na śmierć“.
Piotrowska, usiłując wprost zainscenizować spotkanie ze śmiercią, gromadzi różne scenariusze składające się na performatywny dyptyk, w trakcie którego choreografka podróżuje przez wieki (nie)doświadczania śmierci i korzysta z artystycznych, kulturowych i społecznych reprezentacji tego ostatecznego doświadczenia.

Wychodząc od obserwacji, że współczesne ciało bardziej niż kiedykolwiek neguje własną śmiertelność, a medialnej wszechobecności umierania towarzyszy chęć wymazania śmierci z codziennego życia, artystka zwraca się w stronę niektórych historycznych zjawisk i fantazmatów związanych z problematyką śmierci, takich jak średniowieczna ikonografia danse macabre, rytuał, personifikacja kostuchy, makabryczna estetyka gor eczy petite mort erotyki. Raz za razem kreując spotkanie ze śmiercią, wciągając ją w choreografię jak nieuchwytną partnerkę, Piotrowska bada współczesne rozumienie umierania lub jego brak.

 

koncept, choreografia, wykonanie: Renata Piotrowska

dramaturgia: Bojana Bauer

światło: Ewa Garniec

produkcja: Fundacja Burdąg

czas trwania: 50 min.

premiera: 28 października 2014, Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa

 

***

 Różnica i Powtórzenieto dyptyk poruszający zagadnienia tożsamości ukazanej z dwóch perspektyw – jednostkowej i zbiorowej. Spektakle bezpośrednio nawiązują i czerpią z dzieł filozoficznych Różnica i powtórzenie Gillesa Deleuze’a oraz Powtórzenie Sørena Kirkegaarda. Przedstawienia ukazują odmienne podejścia do choreografii oraz są przeniesieniem na scenę dwóch języków ruchu rozwijanych od kilku lat przez autora – Dynamic Phrasing oraz pracy z podłogą.

 

Życie tworzy różnice i nawet jeśli istnieje „reprodukcja”, to nigdy nie przebiega ona w sposób identyczny.
Ja to ja, i ja istnieję tylko w jednym egzemplarzu.
Ale świat nie jest, świat się wydarza. Tożsamość nie istnieje.
Istnieje poszukiwanie.
Wracamy tam, gdzie nigdy nie byliśmy.

choreografia: Maciej Kuźmiński

dramaturgia, grafika: Adam Hypki

oświetlenie, scenografia: Michał Mackiewicz

projekt i wykonanie kostiumów: Emil Wysocki

reżyser prób, asystent: Tomasz Pomersbach

wykonawcy: Maciej Kuźmiński, Daniela Komędera, Agnieszka Bednarz

produkcja wykonawcza: Maciej Kuźmiński, Natalia Starowieyska

produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Wydział Teatru Tańca, PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Zduńskowolskie Centrum Integracji „Ratusz”, KP Media Poligrafia, laba off

czas trwania: 2 x 30 min.

premiera: 05.11.2014, Centrum Kultury w Lublinie

 

Projekty Obszar Tańca w Teatrze Barakah,  Międzynarodowe Forum Tańca oraz  Różnica i Powtórzenie – Tournée zostały zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

 

Logo IMIT (miniaturka)Logo Scena dla tańca (miniaturka)

   

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close