Wersja do druku

Udostępnij

Za tydzień, w poniedziałek 25 stycznia o godz. 19.00 Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza do Klubu Aktora „Loża” w Krakowie (Rynek Główny 41) na pierwsze w 2016 spotkanie z kolejnego z cyklu Czas na taniec!. Gościem spotkania będzie Emil Wesołowski – choreograf, pedagog, tancerz i reżyser, jeden z najważniejszych twórców na polskiej scenie baletowej XX i XXI wieku.

 

Debiutował w latach 60. jako tancerz w balecie Opery Poznańskiej, by w latach 70. dołączyć do pierwszego składu Polskiego Teatru Tańca, w którym Conrad Drzewiecki mianował go wkrótce pierwszym solistą. Kierował zespołami baletowymi Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Był także krótko dyrektorem artystycznym poznańskiego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jest wykładowcą wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jako pedagog współpracował też z poznańską szkołą baletową oraz prowadził zajęcia baletmistrzowskie z zespołem Polskiego Teatru Tańca.

 

Emil Wesołowski jest autorem choreografii do dziesiątek przedstawień baletowych – zarówno klasycznych pozycji repertuarowych, jak i zupełnie autorskich opracowań wielkich dzieł muzyki klasycznej (jak Krzesany Kilara czy Pocałunki do muzyki Bacha). Przygotował choreografię do wielu spektakli operowych, zarówno na scenie warszawskiej, jak też w innych teatrach polskich i zagranicznych; m.in. w inscenizacjach Mariusza Trelińskiego czy Janusza Wiśniewskiego. W teatrach muzycznych i dramatycznych pracował m.in. z Kazimierzem Dejmkiem, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Gruzą, Jerzym Grzegorzewskim, Krystyną Jandą czy Krzysztofem Zanussim. Jako reżyser pracował m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Operze Bałtyckiej.

 

Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Wieczór wzbogacą fragmenty filmów i pokaz slajdów.

 WSTĘP WOLNY.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza w 2016 roku. 

Logo 10-lecie Cracovia Danza (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close