Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 11 grudnia 2018 o godz. 19.00 Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza do SPATiF w Krakowie (Rynek Główny 41) na drugie w sezonie 2018/2019 spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Gościem wieczoru będzie Joanna Sibilska – wykładowczyni historii baletu, która opowie między innymi o tym, jak rozwijał się polski balet, co wystawiano w czasach międzywojennych, jacy artyści podbijali wtedy Warszawę i zagranicę oraz jakie spektakle stały się wydarzeniem. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

 

Historia polskiego baletu jest szalenie ciekawa. Zwłaszcza okresu międzywojennego, choć ta jest najmniej znana. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, dyrekcję Opery Warszawskiej objął Emil Młynarski, doskonały dyrygent i świetny manager, nowocześnie myślący o teatrze, a także o balecie. Polski balet wiele mu zawdzięcza. Mało kto wie, że to właśnie Emil Młynarski namówił Karola Szymanowskiego na skomponowanie Harnasiów. Wprowadził też na scenę wiele polskich baletów.

 

Wstęp wolny.

 

Joanna Sibilska –  wieloletnia wykładowczyni historii baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, doktorantka Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej, leningradzkiego konserwatorium, gdzie otrzymała dyplom historyka i krytyka baletowego oraz pedagoga korepetytora. Pracowała w Muzeum Teatralnym, jest autorką haseł biograficznych w Polskim słowniku biograficznym i Słowniku biograficznym teatru polskiego oraz tekstów dotyczących historii baletu publikowanych w kwartalnikach: „Taniec”, „Pamiętnik Teatralny”, jak i w programach baletowych, m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie i in. Była głównym specjalistą ds. zbiorów baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close