Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 8 czerwca o godz. 19.00 Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza do Klubu Aktora „Loża” (Rynek Główny 41) na spotkanie poświęcone Conradowi Drzewieckiemu. Gościem wieczoru będzie Mariola Hendrykowska z Poznania, tancerka, asystentka choreografa i inspicjentka w Polskim Teatrze Tańca, solistka Conrada Drzewieckiego.

 

Od organizatorów: Conrad Drzewiecki traktował sztukę jak religię. Wierzył, że zmienia nią świat. I rzeczywiście, swoją działalnością odmienił oblicze baletu polskiego stając się jego wielkim reformatorem. W swojej działalności nie ograniczał się jedynie do bycia tancerzem i choreografem. Chętnie tworzył ruch w teatrach dramatycznych, reżyserował opery i dramaty, projektował scenografie. Lubił eksperymenty, o czym najlepiej świadczy fakt, że w swoich spektaklach jako pierwszy w Polsce wykorzystywał projekcje wideo.

 

 

Mariola Hendrykowska  w poznańskiej szkole baletowej, którą ukończyła w roku 1970, uczyła się od najlepszych: Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, Teresy Kujawy, Władysława Milona.  Po dyplomie Conrad Drzewiecki zaangażował ją do baletu Opery Poznańskiej. W roku 1973 uczestniczyła w historycznej chwili, w której powołano do istnienia Polski Teatr Tańca – Balet Poznański i pozostaje z nim związana do dziś.

 

Tańczyła partie solowe w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca od Adagietta, Les Biches, Marsa i Flory, Pieśni o nocy i Wodnicy Conrada Drzewieckiego do Faust goes rock, Mozart a piacere i Skrzypka Opętanego Ewy Wycichowskiej.

Była pierwszą solistką i kierownikiem baletu, obecnie pełni funkcje asystenta choreografa i inspicjenta.  Jest laureatką licznych nagród.

 

Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych filmów i zdjęć.

 

 

***

 

 

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

 

 

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close