Wersja do druku

Udostępnij

W środę 23 kwietnia o godz. 19.00 Balet Dworski „Cracovia Danza” w Krakowie zaprasza  do swojej siedziby (Plac na Groblach 7) na trzecie spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Spotkanie zostanie poświęcone przypadającemu 29 kwietnia Międzynarodowemu Dniu Tańca. Bohaterem dyskusji będzie żyjący w XVIII wieku Jean-Georges Noverre, francuski tancerz, choreograf, teoretyk baletu, uważany za ojca baletu współczesnego;  reformator sztuki baletowej, który swoją reformę tańca zawarł w jedenastu tomach Lettres sur la danse et sur les ballets. Podczas spotkania przeczytane zostaną fragmenty tych listów. Artyści będą dyskutować o choreografii i o sposobie zapisywania tańca. Wykład na ten temat, ilustrowany licznymi przeźroczami, wygłosi Romana Agnel, tancerka, choreograf, dyrektor „Cracovia Danza”. Pokazane zostaną także fragmenty filmów dokumentujących, w jaki sposób dziś rekonstruowane się choreografie Noverre’a.

Zaplanowana jest również dyskusja na temat kostiumów baletowych za czasów Noverre’a, zwłaszcza, że udział w spotkaniu zapowiedziała Monika Polak-Luścińska, kostiumograf, scenograf, autorka prawie wszystkich kostiumów do spektakli Zespołu „Cracovia Danza”. Będą też niespodzianki.

 

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Wstęp wolny.

Spotkanie będzie rejestrowane dla Pracowni Dokumentacji Tańca IMIT oraz Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”

 

Czas na taniec!

Cykl zakłada spotkania z tancerzami, rozmowy, dyskusje oraz wspólne oglądanie filmów o osobowościach świata tańca. Raz w miesiącu w siedzibie zespołu, sala baletowa zmienia się w klub dyskusyjny, w którym się  spotkają tancerze, by rozmawiać o tańcu, o osobowościach świata tańca, a także by wspólnie oglądać filmy, czytać fragmenty wspomnień tancerzy i choreografów.

 

Projekt Czas na taniec! został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close