Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na spotkanie z cyklu Czas na taniec!, które odbędzie się we wtorek, 21 kwietnia 2015 roku, o godzinie 19.00 w Klubie Aktora „Loża” w Krakowie (Rynek Główny 41). Gościem spotkania będzie Barbara Sier-Janik, niezwykła postać polskiego baletu, przewodnicząca Sekcji Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Artystka ma niezwykłe doświadczenia zarówno sceniczne, jak i pedagogiczne. Tańczyła główne role w baletach: Kopciuszek, Dziadek do orzechów, Córka źle strzeżona, Pietruszka, Historia żołnierza, Grand pas de quatre (rola Grahn), Wesele w Ojcowie, Biała suita, Fedra (rola Aricie), Popołudniowa sjesta (rola Esperanzy) oraz liczne partie solowe z repertuaru baletowego.

 

Jako pedagog Barbara Sier-Janik wykształciła wiele pokoleń doskonałych tancerzy, sprawdzających się w różnych kierunkach tańca. W jednym z wywiadów mówiła: „…jestem zwolenniczką, żeby prowadząc zespół tańca współczesnego znać bazę klasyczną. Do tego się wraca. To jest pewien rodzaj dyscypliny włożony w ciało, sposób wyrzeźbienia tego ciała – ci tancerze troszkę inaczej wyglądają. Klasyka nadal jest rzeczą elitarną, wymaga ogromnych predyspozycji ciała”.

 

Rozmowa dotyczyć będzie artystycznych i pedagogicznych doświadczeń Barbary Sier-Janik, a także problemów z jakimi mierzy się środowisko baletowe w Polsce. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych zdjęć i filmów prezentujący dorobek artystyczny Barbary Sier-Janik.

 

Wstęp wolny.

 

Barbara Sier-Janik  – tancerka i pedagog, przez wiele lat pierwsza solistka Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, wieloletnia nauczycielka tańca w warszawskiej Państwowej Szkole Baletowej, wykładowca tańca klasycznego i nowoczesnego w Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 2007 roku wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Teatru Tańca PWST w Krakowie, oddział w Bytomiu.

 

***

 

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

 

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”.

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close