Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 19 maja o godz. 19.00 Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza do Klubu Aktora Loża w Krakowie (Rynek Główny 41) na kolejne spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Gościem spotkania zatytułowanego Taniec, sztuka kontrastu będzie Jacek Tomasik – choreograf, kinetograf, etnograf, pedagog, absolwent Historii Kultury Materialnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artysta uczył się sztuki choreograficznej w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. W 1963 roku w Krakowie założył studencki teatr tańca współczesnego Kontrast, który prowadził przez 32 lata. Od 1985 roku związany z Operą Krakowską, gdzie sześć lat był dyrektorem artystycznym baletu, a następnie głównym choreografem. Jest twórcą blisko 500 choreografii, nie licząc tych do telewizji, filmu i do zespołu Kontrast.

 

Współpracował z największymi teatralnymi twórcami w Polsce, m.in. z Konradem Swinarskim (Sen nocy letniej i Wszystko dobre, co się dobrze kończy Williama Szekspira; Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego); Andrzejem Wajdą (Noc listopadowa” i Klątwa Stanisława Wyspiańskiego, Makbet Williama Szekspira); Tadeuszem Łomnickim (Dwaj panowie z Werony Williama Szekspira); Henrykiem Tomaszewskim (Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego), Jerzym Jarockim (Szewcy i Trzeci akt wg Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego), a także Zygmuntem Hübnerem, Bohdanem Korzeniowskim, Jerzym Kreczmarem. Przygotowywał również choreografie do przedstawień operowych i operetkowych (m.in. Orfeusz i Eurydyka, Oniegin, Madame Sans-Gene, Sonata Belzebuba oraz Traviata w krakowskiej Operze i Operetce, Betlejem polskie – w Operetce Wrocławskiej).

 

Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane archiwalne zdjęcia i filmy ze zbiorów artysty.

Wstęp wolny.

 

***

 

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

 

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close