Wersja do druku

Udostępnij

Czwartego dnia na KRokach – III Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego wystąpi Samir Calixto ze swoim najnowszym spektaklem  Raj utracony (Małopolski Ogród Sztuki, godz. 19.00). Przedstawienie powstało z inspiracji poematem epickim Johna Miltona pod tym samym tytułem (1667), traktującym o upadku człowieka i wygnaniu z Raju. Z charakterystyczną dla sztuki Calixto fizyczną intensywnością, tancerzy prowadzą pozornie sprzeczne siły. Światłość i ciemność, dobro i zło, świętość i bezbożność. Dużo czasu minie, zanim ujrzymy ludzkość taką, jaką znamy: kruchą, skomplikowaną i śmiertelną. Po spektaklu, o 20.30, odbędzie się spotkanie z artystami w klubie Pauza in Garden.

 

 Dla naszych czytelników mamy pojedyncze zaproszenie na spektakl, poprosimy o wysłanie mail z tytułem spektaklu i swoim nazwiskiem na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

 

***

 

W ubiegłym roku brazylijsko-holenderski choreograf Samir Calixto wywoaqł w świecie tańca ogromne wrażenie wystawieniem spektaklu do muzyki Czterech pór roku Vivaldiego. Calixto nominowany został do nagrody Łabędzia za najciekawszy spektakl taneczny w 2013 roku, otrzymał także prestiżową nagrodę BNG Bank Dance Award for Excellent Talent 2014.

 

Prolog: Bitwa

Nieposłuszeństwo

Bramy Raju

Zwątpienie/Kuszenie

UPADEK

Wygnanie

Wizje

Epilog: Ecce Homo

 

Dedykuję to dzieło wszystkim kobietom. Za ich opiekuńczą naturę i ich dar łączenia wszystkich i wszystkiego. Dedykuję je szczególnie tej, za którą tak ogromnie tęsknię. Zawsze.

Samir Calixto

 

Choreografia, koncepcja artystyczna: Samir Calixto

Tancerze: Quentin Roger, Ewa Sikorska, Samir Calixto

Światło: Pavla Beranová

Scenografia: Samir Calixto, Pavla Beranová

Tatuaże: Iris Avelino (projekt i wykonanie) i Eyjólfur Eyjólfsson

Muzyka: No Man’s Land – oryginalna kompozycja Kate Moore , nagrana specjalnie dla tego projektu przez członków zespołu Cello Octet Amsterdam (Sanne Bijker, Karel Bredenhorst, Stephan Heber and Marc van den Munckhof), fragment Amicta Sole – kompozycja Alexandra Knaifela – w wykonaniu Mścisława Rostropowicza, Tatiany Melentiewej i Chóru Uczelni Muzycznej im. M. Glinki  oraz Państwowej Orkiestry Ermitażu, pod dyrekcją Arkadija Sztejnluchta

dźwięk i efekty wideo: Harmen Straatman

 

Paradise Lost to produkcja Korzo, powstała dzięki pomocy BNG Cultuurfonds i Performing Arts Fund NL. Specjalne podziękowania należą się również Vorm & Decor.

 

Samir Calixto urodził się w São Paulo (Brazylia) w 1978 roku. Zanim rozpoczął karierę taneczną, zdobywał doświadczenia w innych dziedzinach sztuk performatywnych. Już w wieku 14 lat angażował się jako performer w grupy teatralne, występujące w całym kraju, a jego zainteresowanie sztuką rosło w miarę kontaktu z inspirującymi ludźmi. Jako siedemnastolatek uzyskał oficjalny tytuł aktora. Później podjął poszukiwania w celu głębszego zrozumienia tworzenia sztuki, dlatego też edukował się w różnych dyscyplinach. Studia obejmowały m.in. kierunek „teatr” (Dramatic Art. School) na Uniwersytecie São Paulo oraz śpiew klasyczny w Konserwatorium Miejskim São Paulo. W obszarze tańca pracował dużo jako samouk, eksplorując różne techniki w pobliskich studiach tańca i otrzymując wsparcie od wielu świetnych artystów, z którymi miał kontakt. Za swój debiut solowy – Eros dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Nascente/Abril w 1999 roku. Od tego momentu Samir angażuje się w wiele multidyscyplinarnych projektów. Po przeprowadzce do Europy w 2004 roku Samir rozpoczął na dobre swoją karierę taneczną, współpracując z bogatą holenderską i europejską sceną, a także spotykając ważnych ludzi mających duży wpływ na jego przyszłą pracę. Calixto jako freelancer wyprodukował spektakl Wash Me Up i został finalistą Best Dance Solo Competition w Lipsku (koordynacja: Alain Platel). Następnie pracował w Korzo Theatre, Danswerkplaats Amsterdam oraz w innych miejscach jako artysta niezależny. Przez ostatnie dziesięć lat Samir rozwijał swoją pracę choreograficzną głównie w Holandii. Jego kreacje to Grondzaken z 2007 roku (we współpracy z Wilma Marijnissen), Beating Hollow z 2009 roku (druga nagroda na Jur Naessens Prijs). Jego Winterreise Tetralogy, które miało premierę podczas Holland Dance Festival w 2012 roku było jednym z najlepiej przyjętych spektakli fesitwalu. W 2013 roku jego choreografia 4 Seasons została nominowana do ZWAAN – najbardziej prestiżowej holenderskiej nagrody dla tańca, jako jedna z najbardziej imponujących produkcji tego roku. Ostatnie doświadczenia sceniczne Calixto obejmują festiwale i teatry w Holandii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Senegalu, Szwajcarii, Czechach, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Norwegii.

 

 

PROGRAM

 

Więcej

 

Bilety:

Karnet normalny: 235 zł, karnet ulgowy: 165 zł*

Bilety na spektakle Kafka sulla spiaggia, Mistral, Tyran(s), What the body does not remeber? – normalny: 45 zł, ulgowy: 35 zł.

Bilety na spektakle Eyes in the colours of the rain, Paradise lost, Stalking Paradise – normalny: 35 zł, ulgowy: 25 zł.

Wstęp na projekcje,  panele dyskusyjne, warsztaty taneczne dla dzieci oraz spotkania z artystami jest bezpłatny.

 

Sprzedaż internetowa: www.mos.art.pl

rezerwacja: tel. (12) 424 45 25, (12) 424 45 28.

 

Organizatorzy: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Małopolski Ogród Sztuki.

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close