Wersja do druku

Udostępnij

Już w najbliższą środę, 15 maja, Goethe-Institut w Krakowie wraz z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zapraszają na coroczny przegląd filmów o tańcu. Tym razem tematem przewodnim będzie [,haima:t]/ nieoczywista ojczyzna. W programie dziewięć obrazów z różnych stron świata. Początek o godz. 18.00 w krakowskim Bunkrze Sztuki.

 

Program:

 

Lay Me Low
Reżyseria: Marlene Millar
Choreografia: Sandy Silva
Kanada 2014, 7 min.

Film oparty jest na pieśni Szejkersów pod tym samym tytułem. Śpiewacy/tancerze poruszają się do jej taktu w prostym, melancholijnym rytmie. Biało-czarny obraz przekazuje zarówno poczucie straty, jak i wspólnoty.

Birds in the Earth
Reżyseria: Marja Helander
Finlandia 2017, 11 min.
Taniec w pięknym i kojącym krajobrazie Laponii obrazuje sprzeczność między więzią z naturą a nowoczesnym stylem życia Samów, których środowisko życiowe w Finlandii jest coraz bardziej zagrożone.

 

Scalamare
Reżyseria: Jirí Kylián
Holandia, Włochy 2017, 11 min.

Pomnik poległych żołnierzy i taniec cieni na nieskończenie długich schodach do Morza Adriatyckiego stanowią tło dla emocjonalnego świata starszej pary, będącej na granicy życia i śmierci.

 

Deer Hunter
fragment
Reżyseria: Michael Cimino
USA 1978, 10 min.
Swawolne rosyjskie wesele z tańcem i śpiewem w amerykańskim mieście przemysłowym jest jednocześnie pożegnaniem trzech przyszłych żołnierzy, którym wydaje się, że zamienią smutek rodzinnej miejscowości na ekscytującą przygodę wojenną w Wietnamie.

 

Gatha
Reżyseria i choreografia:
Chenglong Tang
Chiny 2018, 16 min.
Dwaj młodzi pielgrzymi w drodze do świętej góry w Tybecie, najważniejszego mistycznego sanktuarium swojej religii, idą w monotonnym rytmie medytacyjnym przez zapierający dech w piersiach krajobraz w scenerii zmieniających się pór roku. Głębokie uczucie przyjaźni i wewnętrznej więzi wyrażają w tańcu pełnym siły i emocji.

 

Reines d’un Jour
Reżyseria: Pascal Magnin
Szwajcaria 1996, 25 min.

Królowe jednego dnia ze śląskiej legendy o dziewicach opętanych tańcem. W filmie dają wyraz swojej niepohamowanej miłości do tańca, wykonując w ciężkich butach turystycznych zamaszyste ruchy i skoki na pochyłych stokach włoskiej Szwajcarii. Ścieżkę dźwiękową współtworzą głośne oddechy i sapanie tancerek oraz dźwięki krowich dzwonków i ukraińska muzyka chóralna – kulturowa mieszanka par excellence!

 

Moving Cities: Dallas, USA
Reżyseria: Jevan Chowdhury
Wielka Brytania 2016, 8 min.

Różnorodność kulturowa Dallas w centrum uwagi kamery, która w przestrzeni publicznej portretuje tancerzy o rozmaitych kolorach skóry.

 

Nussin
Reżyseria: Clara van Gool
Holandia 1998, 15 min.

Mieszkańcy wschodnioeuropejskiego miasta górniczego uwielbiają tańczyć tango. Tańczą mocno przytuleni w filcowych kaloszach, trampkach, czasem w butach na wysokich obcasach, w brudnym śniegu i w ciasnych pokojach w bloku. Ale nawet taniec nie może ukoić ich nieskończonej samotności.

 

Kasalla – alle jläser huh
Reżyseria: Mark Calin Caliman
Niemcy 2015, 5 min.

Grupa muzyczna z Kolonii śpiewa o śmierci i życiu, świętując karnawał, który w Kolonii ma wielokulturowy charakter i rozbrzmiewa rytmami kankana, samby, a nawet breakdance’u. Także meksykański kult zmarłych stanowi część lokalnego kolorytu.

 

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Pl. Szczepański 3a, Kraków

 

Kuratorem przeglądu jest Christiane Hartter (Deutsches Tanzarchiv Köln/SK Stiftung Kultur).

 

Więcej na: FB

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close