Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Literatury zaprasza na dyskusję poświęconą sytuacji artystów w Polsce. Rozmowa odbędzie się w czwartek 10 czerwca o godz. 18.00 w krakowskim Salonie Literackim przy ul. Smoleńsk 20. Poprowadzi ją Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W gronie zaproszonych gości znalazła się m.in. Romana Agnel, tancerka i choreografka, dyrektorka naczelna i artystyczna Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

 

Projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego wywołał poruszenie nie tylko w środowiskach artystycznych. Tymczasem specyfika pracy polskich twórców pozostaje nieznana wielu odbiorcom kultury – aby przybliżyć im realia, w jakich żyją przedstawiciele tych zawodów, Instytut Literatury zaprasza na debatę O sytuacji artystów w Polsce.

 

Podczas spotkania omówione zostaną doświadczenia reprezentantów różnych dziedzin działalności twórczej. W gronie zaproszonych gości znajdują się:

 

– Romana Agnel, tancerka i choreografka, dyrektorka naczelna i artystyczna Baletu Dworskiego Cracovia Danza, 

– Magdalena Okraska, działaczka społeczna, nauczycielka i pisarka, redaktorka Nowego Obywatela,

– Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Starego oraz

– Józef Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury.

 

Dyskutanci porozmawiają o realiach życia polskich artystów: o tym, na ile ich praca odbiega od stereotypowych wyobrażeń na jej temat oraz o próbach unormowania ich sytuacji zawodowej i statusu prawnego w kontekście projektu Ustawy o uprawnieniach artysty. Debata transmitowana będzie na żywo na portalu NowyNapis.eu oraz na facebookowym profilu Instytutu Literatury.

 

Projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego

 

Projekt jest odpowiedzią na szereg postulatów zgłaszanych od wielu lat przez środowiska twórcze. Celem ustawy ma być ucywilizowanie warunków pracy artystycznej i zapewnienie najmniej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci łatwiejszego dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Aż 60 procent artystów znajduje się w trudnym położeniu ekonomicznym z zarobkami poniżej średniej krajowej, a 30 procent w bardzo trudnym – zarobki poniżej płacy minimalnej, przy konieczności samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Tylko niecałe 7 procent twórców można zaliczyć do osób względnie zamożnych. Ponadto ponad połowa przedstawicieli tego środowiska, pracuje w ramach umowy o dzieło, a 30 procent pracuje bez żadnej umowy. Jedynie około 14 procent twórców może liczyć na umowę o pracę na czas nieokreślony.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują:

– Kwartalnik Nowy Obywatel

– Portal Teatralny.pl

– Portal e-teatr.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close