Wersja do druku

Udostępnij

Drugiego dnia KRoków – III Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „Piękno utracone?” wystąpi Dame de Pic ze spektaklem w choreografii Karine Ponties, założycielki i dyrektor artystycznej zespołu. Prezentacja o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Po przedstawieniu, o godz. 20.30, odbędzie się spotkanie z artystami.

 

O spektaklu:

 

Trzej tyrani, zamknięci w murach opuszczonego gmachu, samotnie budują zdania swego języka. Według reguł ustanowionych przez charakter ich władzy – doczesny, duchowy i ekonomiczny. Aby sprawować tą władzę, muszą podporządkować sobie swoją niezamieszkałą krainę i, paradoksalnie, podporządkować sobie wszystkich suwerenów. Tyran rządzi, a próba ujarzmienia otoczenia kończy się szokiem metamorfozy, dekonstrukcją jego kodu, tego ucieleśnionego miejsca, które zawiera w sobie społeczną funkcję. Uobecnienie jednostki, owego „człowieka bez właściwości”, który wynurza się z poczwarki suwerenności jest zatem nieuniknione. Ciało odnajduje niepowtarzalny język, mowę niezwiązaną z jego rolą ale z jego naturą. Z kolei jednostka otwiera się na nową metamorfozę, erupcję ciała prawdziwego w miejsce ciała osobistości; artysta wyrywa się z okowów figury, której kostium, zrzucony niczym przez liniejące zwierzę, odsłania fałsz. Spektakl Tyran(i) z poczuciem humoru eksploruje miejsca ciała, obserwuje jak dalece zdolne jest do wchłaniania protokołów i kodów, przygląda się jego odporności i temu jak nieustannie odkrywa się na nowo.

 

Nasze całe istnienie jest zaledwie złudzeniem ludzkich mas.
Robert Musil

 

Spektakl na trzech tancerzy:

papieża, króla i dyrektora –

trzech tyranów bez królestwa.

Król w cieniu swego pałacu i swego ludu,
papież w cieniu kościoła i wiernych,
dyrektor w cieniu robotnika i fabryki.

 

Koncepcja i choreografia: Karine Ponties

Tancerze: Mathieu Desseigne Ravel, Eric Domeneghetty, Shantala Pèpe

Światło i konsultacja artystyczna: Guillaume Fromentin

Oryginalna muzyka: David Monceau

 

Produkcja: Dame de Pic / Cie Karine Ponties wspierana jest przez Ministerstwo Kultury Federacji Walonia-Bruksela, Departament Tańca; Wallonie-Bruxelles International oraz Agence Wallonie-Bruxelles Théâtre/Danse. Zespół ma swą formalną siedzibę  w Teatrze Les Tanneurs w Brukseli; Teatrze Jean Vilar w Vitry-sur-Seine oraz Teatrze Miejskim Esch w Luksemburgu.

Karine Ponties – dyrektor artystyczny Dame de Pic, a jednocześnie choreografka i wykonawczyni, jest autorką około trzydziestu utworów tanecznych. Twórczość Ponties cechuje upodobanie do absurdu oraz zainteresowanie intymnością i złożonymi splotami wzajemnych relacji.

 

Po spektaklu, o 20.30 odbędzie się spotkanie z artystami w klubie Pauza in Garden.

 

PROGRAM

 

Więcej

 

Bilety:

Karnet normalny: 235 zł, karnet ulgowy: 165 zł*

Bilety na spektakle Kafka sulla spiaggia, Mistral, Tyran(s), What the body does not remeber? – normalny: 45 zł, ulgowy: 35 zł.

Bilety na spektakle Eyes in the colours of the rain, Paradise lost, Stalking Paradise – normalny: 35 zł, ulgowy: 25 zł.

Wstęp na projekcje,  panele dyskusyjne, warsztaty taneczne dla dzieci oraz spotkania z artystami jest bezpłatny.

 

Sprzedaż internetowa: www.mos.art.pl

rezerwacja: tel. (12) 424 45 25, (12) 424 45 28.

 

Organizatorzy: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Małopolski Ogród Sztuki.

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close