Wersja do druku

Udostępnij

3 lipca o godz. 20.30 w ramach Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Baletowej na dziedzińcu wawelskim odbędzie się gala baletowa Grand Pas…! (3 lipca). Będzie to już czwarta edycja gali baletowej udziałem najwybitniejszych zagranicznych i polskich tancerzy.

Wystąpią soliści Ukraińskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie – Ekaterina Metyolkina, Elizaveta Cheprasova, Viktor Ishchuk i Yevgeny Lagunov. Zatańczą Quatro w choreografii Edwarda Cluga do muzyki Milko Lazara. Choreografia była nominowana do Narodowej Teatralnej Nagrody Rosji Złota Maska w 2011 roku w czterech kategoriach. Spektakl został wyróżniony Teatralną Nagrodą Rosji Złota Maska w 2011 roku za najlepszą rolę męską.

Polski Balet Narodowy podczas gali zaprezentujeThe Greenw choreografii i scenografii Eda Wubbe do muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Kostiumy przygotowała Pamela Homoet. Zatańczą Paweł Koncewoj, Adam Kozal, Adam Myśliński, Sebastian Solecki, Jacek Tyski, Kurusz Wojeński i Bartosz Zyśk.

W pokazie wystąpi także Zespół Baletu Opery Krakowskiej z Memory do muzyki Siergieja Rachmaninowa w choreografii i reżyserii Ondreja Šotha, do której scenografię i kostiumy przygotował Andrej Sukhanov. Zatańczą soliści: Agnieszka Chlebowska, Martyna Dobosz, Katarzyna Sanocka, Maksim Kileyeu, Dzmitry Prokharau i Yaugeni Raukuts oraz pary: Małgorzata Dorosiewicz-Witczak, Bożena Kowalska, Mizuki Kurosawa, Artem Kharchyk, Sebastian Kubacki, Adam Mośko i Maciej Pluskowski.

Uzupełnieniem gali baletowej będą projekcje filmów Żegnaj i Miejsce prezentujących choreografię Matsa Eka. Zaprezentowane zostaną 2 lipca o godz. 18.00 na Sali Kameralnej Opery Krakowskiej.Bye (Żegnaj) został okrzyknięty przez Frankfurter Allgemeine Zeitung mianem arcydzieła. W filmie występuje Sylvie Guillem, „najwspanialsza baletnica swojego pokolenia” (The Guardian, Wielka Brytania), a choreografią i reżyserią zajął się uznany szwedzki choreograf Mats Ek. Żegnaj jest filmową interpretacją układu solowego Matsa Eka pod tym samym tytułem stworzonego dla Sylvie Guillem i na jej specjalne zamówienie. Obecnie Guillem występuje na deskach Sadler’s Wells – wiodącego teatru tańca w Wielkiej Brytanii. Mats Ek opisuje Żegnaj, ułożony do ostatniej sonaty Beethovena, opus 111, w wykonaniu Ivo Pogorelicia, jako spektakl „o kobiecie, która żegna się z pewnym etapem w swoim życiu. To rozmowa, którą odbywa z samą sobą, i która prowadzi ją do nowych doznań.”


Guillem jest aktualnie jedną z najbardziej zdumiewających tancerek.

The Guardian

Nie ma wątpliwości, że Sylvie Guillem jest jedną z najwspanialszych tancerek w historii.
Daily Telegraph

To radosny układ, a Guillem wypełnia go dramaturgią i niuansami, sprawiając tym samym, że każdy najmniejszy ruch ma znaczenie…

The Telegraph

Place (Miejsce) to film taneczny stworzony specjalnie dla dwojga światowej sławy tancerzy – Michaiła Barysznikowa i Any Laguny – przez prawdziwie międzynarodowy zespół wybitnych artystów. Choreografię układał Mats Ek, uważany za jednego z najlepszych choreografów na świecie. Film wyreżyserował zdobywca nagród Grammy, MTV i Grand Prix Festiwalu w Cannes – szwedzki reżyser filmowy Jonas Åkerlund.Bezpłatne wejściówki na projekcje filmów do odbioru w kasie Opery od środy 26 czerwca.


Informacje o spektaklach:


Balet Opery Krakowskiej – Memory
choreografia i reżyseria: Ondrej Šoth
scenografia i kostiumy: Andrii Sukhanov
muzyka: II Koncert fortepianowy c-moll
op. 18 Siergieja Rachmaninowa
premiera: Opera Krakowska, 3.02.2012

solo: Agnieszka Chlebowska, Martyna Dobosz, Katarzyna Sanocka, Maksim Kileyeu, Dzmitry Prokharau, Yaugeni Raukuts

pary: Małgorzata Dorosiewicz-Witczak, Bożena Kowalska, Mizuki Kurosawa, Artem Kharchyk, Sebastian Kubacki, Adam Mośko, Maciej Pluskowski

Polski Balet Narodowy – The Green
choreografia, scenografia i światła: Ed Wubbe
muzyka: Johann Sebastian Bach
kostiumy: Pamela Homoet
prapremiera: Scapino Ballet, 15.02.2006, Rotterdam
premiera polska: Polski Balet Narodowy, 25.06.2010, Warszawa

tańczą: Paweł Koncewoj, Adam Kozal, Adam Myśliński, Sebastian Solecki, Jacek Tyski, Kurusz Wojeński, Bartosz Zyśk

ZOBACZ FILM THE GREEN

Quatro
choreografia nominowana do Narodowej Teatralnej Nagrody Rosji Złota maska w 2011 roku w czterech kategoriach. Laureat w kategorii najlepsza rola męska Narodowej Teatralnej Nagrody Rosji Złota maska w 2011 roku

choreografia: Edward Clug
muzyka: Milko Lazar

prapremiera: 19.06.2010

tańczą soliści Ukraińskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie
Ekaterina Metyolkina, Elizaveta Cheprasova, Viktor Ishchuk, Yevgeny Lagunov

fortepian: Oksana Gorobievska
wiolonczela:Oleksandr Gosachinsky

Informacje dla Widzów >>zobacz<<

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close