Wersja do druku

Udostępnij

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz zapraszają w dniach 10-11 marca 2018 o godz. 19.00 do Teatru Nowego Proxima (ul. Krakowska 41) na premierę spektaklu Getto krakowskie w choreografii Agnieszki Jachym. Przedstawienie ukazuje życie mieszkańców Krakowa przed wybuchem II wojny światowej i to tuż po – tak odmienne, trudne do wyobrażenia. Opowiada on o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozów koncentracyjnych. Wszechobecny głód, chłód oraz strach przed utratą własnego życia, bliskich czy własnej godności determinują zachowania ludzi w tamtych czasach.

 

Tutaj jednak niczego nie można chcieć albo nie chcieć. Umiera się, kiedy chce się żyć, a żyje się, kiedy pragnienie życia mija.

Spektakl zainspirowany wspomnieniami Stelli Mueller-Madej Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka powstał z myślą o 75. rocznicy likwidacji getta krakowskiego, która ma miejsce w marcu 2018 roku. Wykonawcami spektaklu są tancerze różnych narodowości, aby podkreślić jeden z celów projektu, jakim jest szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych nacji czy kultury. Proces twórczy do spektaklu odbywa się w Berlinie, by na ostatnią część projektu przyjechać do Polski, gdzie tancerze oprócz prób na scenie w Teatrze Nowym Proxima, mają możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

 

Reżyseria: Agnieszka Jachym

Występują: Matina Caiafa (Grecja), Kenan Dinkelmann (Niemcy), Annabel Koele (Holandia), Iacopo Loliva (Włochy), Karol Miękina (Polska), Changik Oh (Korea Południowa), Natalia Palshina (Rosja), Lorenzo Ponteprimo (Włochy)

Muzyka: kolaż, m.in. E lucevan le stelle z opery Tosca Giacomo Pucciniego; Baer Hildur Guonadottir

Czas trwania: ok.50 minut, bez przerwy

Po drugim spektaklu przewidziana jest rozmowa wykonawców z widownią.  

 

Projekt powstał we współpracy z fundacją Jewrnalism, dofinansowany z budżetu Miasta Krakowa.

 

          Theaterhaus Berlin Mitte Getto krakowskie (miniaturka)          Kraków logo Getto krakowskie (miniaturka)  LBtherm Getto krakowskie (miniaturka) 

    Jewrnalism Getto krakowskie (miniaturka)  BJB Getto krakowskie (miniaturka)

 

 

 

                              

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close