Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 16 grudnia o godz.20.00 w Klubie Alchemia w Krakowie (ul. Estery 5) odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie muzyków i tancerzy improwizujących w ramach cyklu Free the Dance. W ramach wieczoru wystąpią dwa duety, które nigdy wcześniej nie zaistniały w takiej konstelacji, tj. Iwona Olszowska (Ol) i Paweł Szamburski (Sza) oraz Małgorzata Haduch (Ha) i Patryk Zakrocki (Za).

Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski, znani jako duet SzaZa, to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działająna stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tym razem, na zaproszenie Małgorzaty Haduch, Paweł i Patryk przybywają do Krakowa, by w ramach cyklu Free the Dance stworzyć całkiem nowy kosmos muzyczny. Każdy z nich wystąpi solo z jedną tancerką. Muzycy starają się oswobodzić zarówno scenę, jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu. Natomiast Free the Dance jest manifestem pełnym pasji łamiąc podziały form scenicznych oraz uwalniając taniec współczesny od wielu stereotypów.

Iwona Olszowska: jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca po 1989 roku. Odcisnęła trwałe piętno na krakowskiej scenie tanecznej. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST, powstałego w 1987. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych organizowano tam warsztaty z podstaw techniki Limona oraz analizy ruchu Rudolfa Labana.W 1990 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez pół roku uczęszczała na zajęcia z tańca na University of Alabama oraz w Santa Fe. Jej mentorką w USA była Linda Caldwell, wykładowczyni i badaczka tańca. Obecnie Iwona specjalizuje się w improwizacji oraz kontakt improwizacji, których jest jedną z najwybitniejszych nauczycielek w Polsce. Jej stylu improwizowania nie da się podrobić; ona sama, na scenie, nosi w sobie pewną tajemnicę. Lekkość i nieudawana radość z tańczenia, ze swobodą wyłaniają się z doświadczenia tej wyjątkowej artystki.

Małgorzata Haduch: tancerka i inicjatorka cyklu Free the Dance, konsekwentnie realizuje swoją wizję nurtu improwizacji, za każdym razem poszukując nowych możliwości łączenia improwizowanej muzyki i tańca. To spotkania wyjątkowych osobowości tworzą magię i ekscytującą chemię na scenie, dlatego grudniowy wieczór w Alchemii zapowiada się tak ciekawie. Artyści, którzy zadebiutują w takich składach, mają pewną ciekawość i ufność, że nowe duety przyniosą świeżą bryzę w ich własnych poszukiwaniach.

Więcej informacji:

www.freethedance.blogspot.com

www.alchemia.com.pl

www.szaza.pl

www.myspace.com/szamburski

www.myspace.com/zakrocki

www.ladoabc.com

Bilety na stronie Alchemii lub w dniu koncertu 25zł.

***

CyklFree the Dancepowstał z inicjatywyMałgorzaty Haduch&Unfinished Company. Jest to seria występów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy. Dotychczas krakowska publiczność miała okazję oglądać Free The Dance z udziałem takich znakomitych muzyków jak Michael Zerang, Rafał Mazur, Dominik Strycharski, Arvind Ganga, Paulina Owczarek oraz tancerek Lori Duncan, Maria Mavridou, Manuela Tessi. Stworzony przez Malgorzatą Haduch styl improwizowania jest oryginalną propozycją, która nie da się zaszufladkować ani we współczesnych formach tańca ani performensu. Free the Danceczerpie inspiracje z muzyki free jazzowej i idei DIY,jest manifestem pełnym pasjiłamiąc podziały form scenicznych oraz „uwalniając” improwizowany taniec współczesny od wielu stereotypów.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close