Wersja do druku

Udostępnij

W roku 2016 Balet Dworski Cracovia Danza obchodzi 10-lecie. Z tej okazji przez cały rok specjalnie dla mieszkańców Krakowa przewidzianych jest wiele atrakcji, m.in.: premier teatralnych, widowisk plenerowych, happeningów w miejskiej przestrzeni, a także sesja naukowa z udziałem zagranicznych gwiazd baletu. Główne obchody jubileuszowe zostały zaplanowane na październik, kiedy to w Centrum Kongresowym ICE Kraków Cracovia Danza pokaże premierowe widowisko Przyłapani w tańcu, m.in. z muzyką skomponowaną z tej okazji dla Baletu przez Zygmunta Koniecznego i Jacka Stankiewicza. Specjalnie też w roku jubileuszowym dla najmłodszych widzów Zespół przygotuje premierę Śpiącej Królewny w stylu barokowej bajki.

 

Balet Dworski Cracovia Danza jest ambasadorem polskiej kultury, który naszą tradycję, obyczaje i historię promuje szeroko za granicą. Tylko w roku 2015 spektakle Baletu można było zobaczyć w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Francji i na Węgrzech, a przez minione 10 lat zespół odwiedził w sumie ponad 30 krajów, docierając w tak odległe zakątki świata jak Chiny czy Japonia. Przede wszystkim jednak Cracovia Danza jest taneczną wizytówką Krakowa. Sama nazwa zespołu „Kraków tańczy” do tego zobowiązuje. Tematyka wielu przedstawień zespołu odwołuje się do historii, legend, postaci, miejsc, a nawet dzieł sztuki związanych z naszym miastem, dzięki czemu Kraków jest w oryginalny sposób promowany w całym kraju, jak i poza jego granicami.

 

Kalendarz Cracovia Danza na rok 2016 zapełniony jest już wieloma występami w kraju i za granicą. Balet wystąpi m.in. w tak prestiżowych miejscach jak Teatr Stanisławowski przy Łazienkach Królewskich z udziałem Musicae Antiquae Collegium Varsoviense – Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zatańczy z udziałem The Violin Consort. Zespół czekają też wyjazdy do Indii, Grecji, Niemiec czy Francji. Mimo braku własnej sceny, priorytetem Baletu zawsze były, są i będą występy w jego rodzinnym mieście. W roku jubileuszowym będzie on występować o wiele częściej dla krakowian, świętując w tej sposób z mieszkańcami miasta 10 lat Cracovia Danza.

Nad rokiem jubileuszowym Cracovia Danza patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

 

Szczegóły wydarzeń roku 2016

 

W ramach obchodów 10-lecia zaplanowano w Krakowie m.in.:

 

– cykl spektakli ujętych pod wspólnym tytułem Cracovia Danza: dla tańca, w ramach którego pokazane zostaną przedstawienia w miejscach, gdzie dotąd Balet występował, ale także w miejscach, w których zespół będzie debiutować:

Teatr Ludowy: Pewnego razu w Wenecji (31.01.2016), Taneczny świat Chopina (15.02.2015), Alla Polacca (6.03.2016);  Wesele w Ojcowie (16.05.2016, ICE Kraków, obchody Międzynarodowego Dnia Tańca), Alla Polacca (19.09.2015, Filharmonia Krakowska); Przyłapani w tańcu (26.10.2016, ICE Kraków, kulminacja jubileuszu, PREMIERA, na którą złoży się m.in. opracowanie choreograficzne utworów skomponowanych specjalnie dla Cracovia Danza przez Zygmunta Koniecznego i Jacka Stankiewicza), Teatr Variete: W starym kinie (październik, listopad, grudzień – terminy w trakcie ustalania), Śpiąca Królewna (listopad, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, PREMIERA; grudzień, Kraków – terminy w trakcie ustalania)

 

sesja naukowa z udziałem gwiazd baletu z całego świata, a także ludzi ze świata nauki (październik). Sesja poprzedzi premierę widowiska Przyłapani w tańcu.

 

cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, w ramach którego raz w miesiącu zespół pokaże się mieszkańcom i turystom w niekonwencjonalnych miejscach (m.in. place, ulice, galerie handlowe, dworzec, lotnisko) i niezwykłej formie. Cykl rusza 27.01.2016 o godz. 12. Gdzie? Podpowiedzi na Facebooku zespołu.

 

udział w ważnych dla miastach wydarzeniach kulturalnych: Pochód Lajkonika, Wianki (Maskarada Królowej Bony wraz z wielkim pochodem, 24.06.2016, miejsce w trakcie ustalania), Noc Teatrów, Noc Cracovia Sacra, Światowe Dni Młodzieży (animacja średniowiecznego Rynku i fragmenty spektaklu Wokół Wita Stwosza, powitanie papieża, 28.07.2016, Rynek)

 

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, w ramach którego zaplanowano m.in. pokazy taneczne na Rynku oraz dwa spektakle z udziałem zagranicznych artystów (4-9 sierpnia 2016)

 

– cykl spotkań CZAS NA TANIEC! będących prezentacją mistrzów baletu i choreografii. W tym roku cykl zostanie zainaugurowany 25 stycznia 016 spotkaniem z Emilem Wesołowskim zatytułowanym Balet mój widzę ogromny (Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41, godz. 19)

 

cykl Cracovia Danza: dla dzieci czyli występy dla wychowanków domów dziecka, małych pacjentów szpitali, a także dzieci z wszelkiego rodzaju placówek oświatowo-wychowawczych (terminy i miejsca w trakcie ustalania)

 

Patroni medialni roku jubileuszowego:

Rzeczpospolita, Dziennik Polski, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gość Niedzielny, taniecPOLSKA.pl , Kwartalnik Taniec, Miesięcznik Kraków, GlobMedium.com, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu

opieka redakcyjna: Karnet.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close