Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na uroczyste koncerty podsumowujące siedem dekad działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. Ta niezwykle utytułowana grupa ma w swoim repertuarze pochodzące z wielu regionów Polski pieśni i tańce, które poddane artystycznemu opracowaniu swoją treścią i wykonaniem rozsławiają narodowy i regionalny folklor.

Wersja do druku

Udostępnij

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” do tej pory uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, gdzie reprezentował Polskę i był doceniany przez jurorów i publiczność. Jest członkiem Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Koncerty jubileuszowe z okazji 70-lecia zespołu odbędą się 13 stycznia (piątek) o godz. 18.00 i 14 stycznia (sobota) o godz. 17.00 na scena Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Są dedykowane wychowankom, rodzicom i opiekunom. W programie znajdą się pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe. Na koncertach wystąpią wszystkie grupy działające w zespole: reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa.

Sobotni koncert będzie transmitowany na żywo na profilu Nowohuckiego Centrum Kultury na Facebooku: link

Ponadto do końca stycznia w Szarej Galerii Centrum w Krakowie można oglądać wystawę archiwalnych fotografii Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta” prezentowanych w ramach jubileuszu 70-lecia jego działalności.

O wydarzeniu: link

***

O zespole:

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” powstał w 1953 roku w Krakowie. Jego siedzibą jest Nowohuckie Centrum Kultury, a skład osobowy stanowią dzieci i młodzież wszystkich typów szkół krakowskich oraz młodzież studencka i pracująca.

Zespół posiada w swoim repertuarze m.in.: pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, Kurpi Zielonych, mieszczan żywieckich, rejonów Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Mazowsza. Dodatkowo pieśni i tańce lubelskie, rzeszowskie przeworskie, łowickie, śląskie, spiskie, a także polskie tańce narodowe takie jak – kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur, a także obrazek sceniczny z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce historyczne, spektakl Wesele krakowskie, spektakl pastorałkowy W Betlejem mieście oraz pieśni ludowe z różnych regionów kraju. Oryginalne tańce i pieśni, poddane artystycznemu opracowaniu, swoją treścią i wykonaniem propagują polski folklor regionalny i narodowy.

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” wielokrotnie brał udział w realizacjach telewizyjnych i teatralnych oraz w wielu okolicznościowych widowiskach plenerowych takich jak: Wianki krakowskie, operze Halka wystawianej w plenerowej scenerii Skałek Twardowskiego w Krakowie, spektaklu Harnasie zrealizowanym z okazji obchodów roku Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Ma w swoim dorobku nagrania studyjne swojego repertuaru oraz liczne wydawnictwa fonograficzne.

Zespół z sukcesami uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Występował we Wrocławiu, w Łodzi, Jeleniej Górze, Myślenicach, Szczurowej, Poznaniu, Stalowej Woli, Rzeszowie, Łowiczu, Kielcach, Przemyślu, Castletown, Glasgow, Berlinie, Dreźnie, Chateau Thierry, Nancy, La Louviere, Ismailii, Montignac, Enschede, Tournai, Portugalete, Odoorn, Veliko Turnovo, St. Maixent L’Ecole, Burgas, Coredo, Argoncilhe, Gap, Naoussa, Gaziantep, Doniecku, Ugledarze, Charkowie, Castiliogne del Lago, Šiauliai, Giove, Martigny, Cantanhede, Võru, Bitola, Trondheim.

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” reprezentował Polskę na koncertach w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Egipcie, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, na Litwie, w Macedonii, Niemczech, Norwegii, NRD, Portugalii, Rosji, Rumunii, na Słowacji, w Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w ZSRR.

Zespół został wyróżniony m.in.: Złotą Odznaką – Zasłużony dla Kombinatu Metalurgicznego (1987), Złotą Odznaką – Budowniczy Nowej Huty (1987), Złotą Odznaką – Za Pracę Społeczna dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki Za Upowszechnianie Kultury (1993), Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2002), Złotym Medalem „Kraków 2000” (2003), Odznaką „Honoris Gratia” (2008), Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008), Medalem Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” (2018).

Opieka artystyczna Zespołu: Sabina Szybka
Przygotowanie taneczne, instruktor tańca: Anna Barańska
Przygotowanie wokalne: Andrzej Cebulak
Instruktorzy tańca: Alicja Śliwa, Agnieszka Topór, Tomasz Szaro
Kierownik kapeli ludowej: Łukasz Antkiewicz
Przygotowanie kostiumów: Izabela Nowak
Akompaniament: Krystyna Stala
Kierownik Zespołu: Adam Śliwa

O zespole: link

Fotografia

Fotografia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”

Fotografia

Fotografia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”

Fotografia

Fotografia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”

Fotografia

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. Fotografia: Wojciech Korpusik

Fotografia

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. Fotografia: Wojciech Korpusik

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close