Wersja do druku

Udostępnij

W związku z odbywającą się w Krakowie konferencją naukową „Estetyka sztuk performatywnych” Teatr Tańca DF pokaże dzisiaj etiudę z choreografią Karoliny Miki Piksel. Konferencję zorganizował Zakład Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Piksel jest połączeniem tańca, muzyki i multimedialnego pokazu fotografii. Elementy etiudy korespondują ze sobą przez cały czas jej trwania. Tancerze pojawiają się nie tylko na scenie. A piksele – nie tylko na wyświetlanym obrazie monitora. Zagadkowe elementy układanki tworzą jednak spójną całość. Stanowią żywą, energetyczną etiudę naznaczoną geometrycznymi znaczeniami.


Piksel – najmniejszy element wyświetlanego obrazu przeistacza się na scenie w ogromną przestrzenną figurę geometryczną. Ruch tancerek zostaje wpleciony w jej strukturę. Obraz ciała widnieje w ramach sześciennej bryły w dosłownym tego słowa znaczeniu. Postacie, pobudzone do życia przez impulsy muzyczne obierają taneczny kierunek. Ciało nie tylko znajduje geometryczne ramy dla ruchu, ale również zaczyna nabierać w tańcu tej samej formy. Ostre, urywane ruchy z coraz większą intensywnością wypełniają scenę. Ciała nabierają odwagi w tworzeniu żywych figur geometrycznych, porzucając z czasem sześcienne zamknięcie. Budowana dynamika ruchu sinusoidalnie zwraca się ku dołowi. Gigantyczny piksel niknie w oczach widzów. Życie sceniczne gaśnie przypominając znikające małe cząstki wyświetlanego obrazu. Pozostawia jednak w głowach widzów migoczące elementy ruchomego widoku sprzed kilku chwil.

PIKSEL
choreografia: Karolina Mika
muzyka: Sławomir Księżyk i Mateusz Łyczak(beatbox); collage
projekcja: Sławomir Wydra
kostiumy: Karolina Mika (wykonanie: Maria Mazur)
scenografia: Karolina Mika (wykonanie: Maciej Rompalski)
tańczą: Katarzyna Badura-Kozak, Dominika Kowal, Anna Majerczyk, Karolina Mika, Małgorzata Ogórek, Magdalena Śmigasiewicz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close