Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro w ramach cyklu „Roz-ruchy” organizwanych przez Teatr Tańca DF w Krakowie (Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2) o godz. 19.00 odbędzie się wykład Anny Wańtuch ilustrowany będzie materiałami filmowymi: Merce Cunningham jako choreograf multimedialny.


O wykładzie:

Wykorzystywanie nowych mediów w tańcu jest dziś zjawiskiem powszechnym. Pionierskie eksperymenty w tej materii zawdzięczamy amerykańskiemu choreografowi, Mercowi Cunninghamowi. Mówi się o nim, że przeniósł taniec w postmodernizm. Na czym polegała rewolucyjność jego technik?W trakcie wykładu postaramy się przedstawić tego twórcę jako osobę ciągle poszukującą innowacji, przekraczającą granicę swojej sztuki, który dzięki współpracy z artystami innych dziedzin wpłynął na nowe postrzeganie nie tylko tańca, ale też muzyki czy sztuk wizualnych. Jego pasja eksperymentatorska sprawiła, że stał się również czołową postacią we wprowadzeniu nowych technologii do sztuki współczesnej.

Anna Wańtuch:

W 2003 roku rozpoczęła współpracę z krakowskim Teatrem Tańca DF Katarzyny Skawińskiej. Od 2004 roku jest solistką tego zespołu. Pełniła rolę asystentki choreografa przy produkcji spektakli Luminesmachia oraz Yerba mate. W ramach projektu PPC (Pierwsze Próby Choreograficzne) zrealizowała autorskie projekty: cz. 3 tryptyku Mój Vincent oraz Insomoya, pod opieką artystyczną Katarzyny Skawińskiej. Absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o specjalności taniec współczesny. Od 2009 tancerka Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Ukończyła filozofię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się badaniem tańca pod kątem teoretycznym i historycznym oraz możliwości jego połączenia z innymi sztukami. W obrębie jej poszukiwań znajdują się sprawy związane z cielesnością, świadomością somatyczną oraz zapośredniczeniem tańca poprzez inne media.

Angażuje się w różnorodne projekty mające na celu popularyzację tańca oraz poszerzanie wiedzy na jego temat m.in: prowadziła cykl autorskich wykładów zatytułowanych Taniec okiem filmowców, w 2010 roku wzięła udział w Baltic Movement Conference, wraz z Katarzyną Skawińską i prof. dr hab. Krystyną Wilkoszewską była współinicjatorką cyklu warsztatów zorganizowanych w Zakładzie Estetyki UJ, których celem było przybliżenie teoretykom praktycznej strony tańca. Kilkakrotnie była też gościem zebrań Zakładu Estetyki UJ. Autorka bloga www.niezawszekulturalny.pl.

ROZ-RUCHY to cykl spotkań z tańcem w Dworku Białoprądnickim zainicjowany jesienią 2009 roku. Celem spotkań jest stworzenie w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przestrzeni dla sztuki tańca, poprzez prezentację etiud choreograficznych tancerzy Teatru Tańca DF, działania edukacyjne i działania warsztatowe.

Więcej informacji: www.teatrtancadf.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close