18 czerwca 2022 roku w Krakowie po raz czwarty odbędzie się Noc Tańca, tym razem pod hasłem Z tańcem przez świat.

Wersja do druku

Udostępnij

 „Taniec ma tę przewagę nad innymi sztukami, że należy do wszystkich krajów i do wszystkich narodów, że jego język jest powszechnie zrozumiały i osiągnąwszy pewien stopień doskonałości wywołuje wszędzie jednakowe wrażenie…”. (Jean-Georges Noverre)

Po ponad dwóch latach zmagań z pandemią, wielu z nas tęskni za życiem towarzyskim i uczestnictwem w inicjatywach kulturalnych. Krakowska Noc Tańca to świetna propozycja łącząca jedno i drugie. Wydarzenie jest znakomitą okazją do przybliżenia sztuki tańca szerokiemu gronu odbiorców, poprzez prezentację jego różnych stylów, gatunków a nawet form pozascenicznych. Chcemy również pokazać możliwości i potencjał krakowskiego środowiska artystycznego związanego ze sztuką taneczną. W programie Nocy znajdują się spektakle i pokazy taneczne, autorskie prezentacje, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. Celem projektu jest wspieranie aktywności związanych z tańcem, zachęcenie do komunikowania tańca z innymi obszarami sztuki oraz integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych wokół sztuki tanecznej – nakreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego krakowskiego magistratu.

W ubiegłym roku Noc Tańca odbywała się pod hasłem: Poloneza czas zacząć. Polonez połączył wówczas cztery sceny plenerowe i zamienił Kraków w miasto tańca. W roku bieżącym Noc Tańca odbędzie się pod hasłem Z tańcem przez świat.

Na dwóch scenach plenerowych –  w Dworku Białoprądnickim (ul. Papiernicza 2) oraz na Rynku Podgórskim nie tylko będzie można poznać tradycje taneczne z różnych zakątków świata, ale i samemu odbyć fascynującą wędrówkę taneczną. Pokazy rozpoczną się już w godzinach popołudniowych – na scenach będą się prezentować najmłodsi tancerze, pilnie uczęszczający na zajęcia do centrów kultury. Później będzie można podziwiać tańce: hiszpańskie, greckie, węgierskie, ukraińskie, indyjskie, afrykańskie, ale także tańce historyczne (barokowe) – w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i tańce nowoczesne – w wykonaniu m.in. Funky Free Dance Studio.
Noc Tańca  zakończą wielokulturowa potańcówka (na Rynku Podgórskim, uzupełniona pokazami street dance – style pochodzące z Nowego Jorku, m.in. break dance, hip-hop, popping – oraz nauką tańców izraelskich i bałkańskich) oraz Bałkańska potupajka (w pięknych wnętrzach Dworku Białoprądnickiego, prowadzona przez DJ’a, pochodzącego z Macedonii, wychowanego w muzycznej rodzinie, której członkami byli muzycy mniej lub bardziej znani szerokiej publiczności w Macedonii i Jugosławii).

Organizator zaprasza do wspólnej nocnej zabawy.

***

Program:

Scena plenerowa – Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza  2

16.00–17.00
Blok tanecznych zabaw dla rodzin z dziećmi.

Wśród propozycji pojawi się m.in. taniec w chustach z elementami różnych tańców międzynarodowych, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczestników Nocy Tańca w Dworku Białoprądnickim. Poznamy nieskomplikowane figury taneczne, a taniec z niemowlakiem pozwoli rodzicom i opiekunom wzmocnić niewidzialną nić niezwykłego porozumienia i miłości (plener).

16.00–16.30
Pokazy dziecięcych grup tanecznych, m.in. zespołu taneczno-baletowy Largo, działającego w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Zaprezentują: czardasz, tarantellę, polkę, charlestona, jak również tańce klasyczne i współczesne (scena główna).

16.35–17.15
Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima
Pierwsza tego typu szkoła w Krakowie, jedna z najstarszych w Polsce, działa oficjalnie jako Szkoła pod patronatem Krakowskiego Forum Kultury. Zespół Zabytkowy Almoraima to osoby w różnym wieku i wykonujące różne zawody, które połączyła pasja do tańca i kultury Hiszpanii. Podczas Nocy Tańca zaprezentują program La Leyenda del Tiempo (scena główna).

17.20–17.55
Indian Dance Group Natarang
Pokaz tańca indyjskiego, m.in. żywiołowy taniec Bollywood z elementami warsztatowymi włączającymi publiczność w działania taneczne, a także warsztaty mudr – gestów, którymi przekazujemy historie w tańcu indyjskim (scena główna).

18.0018.45
Pokaz tańca afrykańskiego z elementami warsztatów bębniarskich
Wystąpią bębniarze i tancerze skupieni wokół Ableye’a Badji – multiinstrumentalisty, członka sławnej rodziny griotów – Cissoko. Taniec afrykański skupia wiele rodzajów ruchu, charakterystycznego dla różnych części kontynentu (plener).

19.00–19.30
Balet Dworski Cracovia Danza jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Podczas występu we dworku zaprezentują spektakl Balet o kawie – opowieść pełną humoru i fantastycznych kostiumów, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską (scena główna).

19.30–20.15
Warsztaty tańców bałkańskich z Zespołem Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika (plener)
Pokaz i warsztaty tańców bałkańskich. Iglika jest zespołem amatorskim, skupiającym dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii, Grecji. Warsztaty prowadzone będą także w trakcie późniejszego koncertu.

20.30–21.30
Projekt Sokół Orchestra
Projekt jest odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną. Główny nacisk został położony przez muzyków na unikalny styl grania na instrumentach charakterystycznych dla Bałkanów. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii usłyszymy również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie (scena główna).

21.30–22.30
Teatr Vis a Vis
Klasyczny café-theatre w stylu retro, nawiązujący do teatrzyków kawiarnianych powstałych w latach trzydziestych XX wieku, które stanowiły wówczas ważny nurt kultury nieoficjalnej i niekomercyjnej. Café-theatre to forma teatru rozrywkowego nadal niebywale popularna w zachodniej i południowej Europie – w Polsce obecnie praktycznie nieistniejąca. Podczas Nocy Tańca zaprezentuje program A media luz – tango w półmroku (sala teatralna).

21.30–23.00
Bałkańska potupajka, którą poprowadzi DJ Balkan Valkan. Impreza taneczna przeniesie się z pleneru do wnętrz Dworku. Publiczność będzie mogła bawić się przy muzyce DJ’a, pochodzącego z Macedonii, poznając jego rodzime brzmienia i  kulturę. Artysta wychowywał się w muzycznej rodzinie, której członkami byli muzycy mniej lub bardziej znani szerokiej publiczności w Macedonii i Jugosławii.

***

Scena plenerowa – Rynek Podgórski

15.00–16.00 

WYSTĘPY  DZIECIĘCYCH  ZESPOŁÓW  TANECZNYCH:  

Zespół baletowy Arabeska  Klub Skotniki. Instruktor Katarzyna Sojka;

Zespół taneczny  Impuls  Klub Skotniki. Instruktor Ewa  Twardowska;

Zespół taneczny  Flexi   Klub Skotniki. Instruktor Ewa  Twardowska;

Zespół Tańca Współczesnego Okejki  Klub Iskierka. Instruktor  Bianka Strzebońska;

Zespół tańca Streetersi – Klub Zbydniowice. Instruktor Patrycja Kania;

Dziecięcy zespół taneczny Art Rock Centrum Kultura Podgórza (choreografia: Aneta Sikora);

Zespół tańca nowoczesnego Hip-Hop Klub Wróblowice. Instruktor Liliana Żabińska;

Zespół baletowy Smerfy – Klub Wróblowice. Instruktor Katarzyna Sojka;

Funky Free Dance Studio. Instruktor Aleksandra Chrabąszcz.

FunkyFree Dance Studio to szkoła tańca nowoczesnego dla dzieci i młodzieży działająca na terenie Krakowa od 2010 roku. Zajęcia prowadzone przez to Studio to połączenie pasji do tańca z energicznym, pełnym niespodzianek podejściem do nauki. Stawiają  na rozbudzenie w tancerzach poczucia rytmu, ekspresji tanecznej i wyrażania się poprzez ruch, stąd sięganie po tak efektowne style jak hip hop, street dance show, jazz, modern. Tancerze trenują pod okiem profesjonalnych instruktorów tańca, mistrzów w swoim fachu. Od wielu lat biorą czynny udział w przeglądach i zawodach tanecznych, zajmując najwyższe podium na turniejach tanecznych w kraju i zagranicą. Od roku 2019 Studio Funky Free jest zrzeszone w Polskiej Federacji Tańca.

16.00–16.20
Pokaz tańców Europy Centralnej (tańce węgierskie, cygańskie, hanackie, ukraińskie) w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.
Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia:  Romana Agnel, Leszek Rembowski, Michał Zubkow, Zsolt Szarka
Kostiumy:  Monika Polak-Luścińska, Bożena Pędziwiatr

16.20 –16.23
Kwitnące ciernie – ukraiński taniec liryczny w wykonaniu  uczennic Studia Ruchu Simple
Choreografia: Natalia Bondarczuk
Muzyka: ILLARIA (ukraińska piosenkarka, kompozytorka i poetka; solistka własnego projektu muzycznego ILLARIA)

Choreografia została przygotowana przez znakomitą choreografkę ze Lwowa Natalię Bondarczuk. Jest to rodzaj ukraińskiego korowodu, nawiązującego do obrzędu wianków. Taniec wykonują dziewczęta (1113 lat) ze Studia Ruchu Simple, grupa liczy 16 osób.

16.23–16.45
Występ Zespołu Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika

Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich Iglika (po bułgarsku „pierwiosnek”) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ. Iglika jest zespołem amatorskim, skupiającym dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii, Grecji. Zespół cały czas powiększa swój repertuar o nowe melodie, pieśni i tańce z różnych regionów

16.45–17.15
Pokaz etiudy flamenco w  wykonaniu Formacji Tanecznej Contra el Viento przy szkole tańca flamenco La Pasión w Krakowie
Projekt Marii Lowas-Rzechonek

Contra el Viento jest formacją skupiającą grupę osób od wielu lat uczęszczających na zajęcia w szkole tańca flamenco La Pasión, lecz pragnących wyjść ze swoją pasją poza zwykłą formułę zajęć tanecznych. Powstała kilka lat temu pod czułym okiem tancerki i instruktorki tańca Violi Bednarczyk.

17.15–17.35
Występ Zespołu Tańca Natyalaya – pokaz tańców indyjskich
W programie: taniec bharatanatyam i kathak oraz bollywood. Choreografie klasyczne z tradycyjnego repertuaru oraz własne aranżacje. Przygotowanie: Anita Singh.

Natyalaya to krakowska grupa taneczna specjalizująca się w tańcach indyjskich, założona w 2008 roku przez Ewę Wardzałę. Grupa koncertuje przy okazji wydarzeń związanych z kulturą indyjską i jej promocją, organizuje pokazy w ramach różnego rodzaju imprez i targów firmowych oraz współpracuje z Centrum Kultury Podgórza w Krakowie

17.35–18.00
Pokaz tańców greckich w wykonaniu zespołu H Ζωή („Życie”)
Instruktor: Karina Skrzeszewska. W programie: pokaz pięciu tańców z różnych regionów Grecji: kalamatianos, serenitsa, hasapiko, sirto, tsamiko.

18.00–18.20
Pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu Eriu

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które oczarowane muzyką irlandzką zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii. Eriu  skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz klimatycznymi choreografiami. Choreografką zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca ludowego

18.20–18.40
Występ grupy tańca izraelskiego Kachol
W programie współczesne tańce izraelskie oraz tańce odwołujące się do starszej tradycji żydowskiej.

Grupa Tańca Izraelskiego Kachol, która powstała w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w 2005 roku, zaprezentuje współczesne tańce izraelskie oraz tańce odwołujące się do starszej tradycji żydowskiej jak pieśń Rabina Nachmana z Bracławia Kol Ha’Olam Kulo i hymn Hine Ma Tov, którego słowa pochodzą z pierwszego wersetu Psalmu 133 tłumaczonego: „Jak dobrze i przyjemnie, że bracia mieszkają razem”. Utwory Kol Ha’Olam Kulo i Hine Ma Tov, do których zespół zatańczy  zostaną wykonane na żywo przez krakowskiego artystę Mariusza Kolucha (aranżacja, śpiew). Aranżacje tańców: Kinga Pawlus i Marzena Dudziuk-Koluch

18.40–19.00
Spektakl taneczny Sen nocy letniej w wersji irlandzko-szkockiej w wykonaniu zespołu Comhnlan

Comhlan jest najstarszym zespołem tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce, od początku swojej niemal 30 historii jest związany z Krakowem. Grupa jest afiliowana przy Royal Scottish Country Dance Society, członkowie zespołu należą też do prestiżowej szkoły tańca irlandzkiego McGahan-Lees Academy. Zespół organizuje pokazy i kursy tańca irlandzkiego i szkockiego, a także większe i mniejsze imprezy taneczne, na których bawić się mogą ludzie niezależnie od wieku. Podczas spektaklu wystąpią też tegoroczni uczestnicy warsztatów tanecznych.

Choreografia: oparta na motywach sztuki Williama Szekspira zabawna komedia omyłek w miłosnym życiu ludzi i  fantastycznym świecie elfów podczas świętowania najkrótszej nocy w roku, opowiedziana językiem tradycyjnych i współczesnych tańców szkockich i irlandzkich.

19.00–21.00
Wielokulturowa potańcówka na Rynku Podgórskim.
Prowadzenie: DJ Wake Up. Potańcówka uzupełniona pokazami street dance (style pochodzące z Nowego York, m.in. break dance, hip-hop, popping) oraz nauką tańców izraelskich i bałkańskich.

Prowadzący Jakub Ciąpała to jeden z najmłodszych prowadzących w Europie. Na swoim koncie ma już ponad 50 poprowadzonych eventów. Prowadził zawody taneczne, konferencje a nawet eventy z youtuberami. Mikrofon jest z nim od 15. roku życia i jest to jego nieodłączny element. Kuba jest także tancerzem street dance. Wygrał wiele zawodów w Polsce oraz za granicą między innymi we Francji i w Belgii. Dodatkowo jest organizatorem jednych z największych zawodów Hip-Hop Dance w Europie Future Pace Battle.

***

Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, sala taneczna

11.00–14.00
Warsztaty tańców narodowych z różnych stron świata
Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego naszego kraju oraz poznać tańce zagraniczne.
Warsztaty stanowią doskonały wstęp do zapoznania się z narodowymi tańcami polskimi takimi jak polonez czy krakowiak, jak również z podstawami tańców narodowych naszych zagranicznych sąsiadów

Liczba miejsc ograniczona. Należy przygotować obuwie zmienne oraz luźny ubiór. Zapisy: edukacja@ckpodgorza.pl

Informacji udziela Dział Organizacji Imprez i Edukacji Centrum Kultury Podgórza, tel. (12) 65 64 441, wewn. 30.

16.00–19.00
Międzynarodowe tańce w kręgu
Tańce te charakteryzują się dużą różnorodnością, zarówno pod względem kroków jak i tempa – są wśród nich wolne i dostojne, a także dynamiczne. Dodatkową zaletą tańców w kręgu są proste kroki, dzięki czemu mogą być one tańczone przez wszystkie grupy wiekowe. Ideą tańców integracyjnych jest łączenie ludzi, dawanie im radości poprzez wykonywanie prostych elementów i prostych układów choreograficznych.

Instruktor: Dorota Kaczor

Liczba miejsc ograniczona. Należy przygotować obuwie zmienne oraz luźny ubiór. Zapisy: edukacja@ckpodgorza.pl

Informacji udziela Dział Organizacji Imprez i Edukacji Centrum Kultury Podgórza, tel. 12 65 64 441, wewn. 30.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Więcej informacji: link

Balet Dworski Cracovia Danza „Balet o kawie” – chor. Romana Agnel, Dariusz Brojek. Fot. Tomasz Korczyński

Zespół Tańca Indyjskiego Natarang. Fot. materiały własne organizatora

Ablaye Badji z zespołem. Fot. materiały własne organizatora

Noc Tańca. Fot. Centrum Kultury Podgórza, materiały własne organizatora

Noc Tańca. Fot. Centrum Kultury Podgórza, materiały własne organizatora

Noc Tańca. Fot. Centrum Kultury Podgórza, materiały własne organizatora

Noc Tańca. Fot. Centrum Kultury Podgórza, materiały własne organizatora

Noc Tańca. Fot. materiały własne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close