Zbliża się 5. edycja krakowskiej Nocy Tańca. W programie wydarzenia, które odbędzie się 3 czerwca 2023 roku, publiczność znajdzie między innymi pokazy taneczne na trzech krakowskich scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury. Nie zabraknie także warsztatów, wykładów i otwartych potańcówek.

Wersja do druku

Udostępnij

O wydarzeniu:

Przesłaniem wydarzenia jest celebrowanie tańca i czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki. Taniec to przecież jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, praktykowana w wielu kulturach. Może być pasją i sportem, może być językiem wyrażania emocji, jak również bardzo przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Trzeba również podkreślić, że taniec to jednocześnie tradycja i cenne niematerialne dziedzictwo.

Projekty taneczne w ramach tegorocznej Nocy Tańca będą realizowane na scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury. Organizatorzy wydarzenia zapraszają także do miejsc, takich jak: Fortu Borek,  Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków, Teatru KTO, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury oraz sali teatralnej przy Parafii św. Jadwigi.

W programie znajdą się pokazy tańca z różnych stron świata (tańce narodowe, tradycyjne, dworskie, klasyczne, współczesne, indyjskie, irlandzkie, bałkańskie), a także wykłady, warsztaty i otwarte potańcówki. Noc Tańca to okazja do poznania bogactwa sztuki tanecznej w jej najróżniejszych odsłonach. Nie zabraknie też baletu, tanecznych spektakli i performansów, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i bollywoodzkiej zabawy, a także specjalnych propozycji dla mam z dziećmi.

Na zakończenie wydarzenia Dworek Białoprądnicki przygotował energetyczny koncert zespołu Dikanda, pełen folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu.

Jak twierdzą organizatorzy:

Znakomity kontakt artystów z publicznością, żywiołowe dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawią, że koncert stanie się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami!

Zwieńczeniem wydarzeń na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury będzie pokaz ognia. Przygotuje go grupa dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy – uczestnicy zajęć z kuglarstwa i fireshow oraz podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego działającej pod patronatem Fundacji Ukryte Skrzydła.

Z kolei finał przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury to potańcówka z Sekcją Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMITA SWING”. Niektórym potańcówki kojarzą się z czasami PRL; innym z młodością; a tym, którzy mieli okazję wziąć udział w potańcówkach organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury, taka forma kojarzy się przede wszystkim z doskonałą zabawą w plenerze, jak uważają organizatorzy. Tańczyć i skakać uczestnicy Nocy Tańca będą do rytmów lindy hop – radosnego, energetycznego tańca, którego początki sięgają nowojorskiego Harlemu lat 30. Impreza taneczna zostanie poprzedzona krótką lekcją tańca.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Na wybrane wydarzenia obowiązuje rezerwacja lub zapisy.

****

PROGRAM NOCY TAŃCA 2023

NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY, SCENA PLENEROWA – SKWER PRZED NCK

godz. 15.30–16.00
Teatr Tańca Terpsychora, spektakl taneczny Orfeusz i Eurydyka

To przedstawienie inspirowane greckim mitem o grajku Orfeuszu, który wyruszył do Hadesu, aby odzyskać swoją żonę Eurydykę. To opowiedziana językiem tańca historia o mocy sztuki oraz miłości silniejszej niż śmierć. Spektakl prezentuje technikę tańca współczesnego i neoklasycznego.

godz. 16.00–16.45
Grupa Baletowa Largo

Pokazy dziecięcych grup tanecznych, działających przy Klubie „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Prezentacja m.in. tańca ludowego, klasycznego, charakterystycznego i współczesnego. W programie m.in. Anna Polka Johann Strauss, Wesoły Wieśniak – Robert Schumann, La mia Polka – DJ Francesko, Fantasia Venezia – Rondo Veneziano, Bella Tarantella – Andre Rieu, For the First Time in Frozen – Kristen Bell, A Ti Kurita Vu – Sanave, Rondo Veneziano Carme – Rondo Veneziano, Burning – Ludovico Einaudi, Passing –Zbigniew Preisner, Snowstorm

16.45–17.15
Akademia Tańca Bajlandia

Przedstawienie w bajkowej konwencji pt. Bałagan w Bajlandii w wykonaniu najmłodszych tancerzy. Opowieść o tym, jak wróżki złej mocy pomieszały baśnie. Śmieszne perypetie dobrze znanych postaci bajkowych, które nie potrafią odnaleźć się w pomieszanym świecie baśni. Układy oparte są na znanych hitach muzycznych i tanecznych z repertuaru dziecięcego, z wykorzystaniem pięknych bajkowych kostiumów i rekwizytów. W programie m.in. Wróżki złej mocy, Smerfy, Pan Hilary, Z nogi na nogę, Taniec na miotłach, Piraci.

17.15–17.45
Zespół Pieśni I Tańca „Nowa Huta”

  • pieśni i tańce kaszubskie – grupa reprezentacyjna;
  • pieśni i tańce krakowskie – grupy dziecięce;
  • pieśni i tańce Lachów Sądeckich – grupa reprezentacyjna

17.45–18.05
Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”

Prezentacja autentycznego folkloru Skalnego Podhala. W programie Pasenie gęsi. Taniec, zabawy, śpiew, muzyka góralska i zdaniem organizatorów piękne kostiumy. Kapela na żywo.

18.05–18.15
Hip-hop

Pokaz dwóch grup: dziecięcej i młodzieżowej. Grupa dziecięca zaprezentuje układ pt. Jaleo, grupa młodzieżowa układ pt. Ching a ling.

18.15–18.30
Grupa Baletowa „Etiuda”

Prezentacja spektaklu baletowego pt. Rytm życia – fragment ukazujący taneczne ujęcie pór roku w wykonaniu dzieci w wieku 6–14 lat. Układy taneczne do muzyki znanych kompozytorów Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli i Maxa Richtera

18.30–18.50
Zespół góralski „Hamernik”

Prezentacja autentycznego folkloru skalnego Podhala. W programie Na Hamernicką nutę. Taniec, śpiew, muzyka góralska i piękne kostiumy. Kapela na żywo.

18.50–18.55
Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego „ENCEK”

Pokaz tańca: jive

18.55–19.25
Zespoły tańca nowoczesnego: „Klips”, formacja taneczna „Flesz Dance” oraz grupy disco

Prezentacja spektaklu pt. Tańczę, więc jestem – widowisko w stylu tańca nowoczesnego z wykorzystaniem trendów hip-hop, funky i disco, przeplatane scenami teatralnymi w ujęciu nieco humorystycznym i współczesnym. Z wykorzystaniem rekwizytów i pokazów multimedialnych, zrealizowane w ciekawej scenografii. Dynamiczny taniec i barwna oprawa spektaklu

19.25–19.30
Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego „ENCEK”

Pokaz tańca: jive

19.30–19.40
Taneczny Klub Seniora

Pokaz grupowy tańca towarzyskiego. Prezentacja układów: walc angielski, cha-cha, Marsz Radeckiego (taniec dla publiczności)

19.40–19.55
Grupa break dance

Pokazy do muzyki: Give it up or turn it loose Jamesa Browna, Definicja Stylu Szpilersów

Grupa składa się z dzieci w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Pokazy taneczne prezentują doskonałą koordynację ruchów ciała z muzyką. Tancerze w swoich występach wykorzystują akrobacje, każdy tancerz kreuje swój własny niepowtarzalny styl. Na czele grupy stoi Dawid Dec „Decó” – doświadczony tancerz i instruktor, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów drużynowych, mistrz Polski i wicemistrz Europy Wschodniej

19.55–20.00
Duet taneczny: Konstantyn Zhaivoronok i Hanna Pokrason

Cygańskie stepowanie „Cyganoczka” w wykonaniu laureatów międzynarodowych festiwali stepowania, uczestników zespołu tanecznego z Ukrainy – Folk Tap Dance Group „Trio Konstantina”

20.00–20.05
Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego „Encek”

Pokaz tańca: Paso doble

20.05–20.25
Grupa Maram

Taniec brzucha. Pokazy zespołu MARAM oraz pokaz solowy Adriany Tabaki „Sakiny”.

W programie Noce Orientu, część I: Nancy Ajram – Moshtaa Leik, Natacha Atlas Shubra, Idina Menzel Let it go, Wajid Khan, Shreya Ghoshal Mashallah, Hegazy Metkal Bos Ala Al Halawa w wykonaniu grupy odważnych, zarażonych orientalnym bakcylem kobiet, które na co dzień trenują taniec brzucha w Nowohuckim Centrum Kultury pod okiem specjalistki Belly Dance Adriany Tabaki „Sakiny”. Taniec łączy kuszące ruchy bioder z subtelnym ruchem rąk i od wieków robi niezwykłe wrażenie poprzez wyzwolenie tego, co najbardziej uwodzicielskie, zmysłowe i kobiece.

20.25–20.30
Duet taneczny: Konstantyn Zhaivoronok i Hanna Pokrason

Bałałajka – walc w rytmie stepowania

20.30–20.35
Grupa Tańca współczenego „Forma”

Pokaz tańca współczesnego. Prezentacja układu Do utraty tchu

20.35–20.40
Katarzyna Stolarczyk-Skoczylas

Pokaz solowy, pokaz tanga w stylizacji klasycznej do muzyki Astora Piazzolli

20.40–21.00
Grupa Maram

Taniec brzucha. W programie Noce Orientu, część II: Paul Dinletir Goddesses, Tony Chamoun Shakira, M. Abdel Wahab Zeina, Mario Kirlis Junto a Saida Folk Saidi, Paul Dinletir Pharonic Odyessey

21.00–21.20
Fundacja Ukryte Skrzydła

Grupa Fire Show – pokaz ognia. Pokaz przygotuje grupa dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy, którzy biorą udział w regularnych zajęciach z kuglarstwa i fireshow

**

KRAKOWSKIE FORUM KULTURY
SCENA PLENEROWA – PLAC SZCZEPAŃSKI 

godz. 15.30–16:00
Grupa Tańca Indyjskiego „Natyalaya”

Pokaz tańca: Bharatanatyam – taniec indyjski w wykonaniu wybitnej tancerki z Bangalore

„Natyalaya” to grupa taneczna, jedna z niewielu w Polsce, która prezentuje klasyczny taniec indyjski Bharatanatyam. Większość repertuaru grupy stanowią choreografie autorstwa Sarojy Vaidyanathan, Nirupamy Rajendry, Suchety Chhapekar, Geety Chandran oraz Radhy Anjali. Są to nazwiska czołowych choreografów i tancerek tego gatunku tańca na świecie, u których tancerki miały okazję się uczyć. Grupa prezentuje także układy w stylu klasycznym kathak, filmowym Bollywood oraz folkowym.

16.00–16.30
Centrum Sztuki Tańca

Prezentacja części spektaklu tańca współczesnego pt. To ja, człowiek

Centrum Sztuki Tańca powstało w 2015 roku w odpowiedzi na potrzeby najstarszych podopiecznych Edukacji Artystycznej Dzieci. Ich celem było stworzenie przestrzeni do rozwoju nabytych już umiejętności tanecznych oraz zachęcenie innych osób do rozpoczęcia przygody z tańcem, nie tylko klasycznym

16.30–16.50
Stowarzyszenie Comhlan

Pokaz tańców irlandzkich i szkockich

Comhlan oznacza po gaelicku grupę przyjaciół, połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy. Jest jednym z dwóch najstarszych zespołów tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce, działającym od 1993 roku.

16.50–17.15
Krakowska Grupa Taneczna „Kinkini”

Prezentacja spektaklu pt. Kathak

Kathak to jedna z form klasycznego tańca indyjskiego, wyróżniająca się pełnymi gracji ruchami ramion, wykonywaniem energicznych obrotów i stepu do rytmów muzyki hindustańskiej. Taniec podkreślają kostiumy, wirujące spódnice i chusty, indyjska biżuteria i dzwonki na kostkach.

Grupa „Kinkini” powstała ze wspólnej pasji do tańca indyjskiego.

17.15–18.00
Zespół regionalny „Mogilanie” wraz z kapelą ludową „Mogilanie” i młodzieżową kapelą „Mogilanie”

Koncert kapeli dorosłej i młodzieżowej; warsztaty tańca (krakowiak), minipotańcówka

Zespół Regionalny „Mogilanie” powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku. Od początku swojego istnienia Zespół pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. Na program zespołu składają się widowiska pokazujące zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej – w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy. Kapela Ludowa „Mogilanie” działa od 1984 roku. W skład kapeli wchodzą tradycyjne instrumenty ludowe, tj. skrzypce, basy, trąbka, klarnet i heligonka.

18.00–18.25
Agnieszka Jachym

Prezentacja spektaklu pt. Głodni, połączenie gry aktorskiej z tańcem współczesnym.

Spektakl teatru tańca, którego reżyserką i choreografką jest laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Inspiracja Głodem Martina Caparóssa – argentyńskiego reportera, który w jednym z najważniejszych reportaży ostatnich lat przedstawiło życie ludzi głodujących, m.in. z Sudanu Południowego, Madagaskaru, Bangladeszu, Indii, Chin czy Argentyny.

18.25–19.00
Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima” – Zespół Zabytkowy

Prezentacja spektaklu El Camino. Droga. Droga flamenco i droga z flamenco

Przedstawienie wybranych suit z kursów i programów Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima” – Zespołu Zabytkowego.

Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima” – Zespół Zabytkowy to pierwsza tego typu szkoła w Krakowie, jedna z najstarszych w Polsce. Zespół prezentuje taniec flamenco (różnorodne formy i odmiany, w tym taniec z chustą, suknią z trenem, wachlarzem, kapeluszem, laską, kastanietami, zillsami, woalem), taniec orientalny oraz tradycyjne tańce południowej Italii.

19.00–19.35
Balet Dworski Cracovia Danza, instytucja kultury Miasta Krakowa

Pokaz taneczny Krakowskie Fin de Siècle

W ramach Nocy Tańca (Krakowskie Noce) Balet Cracovia Danza wykona program taneczny ilustrujący tańce praktykowane na salonach krakowskich pod koniec XIX w. Widowisko osadzone w scenerii Placu Szczepańskiego, zabierze widzów do krakowskiego salonu, w którym zebrani goście bawią się w rytm modnych, ówczesnych tańców takich jak walc, kotylion, polka, galop czy kadryl lub salonowy mazur i polonez. Podczas dystyngowanej zabawy nie brak niespodzianek jak żywiołowy, gorący taniec hiszpańskiej artystki Rosarii Guerrero, tak często ilustrowanej przez słynnego krakowskiego malarza Józefa Mehoffera.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka, Leszek Rembowski
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Występują: Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel.

19.40–20.10
Krakowski Balet „L’art De La Danse”

Premiera spektaklu tanecznego Mamihlapinatapai autorskiego projektu L’Art de la Danse, z muzyką i tekstami Dawida Sulej Rudnickiego, z udziałem wokalistki. Spektakl w technice tańca modern i jazz

20.10–20.45
Fundacja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMiTa” Swing

Pokaz tańców swingowych, takich jak: lindy hop, balboa, solo jazz

Fundacja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMiTa” Swing działa na rzecz promowania tańców, muzyki i historii lat 30. i 40. XX wieku. Fundacja organizuje koncerty jazzowe, warsztaty, festiwale, regularne potańcówki i spotkania dla wszystkich, którzy kochają styl retro, jazz tradycyjny i taniec. Jednym z najważniejszych projektów realizowanych w ramach Fundacji jest Dragon Swing – Międzynarodowy Festiwal Tańca Lindy Hop odbywający się co roku w listopadzie w Krakowie. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z największych na świecie

20.45–21.45
Fundacja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMiTa” Swing

Potańcówka na placu Szczepańskim do rytmów lindy hop – radosnego, energetycznego tańca, którego początki sięgają nowojorskiego Harlemu lat 30. XX wieku. Impreza taneczna poprzedzona zostanie krótką lekcją tańca.

**

CENTRUM KULTURY „DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI”, SCENA PLENEROWA DWORKU, UL. PAPIERNICZA 2 

15.30–16.00
Chuśtaniec – pokaz i warsztaty tańca dla rodziców z dzieckiem w chuście

Zajęcia taneczne dedykowane mamom i tatom, wiążącym swoje dzieci do chusty lub noszące w nosidłach. Pokazy choreografii już stworzonych przez mamy tańczące w Dworku Białoprądnickim, ale i wspólne uczenie się się nowych kroków, bujanie i tańczenie w kręgu. Do wspólnego tańca (także w kręgu) zapraszamy nie tylko rodziców, ale i babcie, dziadków i starsze rodzeństwo maluszków.

Warsztaty poprowadzi Urszula Tomalak, doradca noszenia dzieci w chustach ClauWi® i instruktor „Chuśtańca”.

16.00–16.20

„Chameli Group” – Zespół tańca indyjskiego

Pokaz Ghoomar, choreografia do piosenki Ghoomar z filmu Padmavaat.

Ghoomar to ludowy taniec pochodzący z Rajasthanu, najważniejszym ruchem tego tańca są obroty wykonywane do środka i na zewnątrz dużego koła. Tradycyjnie wykonywany jest przez kobiety, z głowami zakrytymi chustą oraz w szerokich spódnicach podkreślających obroty. Tańczony jest zazwyczaj na weselach, festiwalach, czy przy religijnych obchodach, według rytuału powinna go również wykonać panna młoda po wkroczeniu do domu małżonka.

„Chameli” z języka hindi oznacza jaśmin, którym w Indiach kobiety ozdabiają swoje włosy. Grupa prezentuje głównie bollywood, bhangrę, garbę, lavani oraz kathak, ale tworzy również liczne fuzje bazujące na innych technikach i stylach tanecznych

16.20–16.40
„Eriu” – zespół tańca irlandzkiego

Prezentacja tańców irlandzkich

Zespół „Eriu” działa od 2006 roku. Skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz klimatycznymi choreografiami. Choreografką zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca ludowego.

16.40–17.00
„La Folie! Retro Cabaret” – Bal w Savoyu

Pokaz tańców z dwudziestolecia międzywojennego. Choreografia: Agnieszka Hrakałło-Horawska, Magdalena Białek, Aleksandra Mamulska, Aneta Kita i Michał Torba.

Przedwojenny blichtr, urok dekadenckich rozrywek, czar stylu retro i pasja do dawnych form sztuki estradowej – zespół „La Folie! Retro Cabaret” to grupa artystów, których celem jest przywołanie ducha zapomnianych stylów tanecznych i form teatralnych, które niegdyś królowały w kabaretach, wodewilach i rewiach

17.00–18.00
Stowarzyszenie „Jazz Like That”

Wprawki swingowe z „Jazz Like That”, wspólna lekcja tańca swingowego, pokaz improwizacji tanecznej oraz animacje taneczne

Stowarzyszenie „Jazz Like That” specjalizuje się w kulturze lat 20., 30. i 40. XX wieku. Ich pokazy to nie tylko taniec, ale także moda i muzyka tamtych czasów. Za każdym razem tworzy niezapomniany klimat, który przenosi widzów w czasy roztańczonej Złotej Ery Swinga

18.00–18.20
Teatr Tańca „Officyna”

Prezentacja spektaklu pt. Połączone, który powstał w oparciu o emocje towarzyszące relacjom kobiet, wzajemnego postrzegania kobiet przez kobiety w społeczeństwie. Spektakl nakreśla problem sztucznie napędzanej rywalizacji i presji grupy wywieranej na jednostkę.

Teatr powstał w 2021 roku w studiu tańca „Officyna” w Krakowie. Dyrektorem zespołu jest Katarzyna Kleszcz, kierownikiem i choreografem – Sebastian Szul.

18.30–19.20
Zespół „Iglika” z kapelą

Pokaz tańców bułgarskich

Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich „Iglika” (po bułgarsku „pierwiosnek”) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek. „Iglika” jest zespołem amatorskim, skupiającym dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii i Grecji.

19.20–19.50
Zespół tańca indyjskiego „Chameli Group”

Bollywood Party, podczas warsztato-potańcówki prowadzonej przez tancerki Chameli Group będzie można poznać m.in. miks tańca Bollywood i bhangry do energetycznego utworu Bhangra Ta Sajda. Taniec bollywood jest jednym z najbardziej ekspresyjnych tańców na świecie. Łączy w sobie elementy tradycyjnych tańców hinduskich oraz tańców współczesnych. Wszystkie chwyty są tu dozwolone – najważniejsza jest dobra zabawa i pozytywna energia

20.00–20.30
Performans taneczny: Małgorzata Haduch i Kiryl Alexandrov

Występ improwizacji tanecznej z użyciem niespotykanych instrumentów (waterphone) oraz w obecności obiektu przygotowanego przez krakowskiego artystę Pawła Łubkowskiego. Jego obiekty oraz kreowana atmosfera sceniczna stwarzają nietuzinkowe warunki do tworzenia otwartych procesów zaskakujących w swojej formie i emocjonalności.

20.30–21.45

„Dikanda”, potańcówka pod gwiazdami

„Dikanda” to uznany zespół grający world music. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Koncerty „Dikandy” to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć.

**

DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI – SALA TANECZNA, ul. Papiernicza 2, Kraków 

Warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci
9.0010.30, dla dzieci w wieku 46 lat,
11.0012.30, dla dzieci w wieku 710 lat

Taniec kreatywny to forma aktywności, która pozwala na swobodną i kreatywną ekspresję poprzez ruch i taniec. W odróżnieniu od tradycyjnych stylów tanecznych, taniec kreatywny dla dzieci nie wymaga konkretnych kroków czy sekwencji ruchów. Zamiast tego stawia nacisk na indywidualność, improwizację i wykorzystanie wyobraźni. W trakcie zajęć grupowych dzieci nauczą się podstawowych technik ruchu i przyswajają umiejętności, które pomogą im wyrażać siebie poprzez taniec. Warsztaty są sposobem na rozwijanie koordynacji, równowagi i wytrzymałości fizycznej dziecka, a także na kształtowanie poczucia rytmu i melodii.

Zajęcia prowadzą instruktorzy Fundacji Sztukarnia. Zapisy: fundacjasztukarnia@gmail.com

13.00–16.00
Warsztaty tańców narodowych z różnych stron świata dla młodzieży, dorosłych i seniorów

Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Polski oraz poznać tańce zagraniczne. Nauka tańca wiąże się z kształtowaniem prawidłowej postawy ciała, umiejętności pracy w grupie, budowaniem koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, świadomego planowania ruchu. Uczestnicy zyskają wiedzę praktyczną.

Nie jest wymagane posiadanie partnera/partnerki do tańca ani wcześniejsze doświadczenie taneczne. Uwaga: organizator prosi o zabranie wygodnego zmiennego obuwia, wody oraz luźnego stroju. Zapisy: fundacjasztukarnia@gmail.com

17.00–20.00
Międzynarodowe tańce w kręgu dla młodzieży, dorosłych i seniorów

Krąg stanowi specyficzną formę taneczną. Daje poczucie wsparcia bez rywalizacji. Krąg pozwala na stworzenie wspólnoty nawet z obcych sobie ludzi. Głównym celem tego rodzaju tańców jest integrowanie. Tańczone w kole lub korowodzie, charakteryzują się dużą różnorodnością, zarówno pod względem kroków jak i tempa – są wśród nich wolne i dostojne, a także dynamiczne. Dodatkową zaletą tańców w kręgu są proste kroki, dzięki czemu mogą być one tańczone przez wszystkie grupy wiekowe. Ich uproszczona forma pozwala szybko opanować podstawowe kroki i bawić się wspólnie z innymi.

Nie jest wymagane posiadanie partnera/partnerki do tańca ani wcześniejsze doświadczenie taneczne. Uwaga: organizator prosi o zabranie wygodnego zmiennego obuwia, wody oraz luźnego stroju. Zapisy: fundacjasztukarnia@gmail.com

**

FORT 52 BOREK FAŁĘCKI, ul. Forteczna 146, Kraków 

16.00–18.00

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy” oraz orkiestry ZPiT „Krakowiacy” – 5 grup w wieku od 5 do 16 lat – w sumie ok. 100 wykonawców. Pokazy tańców, takich jak między innymi: oberek, polka, krakowiak, polonez, zabawy pasterskie, piosenki krakowskie

19.00–22.00
Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki

Potańcówka z polskimi oraz światowymi przebojami z okazji Dnia Dziecka lat minionych. Wspaniała zabawa dla wszystkich dorosłych, którzy tańcem chcą przywołać wspomnienia młodości z dawnych dyskotek i prywatek oraz tych, którzy po prostu ciągle czują się dziećmi.

Waldemar Domański, Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, wspólnie z Michałem Wasilewskim, znanym jako DJ Vasil, stoczą „bitwę na hity”, prezentując szeroko pojętą muzykę taneczno-rozrywkową. Przedstawią różnych artystów, rozmaite style muzyczne oraz gatunki, a przede wszystkim znane i lubiane przeboje ostatnich pięćdziesięciu lat.

Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl, tel. 12 430 43 00

**

STUDIO IM. ROMANY BOBROWSKIEJ RADIA KRAKÓW, aleja Słowackiego 22, Kraków 

17.00

Studio Ruchu Simple, szkoła partnerska Studia Baletowego Opery Krakowskiej

Wydarzenie o charakterze pokazowo-warsztatowym, kierowane głównie do dzieci i młodzieży. Laboratorium tańca da uczestnikom możliwość podróży w czasie i przestrzeni, pokazując rozwój tańca od klasycznego do współczesnego. Wraz z uczniami Studia Ruchu Simple Studia Baletowego Opery Krakowskiej będzie możliwe zwiedzenie różnych zakątków świata (taniec hiszpański, japoński, włoska tarantella, polski Spisz i Kraków), a na przykładzie przygotowanych wcześniej choreografii można będzie zobaczyć jak ewoluował taniec (klasyka, modern). Uczestnicy warsztatów będą mogli przyjrzeć się z bliska kostiumom scenicznym, zobaczyć, czym różnią się baletki od point czy charakterek. Każda taneczna prezentacja łączyć się będzie z krótką opowieścią, po której następować będzie część warsztatowa

Odbiór wejściówek, które rozdawane będą również na antenie Radia Kraków: recepcja Radia Kraków, od 30 maja

**

OŚRODEK DOKUMENTACJI SZTUKI TADEUSZA KANTORA CRICOTEKA,
ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków 

18.30

Krakowski Teatr Tańca
Prezentacja spektaklu TARAZUKA camp

Spektakl inspirowany jest teatrem japońskim – popularną rewią żeńską – Takarazuka, działającą w mieście o tej samej nazwie od prawie stu lat. Specyfika i oryginalność teatru, w którym wszystkie role, zarówno męskie jak i żeńskie odgrywają kobiety, stały się punktem wyjścia do rozważań na temat teatralności płci, konstrukcji płci kulturowej oraz stereotypowego postrzegania płci przez społeczeństwo. Kandydatki na „takarazinki” przygotowują się przez dwa lata w specjalnej szkole do odgrywania ról męskich i ról kobiecych. Przyswajają sobie kata, czyli charakterystyczne dla danej płci formy gramatyczne, sposoby zachowania, gesty, mimikę. Dla twórców spektaklu ciekawym zagadnieniem jest jednak odgrywanie ról kobiecych przez kobiety. Teatr Takarazuka wydaje się bowiem doskonale potwierdzać tezę Simone de Beauvoir: „nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”.

Spektakl był prezentowany w finale konkursu dla najlepszego spektaklu teatru niezależnego THE BEST OFF.

Odbiór wejściówek: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w godz. otwarcia Ośrodka, od 30 maja

**

SALA TEATRALNA PRZY PARAFII ŚW. JADWIGI, ul. Władysława Łokietka 60, Kraków 

19.30–20.30
Szkoła stepowania „MyTap”

Prezentacja spektaklu W nowym stylu

Przedstawienie taneczne oparte na stepowaniu, dla którego punktem wyjścia była inspiracja stylem Art Déco. Gra kolorów i kontrastów, moda, Paryż, architektura, malarstwo, jazz to motywy, które będzie można zobaczyć w wykonaniu tancerek i tancerzy ze Szkoły Stepowania „MyTap”. Łącznie na scenie zaprezentuje się ok. 80 osób, zarówno dzieci jak i dorośli, którzy wspólnie stworzą piękne taneczne widowisko.

Szkoła Stepowania „MyTap” to pierwsza i jedyna szkoła stepowania w Krakowie. Od ponad 11 lat działa artystycznie w Krakowie oraz ośrodkach stepowania w całej Polsce. Więcej informacji na stronie: www.mytap.pl

**

SCENA TEATRU KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków 

20.00
Krakowski Kolektyw Tańca Współczesnego

Premiera spektaklu Blisko, bliżej, taniec współczesny. W choreografiach wystąpią tancerki Krakowskiego Kolektywu Tańca Współczesnego, Teatru Ciągle w Ruchu działającego w ramach Pracowni Tańca Współczesnego Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży oraz Cracow Ballet Group. Dodatkowo pokaz dwóch filmów tanecznych: Beyond w reżyserii K. Leśniak i K. Pamuła oraz 100 m w reżyserii M. Szpunar.

Odbiór wejściówek: Teatr KTO w godzinach otwarcia Teatru, od 30 maja

**

STUDIO KRAKOWSKIEGO CENTRUM CHOREOGRAFICZNEGO, W NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY, UL. JANA PAWŁA II 232 

20.00–21.00
Krakowskie Centrum Choreograficzne

Jestem miłością III

Trzecia część projektu Jestem miłością, porusza tematykę archetypu cienia, który według psychologii Carla Gustawa Junga reprezentuje ciemną stronę osobowości. Cień jest to burzliwy podświat ludzkiej psychiki, przechowujący najbardziej prymitywną część siebie, jest wszystkim tym czego wolelibyśmy o sobie nie wiedzieć. Są to tłumione instynkty i uczucia, wszystko to co religia, edukacja oraz normy społeczne nazywają złem.

Realizatorzy:

Koncept: Barbara Bujakowska
Współpraca artystyczna: Marta Wołowiec, Karol Miękina
Performans: Marta Wołowiec, Karol Miękina, Barbara Bujakowska
Montaż wideo: Aleksander Hordziej
Montaż dźwięku: Szczepan Sołtys

Projekt powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Liczba miejsc na widowni: 100. Zaproszenia w formie wejściówek do odebrania w kasie NCK, od 30 maja (nie ma rezerwacji miejsc). Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Program: link

****

Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL

Więcej informacji: www.krakowskienoce.pl

***

Dodatkowe informacje o spektaklu Baletu Cracovia Danza: materiały prasowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close