62 spektakle i przedsięwzięcia teatralne, w tym dziewięć przedstawień plenerowych, zaangażowanie 11 teatrów instytucjonalnych oraz 36 teatrów i grup nieinstytucjonalnych. W nocy z 11 na 12 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną, a to za sprawą XV edycji Nocy Teatrów. Nie zabraknie podczas niej tańca. Widzowie obejrzą spektakle między innymi Baletu Dworskiego Cracovia Danza (Pan Molier prosi do tańca), Barbary Bujakowskiej (Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój), Teatru Migro (Echa) i instalację autorską Okno holenderskie Krakowskiego Teatru Tańca (Eryk Makohon i Paweł Łyskawa).

Wersja do druku

Udostępnij

Noc Teatrów odbywa się w Krakowie od 2007 roku. To przedsięwzięcie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają spotkania z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie teatralnych zakamarków niedostępnych na co dzień dla widzów oraz multimedialne prezentacje.

Zgodnie z piętnastoletnią tradycją w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką scenę teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą. W Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów; 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne. Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce!
– mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która zaprasza do poznania oferty Nocy Teatrów i udziału w  wydarzeniu.

Przedstawienia w ramach tegorocznej XV Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach krakowskich teatrów, jak i w plenerze: na Rynku Głównym, na krakowskich dziedzińcach i podwórkach, a nawet w witrynach lokali usługowych przy ul. Nadwiślańskiej.

Wszystkie instytucje uczestniczące w Nocy Teatrów przygotowały atrakcyjną ofertę. Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakl Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits w reżyserii Krzysztofa Materny oraz na recital Kamili Klimczak Piosenki odNowa. Kamila Klimczak. Na scenie Teatru Ludowego zaprezentowane zostaną dwa spektakle: na Dużej Scenie Teatru można będzie zobaczyć Boską w reżyserii Roberta Talarczyka, natomiast na Scenie Pod Ratuszem Wstyd w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Teatr Łaźnia Nowa wystawi spektakl Tajemniczy Ogród (reż. Tomasz Fryzeł) i zaprosi do Nocnego Teatralnego Ogrodu Łaźni na ognisko i rozmowy z twórcami spektaklu. Z myślą o najmłodszych Teatr „Groteska” zaprezentuje bajkę Kot w butach (reż. Robert Jarosz).

Nie zabraknie oczywiście nawiązania do krakowian ważnych dla świata teatru i polskiej kultury.  Krakowska Scena Teatr STU zaprasza na opowiadający o przyjaźni Stanisława Lema i Ewy Lipskiej spektakl L do L. Podczas Nocy Teatrów STU planuje także upamiętnienie Jerzego Treli – zmarłego 15 maja wybitnego aktora przez lata związanego z tą sceną. Teatr przygotował specjalną projekcję spektaklu Wielkie monologi w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego – na nagraniach zobaczymy Jerzego Trelę, usłyszymy też songi opracowane przez Zbigniewa Preisnera.

Jakie jeszcze propozycje przygotowały krakowskie teatry? Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostanie zaprezentowane przedstawienie Marzenia polskie/Les rêves polonais w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, natomiast Akademia Sztuk Teatralnych zaprosi widzów na przedstawienie Cześć… Jestem Sara (reż. Tomasz Wysocki) – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Z kolei w Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie będą mogli zobaczyć spektakl Ludwiczek w reżyserii Daniela Malchara, a na scenie MOS Dantona w reżyserii Radka Stępnia.

Największa i najpiękniejsza krakowska scena uliczna, zlokalizowana na Rynku Głównym, będzie gościć Krakowski Teatr Uliczny ze spektaklem Kamienny, Scenę Kalejdoskop z przedstawieniem Smolarze oraz Teatr Nikoli z Księżycową drogą. Późnym wieczorem scena rozbłyśnie przedstawieniem ogniowym pt. Oddech Orientu w wykonaniu Teatru Ognia Mandragora.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Można je  odbierać od 8 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli będzie obowiązywała rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Szczegółowe informacje  można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje inicjatywę we współpracy z teatrami miejskimi, w tym Teatrem KTO, który koordynuje program części nieinstytucjonalnej.

***

Program 15. Nocy Teatrów (11 czerwca 2022):

 

Krakowski Teatr Scena STU

ul. Krasińskiego 16-18
19.00 L do L, reż. Krzysztof Jasiński
21.00 Wielkie monologi – projekcja spektaklu w wykonaniu Jerzego Treli, reż. Krzysztof Jasiński

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w siedzibie Teatru

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Duża Scena, ul. Jagiellońska1
19.15, Marzenia polskie/ Les rêves polonaise,  reż. Jędrzej Piaskowski

Nowa Scena, ul. Jagiellońska1
19.30, Czartoryska. Artefakty, reż. Mira Mańka

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w Biurze Obsługi Widzów Teatru

 

Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Duża Scena, ul. Karmelicka 6
19.15, Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits, reż. Krzysztof Materna

Scena na Sarego 7, ul. Sarego 7
19.15, Piosenki odNowa. Kamila Klimczak, reż. Krzysztof Materna

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca  br. w siedzibie Teatru

 

Teatr „Groteska”

Sala Kopułowa, ul. Skarbowa 2
13.30, Kot w butach, reż. Robert Jarosz

Sala Główna
19.00, Skąpiec, reż. Włodzimierz Nurkowski
22.00, Komik w operze (występ kabaretowy w wykonaniu Czesława Jakubca)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w siedzibie Teatru

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dom Machin, ul. św. Ducha 1
19.00  i 21.00, Ludwiczek, reż. Daniel Malchar

Scena  MOS
20.30 i 22.30, Danton, reż. Radek Stępień

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w kasie Teatru

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50
17.00 i 21.00, Serena – traktat o samogłoskach, scenariusz, scenografia i kostiumy: Joanna Braun, reżyseria i choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

Bezpłatne wejściówki na spektakle do odbioru od 8 czerwca br. w siedzibie Teatru

Teatr Ludowy

Duża Scena, Osiedle Teatralne 34
17.00, Boska Petera Quiltera, reż. Robert Talarczyk

Scena Pod Ratuszem, Rynek Główny 1
20.30, Wstyd Marka Modzelewskiego, reż. Małgorzata Bogajewska

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w kasach Teatru

 

Balet Dworski „Cracovia Danza”

Scena w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopiańska 62
17.00, Pan Molier prosi do tańca, reż. Romana Agnel, choreografia Romana Agnel, Dariusz Brojek. Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza oraz aktorzy z Trupy Komedianty

Bezpłatne wejściówki do odbioru w CSW Solvay od 8 do 10 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00 i w dniu wydarzenia, 11 czerwca od 13.00 do 17.00

 

Teatr „Łaźnia Nowa”

Mała Scena, ul. Szkolne 25
19.00, Tajemniczy Ogród, reż. Tomasz Fryzeł

Ogród Łaźni
21.00, Nocny Teatralny Ogród Łaźni (ognisko, rozmowy z twórcami spektaklu premierowego pt. Tajemniczy Ogród)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w siedzibie Teatru

Opera Krakowska

Duża Scena, ul. Lubicz 48
21.00, Opera na wybiegu, pokaz mody operowej, autorka pokazu: Bożena Pędziwiatr, choreografia: Wioletta Maciejewska

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 czerwca br. w Kasie Opery

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Scena 210, ul. Straszewskiego 22
19.00, Cześć… Jestem Sara, reż. Tomasz Wysocki
Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8  czerwca br. w siedzibie Akademii

TEATRY NIEINSTYTUCJONALNE

Krakowska Opera Kameralna

ul. Miodowa15
21.00, La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesiego, reż. Wacław Jankowski

Rezerwacje: tel. 12 430 66 06, opera@kok.art.pl

 

Teatr BARAKAH

ul. Paulińska 28
22.00, Przełamując fale, reż. Ana Nowicka

Bezpłatne wejściówki można rezerwować od 8 czerwca br., pisząc na adres: rezerwacje@teatrbarakah.com

Teatr Nowy Proxima

Scena Główna, ul. Krakowska 41
16.00, NaXuj. Rzecz o Prezydencie, reż. Piotr Sieklucki
20.00, Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego, reż. Janusz Marchwiński

Rezerwacje: rezerwacje@teatrnowy.com.pl

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
19.00, English Touring Theatre Company (ETTC) Lies, Lust, Repeat – premierowy spektakl w jęz. angielskim, kierowany szczególnie do obcokrajowców żyjących w Krakowie

Rezerwacja: sekretariat@dworek.eu

 

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

ul. Nadwiślańska 2-4
18.30, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA Barbara Bujakowska Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój

Rezerwacja: odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CRICOTEKI

 

Teatr Loch Camelot

Scena Balkonowa na II piętrze, ul. św. Tomasza 17
17.00, Muza w Cafe LULU, spektakl na podst. fraszek J. Sztaudyngera, wyk. Beata Malczewska i Bogdan Słomiński;
20.30, Opowieści NIEoczywiste – spektakl  muzyczno-kabaretowy w wyk. Zespołu Teatru Loch Camelot, scen. i reż. Ewa Kornecka

Rezerwacja: rezerwacja@lochcamelot.com.pl

 

Scena Supernova

ul. Zyblikiewicza 12/4
12.00, Zespół Artystyczny ARTINA i Studio Teatralne SIGNUM Opowieści sarenki Isi, gościnnie Krzysztof Kania. Spektakl multimedialny dla dzieci z audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku

17.00, Teatr Totutotam Klara, adaptacja i reż. Mateusz Przyłęcki;
22.00, Scena Supernova Chudy żołnierz, reż. i światło Jakub Kowalik

Rezerwacja: godz. 12.00: artina@poczta.onet.pl
godz. 17.00: pencki@poczta.onet.pl
godz. 22.00: scenasupernova@gmail.com

 

Artefakt Cafe
ul. Dajwór 3

18.00 i 20.00, Teatr Bakałarz Wydmuszka, spektakl oparty na tekście Marcina Szczygielskiego

Rezerwacja: bakalarz@teatr.krakow.pl

 

Loża Klub Aktora

Rynek Główny 41
19.00 i 20.30, Związek Artystów Scen Polski i Teatr Bakałarz Chwasty polskie. Klasyki polskiej erotyki, monodram Pawła Budzińskiego

Rezerwacja: bakalarz@teatr.krakow.pl

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2

17.00, Teatr Chrząszcz w Trzcinie Puk! Puk! spektakl dla dzieci w języku polskim z fragmentami po ukraińsku.

Rezerwacja: promocja@krakowskieforum.pl

 

Nowohuckie Centrum Kultury

Studio teatralne 209, ul. Jana Pawła II 232
19.30, Teatr Ab Intra Rytuał reż. Marlena Topolska, spektakl dla widzów powyżej 13 lat

Rezerwacja: zaproszenia do odebrania w NCK

Dom Kultury Kolejarz
ul. św. Filipa 6
19.30, Grupa Teatralna Adalex Galicyjski Przekładaniec

Rezerwacja: grupa_teatralna.adalex@op.pl lub 693 429 009

 

Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27
23.00, Stowarzyszenie Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami Ola Maurer – piosenki kompozytorów piwnicznych

Rezerwacja: bomicek@gmail.com  lub 602 413 504

 

Teatr Figur Kraków

ul. Sławkowska 14
19.00, Mother of exiles. Ukraina, spektakl we współpracy z ukraińskimi artystami, tłumaczony na język angielski i ukraiński

Rezerwacja: teatr@teatrfigur.pl

Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej
ul. Kanonicza 1
20.00, Teatr Proscenium STeN Teatralny Hyde Park od kuchni, scen. i reż. Ziuta Zającówna

Rezerwacja: kontakt@teatrproscenium.pl

Teatr Bez Rzędów
ul. Krakowska 13
22.00, Nasz mąż nie żyje reż. Lech Walicki

Rezerwacja: kontakt@teatrbezrzedow.pl lub 790 242 039

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Sala 80, ul. Wietora 15
18.00, Stowarzyszenie EKSIT w partnerstwie z SCKM Nowy Skład performans autorstwa Dominika Setlaka

22.30, Teatr Hothaus Fatum, spektakl w oparciu o życie i twórczość C.K. Norwida, scen. Wojciech Dawid Terechowicz

Rezerwacja: godz. 18.00 setlak.sckm@gmail.com lub 662 365 814;
godz. 22.30 kontakt@hothaus.org lub 602 12 86 83  

 

Teatr Współczesny w Krakowie
ul. Starowiślna 21, II piętro
20.00, SEKS PO KRAKOSKU, scen. i reż. Jan Naturski

Rezerwacja: organizacja@teatrkrakow.pl

Klub Piaskownica – Centrum Kultury Podgórza
ul. Łużycka 55
15.00, Teatr Nikoli Country Show, reż. Mikołaj Wiepriew

Rezerwacja: 12 652 10 10, 505 224 274 lub piaskownica@ckpodgorza.pl

Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy

Scena: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
19.30, Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy Nigdy Nie Kończ w Moll (Don’t End It in a Minor Chord) spektakl muzyczny w jęz. angielskim z napisami w jęz. polskim z opcją w jęz. ukraińskim i rosyjskim;
22.00, Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy Czas na Teatr warsztaty i otwarta próba teatralna jęz. polski, jęz. angielski, jęz. ukraiński, jęz. rosyjski

Rezerwacja: 506 731 697 lub 502 023 374 biuro@teatr-zydowski.krakow.pl

Klub Wola Duchacka – Centrum Kultury Podgórza
ul. Malborska 98
17.00, Teatr Szczęście Teatr Klauna Feliksa Magia czy iluzja
20.00, Teatr Szczęście i Kabaret Kuzyni – Andrzej Talkowski Magik Bardzo Dobry

Rezerwacja: cyrk@op.pl lub 570 252 555

 

Strefa
ul. św. Tomasza 31
20.00, Anita Singh Gestem malowane – opowiadania indyjskie spektakl oparty na technice klasycznej sztuki performatywnej z Indii Bharatanatyam

Rezerwacja: strefakrakow@rozstaje.pl

 

Schizofrenia Cafe Klubokawiarnia
Letni Ogródek Teatralny, ul. Topolowa 42
18.00, Teatr Vis a Vis Romans schyzofrenika
19.30, PARS PTO TOTO ART Broadway Glamour

Rezerwacja: infoteatrvisavis@wp.pl

 

Stakkato Art. Space
ul. Ślusarska 9a
22.00, BARTOLLO ENTERTAINMENT POLAROIDS THEATRE FOTO#PLASTYKON – PERFORMANCE

Rezerwacja: infoteatrvisavis@wp.pl

 

Scena
ul. Dietla 29/1
21.00, FOLDA (Kanada) i Selfconscious Productions (Polska) Ways of Being, reż. Clayton Lee i Michael Rubenfeld, spektakl w jęz. angielskim

Rezerwacja: michael@selfconsciousproductions.com

 

KLUBOKAWIARNIA B7 Stowarzyszenia CENTRUM B7
os. Centrum B7
18.30 Katarzyna Maria Zawadzka NA JEDNYM WÓZKU One Mama Show, spektakl dla widzów od 15 lat

Rezerwacja: centrum@b7.org.pl

 

TEATR PRASKA 52
ul. Praska 52
19.00, Sylwia Chludzińska, Marek Wolny Ławeczka, reż. Marek Wolny

Rezerwacje: biuro@teatrpraska52.pl

PREZENTACJE PLENEROWE

Lokale usługowe na wysokości Cricoteki

ul. Nadwiślańska 11
21.00, Krakowski Teatr Tańca Okno holenderskie, instalacja autorska: Eryk Makohon i Paweł Łyskawa

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Instalacja działać będzie w godz. 21.00-22.30. Dołączyć można w dowolnym momencie, szacowany czas przejścia to 30 minut.

 

Dziedziniec przed Starą Synagogą
ul. Szeroka 24
19.00, Teatr Migro Echa, reż. Monika Kozłowska

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Dziedziniec Muzeum Archeologicznego

ul. Senacka 3
21.00, Stowarzyszenie Teatr Mumerus Godzinki czyli od świtu do zmierzchu, reż. Wiesław Hołdys

Rezerwacja: nocmumer@wp.pl

Podwórko przy ul. Karmelickiej 57
19.00, Grupa Zatrzymać Obrotówkę Do domu, scen. i reż. Ola Barczyk
i Zespół

Rezerwacja: wszyscyobecni@gmail.com

 

Podwórko Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka
ul. Na Zjeździe 8
21.00, Eloe Theater of Noise ANHELLI, reż. i adaptacja Jakub Palacz, spektakl łączący teatr klasyczny, performans i koncert

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Rynek Główny od strony Ratusza

17.00, Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop Smolarze, performans, scen. i reż. Piotr Kulczyk;
20.00, Teatr Nikoli Księżycowa droga, reż. Mikołaj Wiepriew;
21.00, Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop Kamienny, scen. Piotr Kulczyk, reż. Piotr Kulczyk i Michał Brańka

22.00, Teatr Ognia Mandragora Oddech Orientu, scen. i reż. Monika Skolarczyk

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

Wydarzenia towarzyszące (odpłatne)

 

Krakowska Akademia Musicalu
ul. Bernardyńska 7

Nowohuckie Centrum Kultury
8 czerwca
10.00, 16.00 i 19.00, premiera musicalu Magia lodu

Nowohuckie Centrum Kultury
9 czerwca
10.00, 16.00 i 19.00, premiera musicalu Grease – powrót legendy

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

***

Noc Teatrów jest częścią projektu Krakowskie Noce, który składa się z siedmiu odsłon. W tym roku odbyły się już Noc Kin Studyjnych i Noc Muzeów, a przed widzami, poza wspomnianą Nocą Teatrów, także Noc Tańca (18 czerwca), Noc Jazzu (16 lipca), Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (7-9 października).

Krakowskie Noce przybliżają ofertę kulturalną miasta adresowaną do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów, a także promują dziedzictwo, kulturę i potencjał twórczy naszego miasta.

Szczegóły dotyczące programu poszczególnych Krakowskich Nocy można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl oraz śledzić na Facebooku.

Balet Cracovia Danza „Pan Molier prosi do tańca” – chor. Dariusz Brojek, oryg. chor. Luis Pecour, przyg. Marta Yıldız. Fot. Grzegorz Finowski

Teatr Migro „Echa”. Fot. Tomasz Michalski, Zbiory Muzeum Kresów w Lubaczowie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close