Wersja do druku

Udostępnij

12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbędzie się w Krakowie w dniach 6-15 grudnia pod hasłem „Wśród nocnej ciszy”. W części towarzyszącej głównemu programowi – Purgatorio – organizatorzy zaprogramowali cykl Nowa choreografia, w którym pokażą pięć spektakli. Narracje tych prac będą opierać się o ciało i jego rytm.

 

Zobaczymy jeden spektakl zagraniczny: Andrade wschodzącej gwiazdy choreografii belgijskiej, Michiela Vandeveldegoo europejskim kolonializmie w Brazylii oraz cztery spektakle polskie.

 

O kolonializmie oraz o fascynacji kulturą latynoską opowiada projekt taneczny Pawła Sakowicza pt. Masakra, a związek między ciałem śniącym i tańczącym bada Anna Nowicka w This is the Real Thing (oba produkcji Nowego Teatru w Warszawie, w ramach programu choreograficznego Nowego Teatru i Art Stations Foundation Poszerzanie Pola). Z kolei Dominika Knapik pokaże Babę–dziwo, spektakl z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, oparty na tekstach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która opisuje kraj zwany Prawią, rządzony przez kobietę-dyktatora, która najsilniej dręczy kobiety. W programie znalazł się też le journal secret Izy Szostak, autobiograficzna praca inspirowana wideodziennikiem artystki powstałym w latach 2006-2008, w trakcie studiów na Rotterdam Dance Academy oraz na stażu w Antwerpii w zespole Jana Fabre’a.

 

Oprócz tego, w Paradiso, czyli tej części festiwalu, która tradycyjnie poświęcona jest młodym twórcom teatralnym, zobaczyć będzie można niedawną premierę Teatru Łaźnia Nowa – Równina wątłych mięśni Renaty Piotrowskiej-Auffret. Punkt wyjścia dla tego performansu stanowiło zakończenie libretta Święta wiosny Igora Strawińskiego. Bazując na świadectwach współczesnych kobiet, zbieranych przez artystki podczas pracy, odwołując się do formuły baśni i figury czarownicy, spektakl opowiada o strategiach nadużyć wobec kobiecych ciał, dekonstruuje i transformuje obecne w kulturze przemocowe narracje i mechanizmy.   

 

 

Program cyklu Nowa choreografia

 

10 grudnia, wtorek

 

godz. 15.00: Anna Nowicka This is the Real Thing

Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena

 

godz. 19.30: Michiel Vandevelde Andrade

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

 

11 grudnia, środa

 

godz. 18.45: Dominika Knapik Baba-dziwo
MOS Małopolski Ogród Sztuki (MOS Małopolska Garden of Arts)

 

13 grudnia, piątek

 

godz. 21.00: Iza Szostak le journal secret

MOS Małopolski Ogród Sztuki

 

14 grudnia, sobota

 

godz. 16.00: Paweł Sakowicz Masakra

Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena

 

 

W cyklu Paradiso:

 

11 grudnia, środa

 

godz. 16.00: Renata Piotrowska-Auffret Równina wątłych mięśni

Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena

 

***

 

Bilety można kupić online na stronie festiwalu https://www.boskakomedia.pl/ oraz korzystając z bezpośredniego linku https://bilety.boskakomedia.pl. Sprzedaż biletów będzie także prowadzona w kasie Teatru Łaźnia Nowa. Werdykt festiwalu zostanie ogłoszony 14 grudnia 2019 roku w czasie gali w Teatrze im. J. Słowackiego.

 

Organizatorami wydarzenia są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

 

Przedstawienia taneczne są częścią Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki 2019, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close