Wersja do druku

Udostępnij

Pod koniec października Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na dalszą część obchodów 10-lecia. W poniedziałek, 24 października, o godzinie 19.00 w Klubie Aktora SPATiF w Krakowie (Rynek Główny 42) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Przyłapani w tańcu, która pokazuje 10 lat działalności Cracovia Danza jako miejskiej instytucji kultury. Wydarzenie będzie jednocześnie pierwszym w tym sezonie spotkaniem w ramach cyklu Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz Czas na taniec!. Cykl zakłada spotkania z tancerzami, rozmowy, dyskusje oraz wspólne oglądanie filmów o osobowościach świata tańca. Ponadto, w środę 26 października 2016 roku, o godzinie 19.00 zespół zaprasza do Centrum Kongresowym ICE w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 17) na uroczystą jubileuszową galę, podczas której zostanie pokazany spektakl Ballet de la Musique. Przedstawienie stanowi taneczną opowieść (w choreografii i inscenizacji Romany Agnel), w której muzyka otrzymała główną rolę. Będzie opowiadać o odwiecznej walce między instrumentami, o zawiłych relacjach pomiędzy dźwiękami, taktami i harmonią. Tancerzom będzie towarzyszył Zespół Muzyki Dawnej „Intrada”.

 

Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”: Moją ideą było pokazanie muzyki od strony widowiska baletowego. Chciałam, aby stała się ona innym bohaterem niż zazwyczaj, nie była tylko podkładem do tańca, ale zaczęła być postrzegana również jako temat, który można przedstawić wizualnie. W „Ballet de la Musique” czyli „balet muzyki” tanecznie przedstawiamy elementy związane z muzyką, m.in. instrumenty. Pojawiają się na scenie takie postaci jak Tactus i Harmonia, a więc tak naprawdę wszystko to, co porządkuje muzykę i co ją tworzy.

 

Historia rozpoczyna się chaosem. Zafascynowane swobodą dźwięki poruszają się dowolnie po pięciolinii. Wolność wyzwala radość. Jest więc radośnie, psotnie i zawsze swobodnie. Ale do czasu, bo oto przychodzi Tactus i wprowadza wojskowy dryl. Czy sztywne ramy zabiją swobodę tworzenia? Jak zauważa Romana Agnel, za pierwowzór widowiska posłużył francuski balet barokowy. Całość otwiera uwertura, zaś kolejne formy muzyczne odwołują się do dorobku artystycznego wybranych krajów Europy. A wszystko to do utworów m.in.: Haendla, Bacha, Lully’ego, Corellego,  Sanza,  Couperina, Rebela, Haydna. Ożywają instrumenty: gitara hiszpańska, skrzypce, flet, klawesyn, trąbka, bęben, stając się głównymi  bohaterami, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej. To, co dzieje się w muzyce ma swoje odzwierciedlenie na scenie, w tańcu. Instrumenty przekomarzają się ze sobą, a czasem wręcz walczą o pierwszeństwo w utworze. Każdy chce być tym najważniejszym, tym jedynym.

 

***

 

Jubileusz 10-lecia Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patroni medialni roku jubileuszowego: „Rzeczpospolita”,„Dziennik Polski”, TVP3 Kraków, Radio Kraków, „Gość Niedzielny”, taniecPOLSKA.pl, kwartalnik „Taniec”, „Miesięcznik Kraków”, GlobMedium.com, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu.
opieka redakcyjna: Karnet.krakow.pl.

 

Logo 10-lecie Cracovia Danza (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close