Wersja do druku

Udostępnij

Obóz Katarakta Dominiki Knapik, realizowany przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, to pierwsza polska adaptacja teatralna twórczości Jane Bowles – amerykańskiej pisarki i dramatopisarki. Bowles napisała opowiadanie w trakcie swojego pobytu w Maroko, a tekst ukazał się w 1949 roku w magazynie „Harpers Bazaar”.  Główna bohaterka, Harriet, jest jak holenderski artysta Bas Jan Ader, który w 1975 roku zaginął bez śladu w czasie własnego perfomansu, polegającego na przepłynięciu jednosobową żaglówką przez Atlantyk. Harriet również oddala się od znanego i bezpiecznego lądu. Jej Atlantykiem jest Obóz Katarakta – miejsce cudownego zniknięcia.

W awangardowy taneczno-ruchowy spektakl Dominiki Knapik – choreografki, tancerki i aktorki, w 2015 roku nominowanej do „Paszportów POLITYKI” – zaangażowali się także inni zdolni i nagradzani twórcy: Michał Budny, autor rzeźb i instalacji, który pokazywał swoje prace w wielu europejskich galeriach sztuki, na potrzeby spektaklu stworzy instalację. Będzie to jego pierwsza praca scenograficzna. Autor muzyki, Tomasz Kowalski to także artysta multidyscyplinarny: malarz, grafik, rzeźbiarz, od kilku lat zajmuje się również muzyką. Reżyserię świateł Dominika Knapik powierzyła Jacqueline Sobiszewski, absolwentce Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, na co dzień współpracującej z TR Warszawa. Adaptację tekstu przygotował dramaturg i pisarz Łukasz Wojtysko. Wystąpią aktorzy Teatru Słowackiego: Agnieszka Kościelniak, Bożena Adamek, Jerzy Światłoń, natomiast gościnnie udział wezmą: Aleksandra Cwen, Małgorzata Haduch i Dominik Sroka.

 

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 13 stycznia o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12). Kolejne prezentacje zaplanowane są w dniach 14, 17-18 stycznia, a także w lutym i marcu 2017.

 

Nie możesz przebywać na zewnątrz częściej niż w domu. Jeśli zaczniesz tak robić, to jak będzie wyglądał twój dom? Gdzie zamieszkasz? Skąd wyjdziesz na podwórko, jeśli twój dom będzie podwórkiem? Będziesz siedziała/siedział cały czas na zewnątrz, myśląc, że znajdujesz się w środku?!

 

 

reżyseria i choreografia: Dominika Knapik

dramaturgia/scenariusz: Łukasz Wojtysko

muzyka: Tomek Kowalski

scenografia: Michał Budny

kostiumy: Hanka Podraza

reżyseria: świateł Jacqueline Sobiszewski

asystent reżysera: Magdalena Urbańska

 

 

Obsada:

 

Harriet: Aleksandra Cwen

Sadie: Agnieszka Kościelniak

Evelyn: Bożena Adamek

Bert: Dominik Stroka (gościnnie)

Indianin: Jerzy Światłoń

Beryl: Małgorzata Haduch (gościnnie)

 

 

 Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)  MOS - logo 2016 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close