6 listopada w krakowskiej Cricotece startuje kolejna edycja programu tańca współczesnego Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Co roku spektakle wybierane przez kuratorów – Pawła Łyskawę i Eryka Makohona – z założenia odmienne pod względem estetyki i formy, konsekwentnie wpisują się w hasła porządkujące program kolejnych edycji. Tym razem tematem wiodącym będzie prezentacja tzw. „młodego tańca” i perspektywa młodych twórców: zarówno w kwestii poruszanych wątków, jak i stosowanych technik.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu odbędą się aż trzy rezydencje artystyczne. Choreografowie/choreografki oraz tancerki/tancerze otrzymali od Krakowskiego Teatru Tańca wsparcie organizacyjne, mentorskie oraz produkcyjne. Humanimal Magdaleny Skowron, tancerki i choreografki kształconej m.in. w Izraelu i Hiszpanii, nawiązując do tzw. ludzkich zoo, podejmuje temat współczesnych form kolonializmu. Ola Bożek-Muszyńska, związana z warszawską sceną taneczną, w spektaklu Goździk w pustej muszli poszukuje początku końca i końca początku pierwszego etapu miłości, zakochania. Jakub Mędrzycki w spektaklu One Hundred Falls podejmuje kwestię upadku, dosłownie i w przenośni. Premierowo pokazany zostanie także spektakl Agaty Jędrzejczak White Rabbit – zderzenie żywego ciała i obrazu zatrzymanego w filmie, budującego nową realność pomiędzy czasem rzeczywistym a wirtualnym.

Program uzupełnią prezentacje, których premiery odbyły się w 2021 roku i które podtrzymują perspektywę młodych twórców. Studenci Wydziału Teatru Tańca krakowskiej AST dosłownie chwilę po premierze pokażą spektakl dyplomowy, inspirowany figurą Mokoszy, słowiańskiego archetypu kobiecej boskości. Katarzyna Kostrzewa i Agnieszka Bednarz-Tyran, zaprezentują wymykający się tradycyjnym wizerunkom macierzyństwa Liberi, a Mikołaj Karczewski przedstawi zapis osobistych doświadczeń w spektaklu Cornerstone, będącym dialogiem ciała z pamięcią kamieni.

Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń to program prezentacji tańca współczesnego, realizowany od 2018 roku. Wpisany w jego ideę aktywny udział widzów realizowany jest między innymi poprzez otwartą formułę niektórych spektakli (umożliwiającą aktywny udział w przedstawieniu) oraz rozmowy z artystami.

Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-kolekcjonerzy-wrazen-mlodzi-kreatorzy-wrazen/

Patronat medialny cyklu:
taniecPOLSKA.pl


Spektakle Goździk w pustej muszli, One Hundred Falls oraz Humanimal powstały w ramach projektu rezydencyjnego Krakowskiego Teatru Tańca Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spektakl White Rabbit powstał w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Spektakl Liberi sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Krakowa, w ramach stypendium twórczego przyznanego Katarzynie Kostrzewie.

Sponsorem spektaklu Humanimal jest firma Polygen.

"Goździk w pustej muszli". Fot. Tomasz Ćwiertnia

Mikołaj Karczewski, "Cornerstone". Fot. Bartosz Szymanek

"MOKOSZ". Fot. Aleksandra Staszczyk

"White Rabbit". Fot. Mateusz Bogdanowicz

"Liberi". Fot. Tomasz Ćwiertnia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close