Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 4-9 sierpnia 2016 Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na XVII edycję Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, której patronuje motyw „tańca dworskiego w Ameryce Południowej”.

 

Na finał festiwalu, w jego drugiej, powarsztatowej części zaplanowano pokazy spektakli i występy artystyczne.  8 sierpnia o godz. 20.00 na scenie przy Placu Szczepańskim wystawiony będzie spektakl nawiązujący do tematu festiwalu. Będzie to przedstawienie Wokół tanga w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza, jedynego zawodowego baletu w Polsce zajmującego się tańcem dawnym. Widowisko poprowadzi widzów nie tylko przez historię tańca, opowie tańcem o tangu, które nazywane jest „smutną myślą którą się śpiewa”, ale także pokaże go jako inspiracje wielu artystów z różnych stron świata. Tango, które wywodzi się z hiszpańskiej habanery i flamenco, zakorzenione wyrosłe i wypielęgnowane w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Argentynie, powróciło w latach 20. XX wieku do Europy, stając się nie tylko przebojem sal tanecznych i koncertowych, ale także inspiracją dla wielu twórców.

 

Natomiast 9 sierpnia o godz. 20.00 odbędzie się wielka międzynarodowa gala taneczna Il mondo nuovo w której udział wezmą m.in.: Alaknanda Bose, mistrzyni indyjskiego tańca kathak, która tym razem wystąpi ze swoim indyjskim zespołem Sanskriti; czy specjalizująca się w tańcu hiszpańskim, córka słynnego gitarzysty Ana Yepes, wraz z włoską specjalistką od tańca renesansowego Glorią Giordano z Rzymu. Obie panie jako Ensemble Donaires wprowadzą widzów w świat tańca barokowego, pokażą wpływy hiszpańskiej kultury choreograficznej na twórczość taneczną w innych częściach świata, także w Ameryce Łacińskiej. Nie zabraknie też tańca angielskiego barokowego w wykonaniu Barbary Segal czy tańca francuskiego, który zaprezentuje Marie-Claire Bär Le Corre. W gali udział weźmie także Balet Cracovia Danza, który zaprezentuje wpływy Ameryki Południowej na formę tańca barokowego w baletach dworskich. Finałem tego spektaklu stanie się wielki bal z udziałem tancerzy i publiczności, zaś salą balową będzie Plac Szczepański, jeden z najbardziej romantycznych, zwłaszcza wieczorem, miejsc Krakowa.

 

Tradycyjnie pierwsza część festiwalu, warsztatowa, odbywa się w renesansowej Willi Decjusza w Krakowie. Wówczas około 200 uczestników festiwalu z kraju i zagranicy bierze udział w zajęciach prowadzonych przez mistrzów tańca z całego świata. I tak będzie w tym roku. Warsztaty poprowadzą: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Po kilku latach przerwy w tej edycji powrócą warsztaty tańca włoskiego, które poprowadzi mistrzyni w tej dziedzinie Gloria Giordano. Odbędą się także warsztaty aktorskie. Zajęcia poświęcone komedii dell’arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym. Ponadto Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zdradzi swoim kursantom tajniki sztuki pantomimy. I jak to w zwyczaju części warsztatowej bywa, wieczorami, codziennie w Willi Decjusza odbywać się będą pokazy tańców z różnych stron świata a także spotkania z artystami i wykłady. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel.

 


PROGRAM

 

4 sierpnia 2016 (czwartek)

9.00-18.00 Warsztaty taneczne
16.15 Kino Cracovia Danza
18.00 Lekcja pokazowa komedii dell’Arte / Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich  (Studio Dono)
Pokaz / Zespół Tańca Dawnego „La Danza Antica”

 

5 sierpnia 2016 ( piątek)

9.00-18.00 Warsztaty taneczne
16.15 Kino Cracovia Danza
18.00 Pokaz RAICES / Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima” i uczennice Anity Singh
Program indyjski / Alaknanda Bose, Sanskriti

6 sierpnia 2016 ( sobota)
16.15 Kino Cracovia Danza

7 sierpnia 2016 ( niedziela)

16.15 Kino Cracovia Danza
18.00 Wieczór autorski promujący książkę Barbary Sparti / Gloria Giordano, Marie-Claire Bär Le Corre, Ana Yepes, Barbara Segal, Balet Cracovia Danza
Miejsce: Willa Decjusza (Kraków,ul. 28 Lipca 1943 17a)
18.00 – 2-godzinne warsztaty Chacarery – ludowego tańca argentyńskiego prowadzone przez Facundo Peñalva

 

FINAŁ FESTIWALU

 

8 sierpnia 2016 ( poniedziałek)
16:15 Kino Cracovia Danza
Miejsce: Willa Decjusza (Kraków,ul. 28 Lipca 1943 17a)

20.00 Spektakl WOKÓŁ TANGA/ Balet Cracovia Danza
21.00 BAL DLA PUBLICZNOŚCI/ Szkoła Tańca Jane Austen
Miejsce: Plac Szczepański

 

9 sierpnia 2016 (wtorek)

12.00-17.00 Pokazy zespołów uczestniczących w festiwalu / Zespół Warsztatowy „Decius Danza”, Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima” i uczennice Anity Singh, Sanskriti, Szkoła Tańca Jane Austen, Zespół Tańca Dawnego „La Danza Antica”, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”
20.00 Spektakl IL MONDO NUOVO/ Balet Cracovia Danza, Alaknanda Bose, Marie-Claire Bär Le Corre, Gloria Giordano, Barbara Segal, Ana Yepes (Ensemble Donaires)
Miejsce: Plac Szczepański

 

O WARSZTATACH (4-7 sierpnia 2016)

 

Więcej informacji na stronie:

 http://cracoviadanza.pl/pl,o-festiwalu

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close