Wersja do druku

Udostępnij

Już od niedzieli 7 października w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych zobaczyć będzie można spektakle tańca. Na początek Chris Haring ze swoją grupą Liquid Loft pokaże przedstawienie Mush Room (godz. 15.00 i 19.00, Łażnia Nowa). Chris Haring znany jest z ironicznego spojrzenia na rzeczywistość oraz zainteresowania najnowszymi technologiami. Wystudiowane pozy, powracające wciąż te same słowa, rozkładane na czynniki pierwsze działania – tak wMush Room wygląda współczesne społeczeństwo dizajnu. W podobnych warunkach ciało staje się olśniewająco perfekcyjną technologią bycia – ostateczną przestrzenią, która zostaje zaprojektowana.

Natomiast w poniedziałek i wtorek (8, 9 października, godz. 18.00 i 20.oo, ROTUNDA) belgijska artystka Lisbeth Gruwez, znana m.in. ze współpracy z Janem Fabre, bada naturę demagogii oglądanej przez pryzmat fanatyzmu – tak rozpowszechnionego we współczesnej cywilizacji. W swojej solowej pracy ukazuje mechanizmy rozniecania niezachwianej, bezkrytycznej wiary. Inspirując się postacią ultrakonserwatywnego amerykańskiego telekaznodziei Jimmiego Swaggarta, skupia się na relacji słowo – ciało, lider – masa. Ten charyzmatyczny mówca hipnotyzuje słuchaczy nie tylko słowami – on wprowadza ich w trans, który, z uwagi na swój fizyczny charakter, jest zarazem pociągający i niebezpieczny. Sceniczna charyzma i wyjątkowa precyzja ruchu Gruwez oraz dramaturgia przedstawienia sprawiają, że poczucie zagrożenia staje się niemalże namacalne.

Natomiast w czwartek (11 października, godz. 17.00 i 20.30, ROTUNDA) Emmanuel Eggermont (polskim widzom znany ze spektakli Raimunda Hoghe) pokazuje świat, w którym nowe technologie izolują ludzi od siebie, ponieważ czynią bezpośredni kontakt pozornie niepotrzebnym. Rzeczywistość bohatera spektaklu ogranicza się do czterech ścian, kilku sentymentalnych, staroświeckich piosenek, młodzieżowej encyklopedii oraz szeregu drobnych, rzekomo pozbawionych większego znaczenia rytuałów. Czy to świadoma rezygnacja z wyścigu szczurów, czy efekt wykluczenia? Odpowiedź jest niejednoznaczna.

Szczegółowe informacje w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie: http://krt-festival.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close