Wersja do druku

Udostępnij

W ostatnim tygodniu czerwca ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA  PRIMA – Bieguny Kultury odbyły się mistrzowskie warsztaty taneczne z wybitnym choreografem i tancerzem Ole Martinem Melandem. W projekcie brało udział 10 tancerzy – wśród nich tancerze Krakowskiego Teatru Tańca. Na zakończenie projektu, w poniedziałek 30 czerwca o godz.17.00 w Teatrze Groteska (Sala Kopułowa, ul. Skarbowa 2) odbędzie się otwarty pokaz pracy work in progress.

 

 

choreografia : Ole Martin Meland

performerzy: Magdalena Fejdasz, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Karol Miękina, Dominik Olechowski, Katarzyna Sikora, Agata Syrek, Sandra Szatan, Monika Świeca, Marta Wołowiec

Wstęp: wolny

Organizator: Teatr Groteska

 

Ole Martin Meland – norweski tancerz i choreograf, od 2006 roku tancerz Carte Blanche Norweskiego Narodowego Zespołu Tańca Współczesnego z Bergen. Jako choreograf zadebiutował spektaklem Brother Teatru Carte Blanche w Norewskiej Operze Narodowej w styczniu 2013 r. W październiku 2014 odbędzie się premiera jego nowego spektaklu EMO1994 w Icelandic Dance Theatre.

 

Praktyka choreograficzna Ole Martina Melanda oscyluje wokół emocjonalności człowieka i fundamentalnych dla niego wartości życiowych: miłości, nienawiści, życia i śmierci. W trakcie krakowskich warsztatów artysta skupi się na eksplorowaniu fizycznych i emocjonalnych właściwości ciała i jego ruchu. W czasie swojej pracy będzie kładł nacisk tak na kolektywność współpracy, jak również na rozwój indywidualności tancerzy w obrębie grupy. Ole często pracuje na bazie powszechnie znanych działań, jednak każdorazowo poszerza sensy ich użycia, poszukując dla nich nowej nieoczywistej formy oraz znaczeń.

 

Przyjdź i zobacz rezultaty międzynarodowej współpracy zawodowych tancerzy!

 

Festiwal nowego FORMAtu

Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych
w Europie Festiwal prezentujący najwybitniejsze dzieła twórców teatru plastycznego na świecie. Festiwal Materia Prima jest spotkaniem unikalnym, jedyną możliwością obejrzenia w Polsce światowej sławy spektakli teatru formy.

 

Festiwal został powołany do życia w 2010 roku. Odwołuje się jednak do formy, która narodziła się wraz z powstaniem sztuki teatralnej. Siła teatru plastycznego opiera się na jego wyjątkowej estetyce – połączeniu ruchu, animacji i muzyki, które kształtują widowisko zmysłowo i emocjonalnie poruszające. Teatr formy zaciera granice pomiędzy gatunkami sztuki – zawiera w sobie różnorodne elementy takich form jak cyrk, teatr maski, opera, teatr lalek, teatr cieni, teatr ruchu czy tańca. Plastyczność tego teatru nierzadko przekracza granie ludzkiej wyobraźni.

 

Teatr formy posiada otwartą strukturę przedstawienia, dzięki czemu daje widzowi szansę na współtworzenie widowiska. Twórcy nie tylko odchodzą od klasycznej „sceny pudełkowej”, ale także, dając interpretacyjną swobodę i dowolność, zakładają aktywne uczestnictwo widza w procesie twórczym. Tym samym uciekają – a widzowie wraz z nimi – od tematów doraźnych, by skupić się na poetyckim wymiarze teatru, znaleźć metafizykę, dotknąć uniwersaliów.

 

Materia Prima jest festiwalem wyjątkowym nie tylko dlatego, że skupia się na plastycznej formie widowiska. Ważny jest także jego międzynarodowy charakter, który zapewnia różnorodność prezentowanych zjawisk, a tym samym podkreśla prestiż tej wyjątkowej imprezy teatralnej.

 

Organizator projektu: Teatr Groteska

Partnerzy mistrzowskich warsztatów tanecznych: Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury, Krakowski Teatr Tańca

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close