Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 24 marca poczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami w Krakowie widzowie będą mogli uczestniczyć w kilku wydarzeniach (miejsce: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12). O godz. 17.00 pokaz Help Me To Crash– autorskiego projektu Małgorzaty Haduch, który powstał we współpracy z holenderskim gitarzystą Arvindem Gangą oraz tancerką Marią Mavridou. W 2014 dołącza do nich perkusista Onno Govaert, otwierając w ten sposób dalszy etap pracy nad nowym kwartetem.Help Me To Crashto performans oparty na określonej strukturze choreograficznej i muzycznej. Natomiast o godz. 19.00 zostanie pokazany spektakl Janusza OrlikaInsight, którego założeniem jest poszukiwanie fizycznej i wizualnej reprezentacji dla emocjonalnych stanów wyalienowania z otaczającej nas rzeczywistości.

Po spektaklu, o godzinie 20.30, w kawiarni Pauza in Garden odbędzie się panel dyskusjny z okazji 10-lecia programu Stary Browar Nowy TaniecPo co komu tradycja? I jak sobie z nią radzić?z udziałemJanusza Orlika, Joanny Leśnierowskiej, Magdaleny Przybysz, Jacka Tomasika, Katarzyny Lemańskiej i Katarzyny Skawińskiej (prowadzenie:Jadwiga Majewska).

O wydarzeniach:

Help Me To Crashto autorski projekt Małgorzaty Haduch, który powstał we współpracy z holenderskim gitarzystą Arvindem Gangą oraz tancerką Marią Mavridou. W 2014 dołącza do nich perkusista Onno Govaert, otwierając w ten sposób dalszy etap pracy nad nowym kwartetem.Help Me To Crashto performans oparty na określonej strukturze choreograficznej i muzycznej. Wykonawców interesuje zagadnienie autonomii we wspólnej kompozycji, budowanie nowych związków izależności pomiędzy dźwiękiem a ruchem. Performance charakteryzuje się surową czułością izaufaniem, aby odważnie zanurzyć się w to, co leży najgłębiej, bez strachu rozpadnięcia się na kawałki.

Taniec: Małgorzata Haduch, Maria Mavridou

Muzyka: Arvind Ganga – gitara, Onno Govaert – perkusja

Autorzy zdjęć:Filip Molski, Roman Zotter

Arvind Ganga – gitarzysta z Hagi (Holandia). W graniu używa różnych efektów i przedmiotów, aby stworzyć fale ciepłych, hałaśliwych i natarczywych dźwięków. Eteryczny muzyk z punkowym podejściem. Jego solo Etery Bold Rumbling stało się motorem jego kariery, grał je w klubach, galeriach i na festiwalach w całej Holandii, Polsce, Belgii, Francji i Niemczech. Występuje także w innych składach z perkusją, elektroniką, Dj-em, oraz z tancerzami. Ostatnio wydał album w wytwórni Silver Ghosts, CD z perkusistą Rogierem Smal z muzyką improwizowaną w Toztizok.

Maria Mavridou – (Grecja) niezależna performerka, tancerka, pedagog, na stałe mieszka wAmsterdamie. Pracowała z artystami z kolektywu White Horse (Niemcy) przy przedstawieniu Trip iGroupies; zainteresowana projektami multidyscyplinarnymi współtworzyła spektakle takie jak Terra Nullius/No Man’s Land (performance/instalacja) we współpracy z Emą Nik Thomas. Jej autorskie solo This (island cannot be reached by sea) zostało pokazane w Holandii, Grecji i Korei Południowej. Prowadziła warsztaty z improwizacji i choreografii w Grecji, Polsce, Kolumbii, Uruguaju, Curacao, Słowenii, we Włoszech, była gościnnym nauczycielem na KNUA (Koreański Narodowy Uniwersytet Sztuki). Praca choreograficzna Marii wprowadza ciało w delikatne stany, gdzie stawką jest zabawa zgranicami danej sytuacji, a nieprzewidywalne relacje oraz spotkania mogą się wydarzyć.

Onno Govaert – wyróżniający się artysta amsterdamskiej sceny jazzowej, należy do najmłodszego pokolenia muzyków-improwizatorów. Pomimo młodego wieku, występował już ze znakomitymi holenderskimi muzykami. Rozwinął swój bezpardonowy styl grania z takimi zespołami jak m.in. Cactus Truck, który uzyskał międzynarodowe uznanie.

Wstęp wolny.

***

Insightzakłada poszukiwanie fizycznej i wizualnej reprezentacji dla emocjonalnych stanów wyalienowania z otaczającej nas rzeczywistości. Umieszczając bohatera w jednocześnie realnej imetaforycznej przestrzeni sceny gęstej od mikro-gestów, cieni i głosów, spektakl zderza ze sobą świat zewnętrzny i wewnętrzny, oferując nam wgląd wniejednoznaczne, często wszystkim nam bliskie, emocjonalne stany. Przełożone na intensywny język ruchu i obrazu, wciągają widzów w pełną napięcia podróż labiryntem ludzkiego ciała, dzień po dniu zderzającego się z kakofonią otaczających go bodźców. Insight powstał jako kolejna odsłona trwającego od blisko 10 lat artystycznego dialogu między Januszem Orlikiem a Joanną Leśnierowską i jest trzecim solo Janusza w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec.

Pomysł i ruch:Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska

Wykonanie:Janusz Orlik
Dramaturgia i reżyseria światła:Joanna Leśnierowska
Remix dźwięku:Janusz Orlik
Scenografia:Marta Wyszyńska
Realizacja techniczna:Łukasz Kędzierski
Oprawa wizualna:Michał Łuczak
Produkcja:Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Bilety: 25/30zł

HARMONOGRAM

Więcej:http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close