Trzy premiery, regularny sezon w krakowskim Teatrze Variété, wyjazdy krajowe i zagraniczne, cykl happeningów pt. Cracovia Danza: balet w mieście poświęcony Mickiewiczowi, Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, produkcje nowych odcinków filmowych Kraków tańcem malowany, a także nowej serii krótkich filmów z cyklu pt. Kobiety Krakowa – tak wyglądają plany Baletu Cracovia Danza na rok 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

17 stycznia 2022 roku spektaklem pt. Kozaki czyli oszustwo ukarane w choreografii Leszka Rembowskiego – baletu, który pod koniec XVIII wieku odniósł sukces w warszawskim Teatrze Wielkim – zespół Cracovia Danza rozpoczął występy w krakowskim Teatrze Variété w Krakowie. Po intensywnej działalności w internecie, w mediach społecznościowych oraz na Play Kraków Balet zaplanował sezon prezentacji teatralnych na scenie krakowskiego Teatru Variété, gdzie gości już od wielu sezonów. Dotychczas wystawiony został spektakl pt. W starym kinie (15 lutego). Wkrótce widzowie będą mogli obejrzeć widowiska, tj. Metamorfozy. Kot w butach (29 marca), Poloneza czas zacząć (10 maja) oraz premiery.

Pierwszą z nich będzie Pan Molier prosi do tańca (7 czerwca), spektakl który powstaje z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera. Przygotowany z udziałem Trupy Komedianty, zostanie objęty patronatem Konsulatu Republiki Francji, co jest związane z francuską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Choreografię opracują Romana Agnel i Dariusz Brojek, zaś kostiumy przygotuje Jan Polewka. Drugą premierą planowaną na scenie krakowskiego Teatru Variété będzie Mickiewicz. Romanse wileńskie (4 października), co związane jest z 200. rocznicą ukazania się istotnego dla naszej kultury zbioru Ballady i romanse polskiego wieszcza narodowego.

Także z tego powodu Adam Mickiewicz, a dokładnie jego związki z Krakowem będą tematem tegorocznej serii jesiennych happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Warto przypomnieć, że od wielu lat Balet Cracovia Danza występuje w przestrzeni miejskiej, często
w zaskakujących miejscach, prezentując tradycyjne zwyczaje, a także związki wybitnych postaci z Krakowem. Do tej pory bohaterami cyklu byli m.in. Ignacy Jan Paderewski i Stanisław Moniuszko.

W tym roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował współpracę z Fundacją Instytut Państwa i Prawa, czego efektem będzie letnia premiera w Krynicy-Zdroju, w Pijalni Głównej spektaklu Nie ma to jak zdroje. Przedstawienie w choreografii Romany Agnel, Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka to taneczna opowieść o Krynicy – perle polskich uzdrowisk i jej dziedzictwie. Będzie to zarówno panorama najistotniejszych wydarzeń historycznych z końca XVIII i początku XIX wieku, jak i prezentacja najważniejszych i najbardziej znanych w Polsce postaci przebywających w krynickich zdrojach. Nie zabraknie portretów polityków, profesorów, literatów i artystów, takich jak m.in. Kiepura czy Nikifor.

Mimo pandemii rzeczywistych kształtów nabierają wyjazdy zagraniczne: już wiosną we Francji zespół zaprezentuje spektakl pt. Metamorfozy. Kot w butach w choreografii Irène Feste i Pierre’a-Françoisa Dollégo. Przedstawienie zostanie pokazane w Alzacji i Lotaryngii. Trwają jeszcze rozmowy, aby tę słynną opowieść mogli obejrzeć także widzowie Paryża. Latem natomiast na Litwie zostanie pokazany spektakl pt. La Fortuna. Dama z łasiczką w choreografii Romany Agnel, zaś na Łotwie – Maskarada królowej Bony, także w choreografii Romany Agnel.

W przygotowaniu zespół ma też kilka wyjazdów krajowych, których potwierdzenie jest związane z sytuacją pandemiczną.
Zgodnie z tradycją w lipcu odbędzie się w Krakowie Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Przez dwa tygodnie (17-30 lipca)  będzie trwała 23. edycja festiwalu. I jak to w zwyczaju bywa, na plenerowej scenie na Rynku pokazane zostaną dwa spektakle – Pan Molier prosi do tańca i Kozaki czyli oszustwo ukarane. Zaplanowane zostały także trzy pokazy premierowe w ramach serii Kraków tańcem malowany, ożywiającej zabytki Krakowa. Tym razem będą to: La Fortuna. Dama z łasiczką (dziedziniec Muzeum Czartoryskich), Balety po turecku (dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu) i Krakowski kotylion (sala balowa Pałacu Krzysztofory). Tradycyjnie także tancerze wraz z publicznością odtańczą na Rynku razem poloneza, co stanie się mocnym akcentem promocji tego tańca, który jest w trakcie wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego  ludzkości UNESCO. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze warsztaty tańca dawnego zarówno w przestrzeni realnej, jak i online oraz warsztaty otwarte dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem.

Rok 2022 przyniesie także kontynuacje współpracy z TVP3 Kraków. Z tegorocznych pokazów festiwalowych powstaną – zrealizowane przez działające przy Balecie Cracovia Danza Film Studio – trzy nowe odcinki reportaży tanecznych, które swoją premierę będą miały na jesieni na antenie TVP3 Kraków. Jednak zanim to nastąpi, już od połowy lutego (poniedziałki godz. 20.00) TVP3 Kraków rozpoczyna powtórkę całej serii Baletu Cracovia Danza Kraków tańcem malowany. Przypomnianych zostanie 9 odcinków: Wokół Wita Stwosza, Pan Twardowski – igraszki w Barbakanie, Bassa danza z madonnami, Krakowskie maszkary, Od acana do waćpana, Harmonia mundi, Kiedy tańczą dzwony, Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej i Wawelskie baletto.

Nowy rok postawi także nowe wyzwania przed powołanym na początku pandemii Cracovia Danza Film Studio. Jednym z nich jest produkcja serii krótkich filmów z cyklu pt. Kobiety Krakowa – na zamówienie Urzędu Miasta Krakowa, które będą stanowiły część trasy turystycznej związanej z promocją historii słynnych mieszkanek tego miasta.

W bieżącym roku zespół planuje także współpracę z platformą Play Kraków oraz regularne prowadzenie kanałów społecznościowych, w tym prezentacji filmowych na YouTube. Warto zwrócić uwagę na to, że Balet Cracovia Danza jest jedną z nielicznych instytucji kulturalnych Krakowa, która prowadzi regularną działalność on-line, przygotowując specjalne produkcje na swój kanał.

Tradycyjnie Balet Cracovia Danza będzie prowadził intensywną działalność edukacyjną we współpracy ze szkołami muzycznymi i z akademiami muzycznymi oraz filharmoniami w całej Polsce.

Z wielką radością Balet Cracovia Danza rozpoczął 2022 rok w nowej siedzibie przy ul. Szlak 67, którą szybko otrzymał dzięki staraniom Katarzyny Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Miejsce to jest przeznaczone przede wszystkim dla zespołu tanecznego, który po latach tułaczki właśnie pod tym adresem ma do swojej dyspozycji komfortowe sale prób i zaplecze do regeneracji (biura pozostają w dotychczasowym miejscu, w kamienicy przy Placu na Groblach 7). W nowej siedzibie swoje miejsce też znalazła bogata kolekcja kostiumów zespołu. Nowa przestrzeń daje też nowe możliwości: Balet Cracovia Danza planuje wykorzystać nową siedzibę m.in. do prowadzenia warsztatów nie tylko dla tancerzy, ale także dla dzieci i seniorów.

Więcej informacji: cracoviadanza.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close