Wersja do druku

Udostępnij

W weekend 12-13 czerwca Balet Cracovia Danza wystąpi w Krakowie na żywo dwukrotnie podczas imprez plenerowych. W sobotę o godz. 18 pokaże premierowy spektakl Kobiety Krakowa. Historia i legenda, w ramach organizowanego wspólnie z miastem Kraków i TAURON Areną Kraków wydarzenia plenerowego Szlakiem kobiet Krakowa (godz. 12-19, Arena Garden przy TAURON Arena Kraków).

W niedzielę o godz. 20 natomiast Cracovia Danza wystąpi na finale wydarzeń Nocy Tańca na Rynku Podgórskim. Spektakl Polonez, nasz ślad powstał specjalnie na tę okazję, ponieważ w tym roku, w ramach kampanii wpisu poloneza na listę UNESCO Noc Tańca odbywa się pod hasłem Poloneza czas zacząć!.

 

Widowisko plenerowe Szlakiem kobiet Krakowa będzie się składać ze spotkań z aktywnymi mieszkankami Krakowa, aktorskich intermediów, a także premiery spektaklu Kobiety Krakowa. Historia i legenda w reżyserii Romany Agnel, w wykonaniu tancerek i tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego.

 

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzembosz, a wreszcie współczesne nam pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z Krakowem, które pojawią się w spektaklu Kobiety Krakowa. Historia i legenda Baletu Cracovia Danza. Zobaczymy też kobiece postaci literackie – charakterną Panią Twardowską, czy Pannę Młodą i Rachelę z Wesela Wyspiańskiego.

 

– Poszczególne sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – opowiada Romana Agnel, reżyserka i choreografka. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu. – dodaje.

 

W przedstawieniu zobaczymy m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi, a także sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.

 

Kobiety mądre, dumne, odważne, przedsiębiorcze, utalentowane, genialne – to one, ramię w ramię z mężczyznami, nieraz idąc pod prąd, kształtowały historię, kulturę i dziedzictwo tego miasta, bez wielu z nich współczesny Kraków wyglądałby zupełnie inaczej.To one torowały drogę współczesnym artystkom, działaczkom, lekarkom, profesorkom… Dlatego pierwsza część widowiska plenerowego zostanie poświęcona właśnie dzisiejszym fascynującym kobietom. Złoży się na nią cykl rozmów z kobietami kształtującymi dzisiejszy Kraków, które poprowadzą dziennikarki Alicja Popiel (TVP Kraków) i Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz (Radio Kraków). Wywiady przeplatane będą aktorskimi intermediami pt. Krakowskie dialogi na cztery zgrabne nogi autorstwa Michała Chludzińskiego, w wykonaniu aktorek Teatru Ludowego Marty Bizoń i Małgorzaty Kochan.

 

Kobiety Krakowa. Historia i legenda

12 czerwca, godz. 18.00

Arena Garden przy TAURON Arena Kraków

Wstęp wolny

 

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek

Kostiumy: Monika Polak Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Występują:

tancerze Baletu Cracovia Danza: Romana Agnel, Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Malgorzata Nabrzeska, Ewelina Keller, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka, Anna Szklener, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul

aktorki Teatru Ludowego: Weronika Kowalska, Roksana Lewak, Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska

oraz gościnnie: Ewa Kucharska, Aleksandra Mamulska, Kinga Ślaska

 

 

Tegoroczna Noc Tańca (13 czerwca) odbędzie się pod hasłem Poloneza czas zacząć!. Tą tematyką miasto Kraków wpisuje się w działania związane z ochroną i promocją poloneza, które są warunkiemwpisu tego tańca na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Z inicjatywy Katarzyny Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, podczas tegorocznej Nocy Tańca polonez zagości na wszystkich czterech scenach: na Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Dworku Białoprądnickim oraz Nowohuckim Centrum Kultury. Do tańca zostanie zaproszona też publiczność. Koordynatorką polonezowego programu Nocy Tańca jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza i reprezentantka depozytariuszy poloneza.

 

Balet Cracovia Danza ma w swoim repertuarze aż 26 choreografii poloneza z różnych epok, autorstwa wielu choreografów. Wiele z nich znajdzie się w powstałym specjalnie z okazji tegorocznej Nocy Tańca premierowym przedstawieniu Polonez, nasz ślad. Po spektaklu tancerze Cracovia Danza wraz z członkami Zespołu Tańca Ludowego Krakowianie poprowadzą poloneza dla publiczności.

 

 Spektakl „Polonez nasz ślad” prezentuje poloneza w różnych okresach historii Polski. W każdym z poszczególnych okresów polonez umieszczony jest w swym kulturowym i społecznym kontekście. – opowiada Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza i choreograf. – Polonez staje się ilustracją stylu danej epoki, jej estetyki i stosunków społecznych. Jest swoistym śladem życia i obyczajów oraz kultury polskiego społeczeństwa od XVIII do XX wieku. – dodaje.

 

Polonez, nasz ślad

13 czerwca, godz. 20

Rynek Podgórski

 

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska

Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka, Anna Szklener, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul

 

Wydarzenia polonezowe w ramach Nocy Tańca:

Wstęp na wszystkie wydarzenia plenerowe Nocy Tańca jest wolny.

 

Dworek Białoprądnicki

16.00 Polonez i wariacje na puentach – występy uczestników Studia Artystycznego Anny Gawędy-Szternal

16.00 Poloneza czas zacząć! – prezentacja wywiadu z Romaną Agnel

17.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus

17.30 Poloneza czas zacząć… teatralnie! – performansteatru lalek dla dzieci Pawła Pawlika

18.30 Rodzinna potańcówka z pradziadkiem poloneza – prowadzenie: Pani od Muzyki (Katarzyna Chodoń)

 

Nowohuckie Centrum Kultury

19.45 występ Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta

20.30 polonez dla publiczności prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta

 

Mały Rynek

16.00 występZespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki

polonez dla publiczności prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Małe Słowianki

17.00 występZespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy

19.15 Spektakl 77 – Teatr Vis a Vis

 

Rynek Podgórski

20.00 Polonez, nasz ślad – spektakl Baletu Cracovia Danza

21.00 polonez dla publiczności prowadzony przez Balet Cracovia Danza oraz Zespół Tańca Ludowego Krakowianie

 

Pełny program Nocy Tańca: https://krakowskienoce.pl/noc_tanca2021/249517,0,1,program.html

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close