Balet Cracovia Danza powraca z cyklem Balet w mieście – tanecznymi wydarzeniami plenerowymi w przestrzeni miejskiej. W piątek 29 kwietnia o godz. 15.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się pokaz programu Po polsku i po kozacku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Program Baletu Cracovia Danza to obraz pięknego pogranicza tanecznego, gdzie przenikają się dwie kultury tworząc spójną, ponadnarodową całość. W repertuarze znajdą się galop, polka, kontredans, kozak salonowy i baletowy. Wystąpią tancerze Baletu Cracovia Danza pod czujnym okiem choreografów Romany Agnel i Leszka Rembowskiego.

Po polsku i po kozacku to program taneczny prezentujący polski repertuar balowy końca XIX wieku. Niezwykle różny i istotny okres dla sztuki tańca, kiedy na tanecznych salonach królowały galopy, kadryle, polki a także kozaki.

Ten typowy ukraiński taniec, dziś zaliczany do tańców narodowych Ukrainy, przywędrował z kresów na salony całej XIX-wiecznej Europy. Moda na kozaki sprawiła, że mistrzowie tańca tworzyli nowe formy zawierające elementy skocznego, żywiołowego kozaka stanowiące popisy sprawności ruchowej młodzieży uczęszczającej na salonowe bale. Kozak zaistniał też w repertuarze baletów tamtych czasów. Już od końca XVIII wieku kozak stanowił oryginalną, pełną wirtuozerii formę tańca charakterystycznego obecnego w ówczesnych pozycjach baletowych w Polsce.

W tanecznym programie ilustrującym tańce salonowe XIX wieku nie mogło zabraknąć typowego kozaka. Tancerze Baletu Cracovia Danza prezentują oryginalną choreografię tego tańca stworzoną przez St. Leona w 1830 roku w Paryżu. Całość prezentacji kończy kompozycja kozaka baletowego, odtworzona przez Leszka Rembowskiego z polskiego baletu Kozaki.

Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Leszek Rembowski
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza pod kierownictwem Romany Agnel: Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Marta Yildiz, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski

***

Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji tańczMY organizowanej od 2019 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Tegoroczny repertuar akcji zrzeszającej środowisko taneczne skupiony jest na temacie wojny na Ukrainie. Akcje organizowane w ramach tańczMY mają pokazać solidarność z narodem ukraińskim.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close