Wersja do druku

Udostępnij

IV edycja  KRoków – Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12) pod hasłem „Ciało (nie) wystarczy”. W tym roku festiwal pokaże dwie twarze współczesnej sztuki tańca. Organizatorzy zaprezentują artystów i zespoły, które znakomicie wykorzystują najnowsze, interaktywne technologie oraz tych, którzy skupiając się na ciele i jego możliwościach, olśniewają nowymi technikami  tańca. W programie po raz pierwszy znajdą się aż dwie polskie premiery, w tym własna – „MOS-owa” – zatytułowana  Digital Garden 2016, przygotowana przez zespół techniczny MOS i zaprzyjaźnionych tancerzy, zaplanowana na 13 maja o godz.19.00. Spektakl ukazuje relacje świata technologii i tańca w kontekście gromadzenia danych i ponownego ich użycia, tworząc przez to unikalne rozwiązania sceniczne. Natomiast w niedzielę również o 19.00 w ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu The miracles of the night węgierskiej grupy Symptoms Dance Company. Przedstawienie zostało zainspirowane tytułowym wierszem węgierskiego poety Sándora Weöresa.

 

 O Digital Garden:

 

Nowa odsłona widowiska multimedialnego Digital Garden, którego wersję roboczą zaprezentowano we wrześniu 2015.

Świat jest zalewany niespotykaną wcześniej ilością danych, a ich liczba gwałtownie rośnie. W dziedzinach, które jako pierwsze w XXI wieku zmierzyły się z olbrzymią ilością danych pojawił się termin big data. Koncepcja ta przenosi się obecnie na wszelkie obszary ludzkiej działalności, także na język ruchu, który wzbogacany jest nieustannie o nowe informacje; techniki taneczne ewoluują. Rośnie liczba spektakli, pokazów i samych kodów ruchowych. Te z kolei zaczynają podlegać coraz większemu przetworzeniu, są gromadzone, przetwarzane i wykorzystywane na różnych płaszczyznach. Co jeśli temu działaniu ruchowemu towarzyszyć będą multimedia? 

 

konsultacja choreograficzna: Anna Piotrowska

muzyka: Marcin Janus

taniec: Aleksandra Bożek – Muszyńska, Monika Kiwak, Aleksander Kopański, Piotr Skalski

przestrzeń interaktywna: Grzegorz Kaliszuk

światło: Filip Marszałek

dźwięk: Grzegorz Fijałkowski

 

***

 O The miracles of the night

 

Przedstawienie zainspirowane tytułowym wierszem węgierskiego poety Sándora Weöresa, poetycką wizją, którą cechuje swoboda, nieobliczalność i uwolnienie się z więzów reguł, co jest częstym zjawiskiem w utworach Weöresa. Krótko mówiąc, nie mają zastosowania żadne granice wiekowe, nie ma oznaczeń w stylu „niedozwolone dla dzieci”. Ten szczególny idiom językowy zostaje odegrany tutaj na scenie przy wsparciu obrazów, rycin i animacji dwóch artystek, Ildikó Mezei i Évy Taskovics.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś całą noc leżeć bezsennie obok kogoś i „nic”się między wami nie wydarzyło? A wstając rano ujrzeć jednak zmianę w świecie wewnętrznym?

 

Zajęta rysowaniem dziewczyna oraz chłopak przetwarzają ten dziwny stan, jakby ze snu, coś w rodzaju zachwytu, w którym dwoje ludzi po prostu gapi się na siebie. Dzięki oprogramowaniu Animata – od 2007 roku wciąż rozwijanemu przez Bence’a Samu – udaje się tchnąć życie w przedmioty i postacie tworzone przez dziewczynę, gdy poprzez swoje rysunki wprowadza je ona na scenę. Projektowany świat i tancerze wchodzą w ten sposób w przedziwną, surrealistyczną relację, przez co rysowane linie zostają uosobione, aby mogły współdziałać z żywymi aktorami.

 

Nadjeżdża zamiatarka tłumiąc ziewanie,

za nią nadciąga dnia zaranie,

pędzi z rozpuszczonymi blond włosami;

poranny zgiełk, szybuje w górę świt…

a ten rozległy cud nocy,

ten dziw, co umyka jak kula z procy

dostrzegliśmy tylko

ty i ja.

 

Reżyseria i choreografia:  Réka Szabó

Współpraca reżyserska: Máté Czakó

Wykonawcy i współtwórcy: Dóra Furulyás,  Dániel Szász,  Ildikó Mezei

Projekt wizualny, kreatywna technologia:  Ildikó Mezei, Éva Taskovics , Bence Samu

Światło i przestrzeń: Attila Szirtes

Kostiumy: Edit Szűcs                                                                 

Muzyka: Hunor G. Szabó

Wykonawcy muzyki: András Csizmás, Márton Fenyvesi, Hunor G. Szabó

Specjalne podziękowania dla Istvána Gőza

Finansowanie: Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich, Narodowy Fundusz Kulturalny, Trafó House of Contemporary Arts

 

The Symptoms jest grupą wykonawców zorganizowaną wokół węgierskiej tancerki i choreografki Réki Szabó. Z wykształcenia matematyczka, Szabó buduje swój zespół tancerzy i aktorów od 2002 roku, zaś na arenie teatru tańca współczesnego jest obecna od 1995. Oparte w dużej mierze na dowcipie i swobodnej, pomysłowej kreatywności, spektakle zespołu charakteryzują się wyzwolonym i wyzwalającym duchem nieokiełznanej, niemalże młodzieńczej energii, choć dają też dużo do myślenia i nie brak im czystej siły dramatycznej. Spektakle grupy The Symptoms są uważnie przemyślanymi, intelektualnymi i humorystycznymi dziełami łączącymi taniec z grą aktorską i ruchem opartym o tekst. Często wychodzą od banałów, przekształcając je w groteskowe, ironiczne, a nawet wzruszające kolaże. Zespół pracuje w różnych przestrzeniach, tworząc sztuki na scenę, jak i performanse czy swobodne improwizacje dla przestrzeni publicznych i galerii. Zespół nie uznaje żadnych granic gatunkowych, traktując tekst, ruch, muzykę i efekty wizualne jako równorzędne składniki. Przejawiając zamiłowanie do szczególnych rozwiązań technicznych, zespół The Symptoms porusza problemy dnia codziennego, które dotykają nas wszystkich. O tematach tych mówi głęboko osobistym językiem.

 

***

 

Bilety:

ceny biletów:

normalne: I miejsca 35zł; II miejsca 25 zł

ulgowe: I miejsca 20 zł; II miejsca 15 zł

 

Program festiwalu

 

Rezerwacje: tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25

Kasa Biletowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest czynna na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi.

Kasa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1, 31-023 Kraków) czynna w godzinach:

w poniedziałki 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00  

od wtorku do soboty 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00 

w niedziele 15.00 – 19.00 – jeśli jest grany spektakl

 

 

 

KRoki 2016 - logo (miniaturka)MOS - logo 2016 (oryginał)Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close