Wersja do druku

Udostępnij

W tym tygodniu przed polskimi widzami ostatnia okazja do obejrzenia spektaklu Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia składającego się z choreografii legendarnego fundatora butoh, Tatsumiego Hijikaty. Jest to solo w wykonaniu  Yoshito Ohno, spadkobiercy filozofii i metody przedstawicieli powojennej awangardy artystycznej Japonii Kazuo Ohno i Hijikaty właśnie, twórców tańca butoh.

Prezentacje odbędą się w czwartek 12 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”(ul. Konopnickiej 26), natomiast w niedzielę 14 listopada – w Starym Browarze w  Poznaniu (Studio Słodownia + 3, ul. Półwiejska 42).

 

Specyficzna estetyka butoh, brak linearnej opowieści, minimalistyczny i zaskakujący w swej wymowie ruch Yoshito Ohno sprawia, że przedstawienie staje czystym, głębokim przeżyciem emocjonalnym. Ciało artysty pełne jest doświadczeń, które nawet przy najdrobniejszych poruszeniach wybrzmiewają szczególnie dobitnie. Jak w lustrze odbija się w nim nasza egzystencja  spuścizna poprzednich istnień, wobec których odczuwamy wdzięczność i z którymi toczymy codzienne zmagania. Umiejętność transformacji ciała tak, by oddać delikatność kwiatu czy raptowność ptaka i poruszyć drzemiące w nas emocje – melancholię, radość, strach jest efektem wieloletnich poszukiwań artysty. Indywidualny los nabiera uniwersalnego wymiaru. Pojawia się zdziwienie, wzruszenie i rodzą się pytania. 

 

Przedstawienie Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia składa się z następujących po sobie sekwencji, m.in. Tańca Ptaka, pierwszego aktu słynnego spektaklu Kazuo Ohno La Argentina, choreografii Hijikaty czy Tańca Królika po tsunami, którym towarzyszy współtworząca nastrój, poruszająca muzyka; prezentowane jest też wideo autorstwa znakomitego japońskiego fotografa – Eikoh Hosoe. 

 

Premiera odbyła się w 2013 roku podczas Festiwalu Kazuo Ohno Festival.

 

Wideo: Eikoh Hosoe

Choreografia:  Tatsumi Hijikata

Kostiumy: Etsuko Ohno

Światło: Toshio Mizohata

Dźwięk: Noriaki Coda

Występuje: Yoshito Ohno

 

Spektakl, podobnie jak towarzysząca mu wystawa w Galerii Studio oraz warsztaty butoh, został objęty honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce i jest częścią projektu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje prowadzonego przez Fundację Pompka.

 

Bilety w Krakowie: 50 zł

Bilety w Poznaniu: 30/20zł

 

***

 

 

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to niezwykła okazja  dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh – kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się dotychczasowych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy, do dziś nie podlegający żadnym kwalifikacjom rodzaj ruchu scenicznego, narodził się w obliczu buntu wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) – całkowicie różne osobowości – którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Gdy w 1980 roku, 74-letni Kazuo Ohno wyruszył z Japonii na światowe tournée i dotarł m.in na festiwale w Nancy, do Londynu, Paryża czy Strasburga, odkrył przed światem Zachodu nowy gatunek, który zafascynował publiczność i takie osobowości, jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Pina Bausch. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach, ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Goszczący u nas w listopadzie syn Kazuo – Yoshito Ohno inspiruje kolejne pokolenia; właśnie zakończył tournée w Brazylii, gdzie występował solo oraz z grupą muzyczną Anthony and the Johnsons.

 

Butoh jest w sferze zainteresowań naszej fundacji od lat. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca wydaliśmy książkę „Świat butoh Kazuo Ohno” a obecnie, w ramach projektu „Japońscy mistrzowie butoh” zapraszamy japońskich artystów źródłowych – tych, którzy pracowali z twórcami tego gatunku. W lipcu odbyły się warsztaty z Yukio Wagurim – głównym aktorem Tatsumiego Hijikaty, teraz gościmy 77-letniego Yoshito Ohno – spadkobiercę filozofii i metody obu mistrzów.  Yoshito Ohno wraca do Polski po 21 latach, 5 lat po śmierci swego ojca, z którym występował w spektaklu „Nenufary” podczas I edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże– mówi Anita Zdrojewska, prezeska Fundacji Pompka, organizatorka wydarzeń.

 

Więcej:

Wystawa w Warszawie

 

 

 

Organizator: Fundacja Pompka

Partnerzy: Japan Foundation, Art Stations Foundation, Fundacja im. Takashimy, Galeria Studio, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku, Teatr Studio,

Patroni medialni: Japonia-online, Torii, taniecPOLSKA.pl

 

 Logo Japan Foundation (oryginał)

 

 

***

 

Więcej informacji na stronie:  www.fundacjapompka.org.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close