Krakowski Teatr Tańca zaprasza na spektakl Duży Książę. Jego premiera odbędzie się 8 lipca o godz. 21.00 na Rynku Głównym, od strony Wieży Ratuszowej, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica. Kolejne pokazy są przewidziane na 9 i 10 lipca.

Wersja do druku

Udostępnij

Duży Książę to spektakl inspirowany słynną opowieścią Antoine’a de Saint-Exupéry’ego o Małym Księciu. Widowisko, stworzone na styku teatru tańca, działań multimedialnych i teatru plenerowego, jest metaforyczną opowieścią o tym, co mogłoby się stać, gdyby Mały Książę dorósł. Na początku swojej opowieści pilot mówi, że „to bardzo przykre zapomnieć przyjaciela”. Twórcy i twórczynie spektaklu zastanawiają się, czy jeżeli można zapomnieć przyjaciela, to czy można również zapomnieć również siebie. Przecież „wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”.

Duży Książę powraca do miejsc, które już wcześniej odwiedził, z trudem jednak je rozpoznaje. Wszystko wygląda tu teraz tak samo znajomo, jak obco. Ponownie spotyka różę, lisa, latarnika i innych. Nie wie jednak, czy to jego pamięć ich zmieniła, czy zmienił ich czas. Jego podróż jest powtórzeniem tej poprzedniej, ale z perspektywy dorosłego mężczyzny, który targany kryzysem wieku średniego, podejmuje próbę ocalenia swoich dziecięcych marzeń i wrażliwości na świat.

Duży Książę to opowieść skierowana do dużych książąt i księżniczek, ale także ci mali i mniejsi, dzięki jej widowiskowej formie, odnajdą się w niej doskonale.

Krakowski Teatr Tańca powraca po kilku latach na Ulicę z premierą spektaklu pt. Duży Książę, inspirowanym powiastką filozoficzną autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. Mały Książę. Historia chłopca, odwiedzającego kolejne planety i odkrywającego siebie samego, niezmiennie urzeka prostotą i szczerością. Ta poetycka opowieść, pełna metaforyki i fantastycznych postaci przetransponowana zostanie na ruch i gest, a także scenografię multimedialną.

Spektakl będzie miał charakter interdyscyplinarny i połączy różne techniki i narzędzia wykonawcze. Tematyka spektaklu, inspirowanego Małym Księciem, wynika poniekąd z niełatwej rzeczywistości. Samotność i izolacja, potrzeba bliskości to leitmoivy powieści. Przewrotność tytułu, oprócz oczywistego nawiązania do tytułu książki, sugeruje kolejny etap życia, etap dorosłego już księcia. Księcia współczesnego, który dorósł, ale czy świat zmienił się razem z nim, czy on zmienił się razem ze światem? Spektakl zbudowany będzie wielopłaszczyznowo, obok czytelnych treści dla małych widzów pojawią się aluzje, metafory, konteksty czytane jedynie przez widzów dorosłych. Plastyczny aspekt spektaklu odgrywać będzie bardzo istotną, jeśli nie wiodącą rolę. Dlatego do realizacji projektu zaproszeni zostali artyści, w pracach których atrakcyjna wizualność jest wyróżnikiem.  W spektaklu wezmą udział tancerze, współpracujący z Krakowskim Teatrem Tańca. Premiera spektaklu odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie w dniach 8, 9 i 10 lipca 2022 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica.

Realizatorzy:

Reżyseria: Eryk Makohon, Wojciech Faruga
Animacja: Klaudia Ptasińska-Wajda
Choreografia: Eryk Makohon oraz zespół
Asystentka choreografa: Agata Jędrzejczak
Dramaturgia: Wojciech Faruga
Kostiumy:  Sylwester Krupiński
Scenografia:  Eryk Makohon
Występują: Agata Jędrzejczak, Paweł Łyskawa, Patrycja Marszałek, Martyna Mazurek, Natalia Myczewska, Magda Niedzielska (Skowron)
Koordynacja techniki: Szymon Pater
Produkcja: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca
Współpraca:  Teatr KTO, Teatr Polski w Bydgoszczy, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej o Krakowskim Teatrze Tańca: link
Więcej o wydarzeniu: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close