Wersja do druku

Udostępnij

Krakowski Teatr Tańca oraz Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12) zapraszają na premierę spektaklu Glamour oraz pokaz przedstawienia Kwadryga na TRZECH w choreografii Eryka Makohona. Wieczór z Krakowskim Teatrem Tańca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się 28 kwietnia o godz. 19.00,  w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, i zainauguruje stałą współpracę między obydwoma ośrodkami.

 

 

 

O spektaklach:

 

Glamour – premiera

 

Formalne, ruchowe poszukiwania twórców odnoszą się do teorii Ervinga Goffmana, nawiązującej do siatki jawnych i ukrytych reguł kierujących zachowaniem ludzi w obrębie różnych sytuacji. Kontakt „twarzą w twarz” to rodzaj przedstawienia, w którym rozmówcy odgrywają swoje role w celu wywarcia odpowiedniego wrażenia na drugiej osobie. Publicznie prezentują tylko jedną jaźń czyli „fronton”, za nią skrywa się druga – „kulisy”. Goffmanowskie „fasady”, czyli powierzchowność, sposób bycia, przyjmują różne formy, podporządkowane celowi, który uczestnik spotkania chce osiągnąć.

 

Formy zastygają, kostnieją… powstają skorupy ulepione z oczekiwań, tendencji i mód. Wyćwiczone pozy, nieszczere emocje budują codzienność, „naturalny” styl bycia, który krzepnie, twardnieje. Gdy pęknie widać, co jest pod spodem….    

 

Twórcy spektaklu krążąc wokół tematu, sami próbują zerwać z charakterystyczną dla nich formą ruchową. Poszukując rozwiązań choreograficznych idą pod prąd, rezygnują z języka, do którego przyzwyczaili siebie i widzów.

 

W warstwie wizualnej architektura obrazu i plastyka kadru, tak charakterystyczne dla Eryka Makohona, i tym razem odgrywają dużą rolę.

 

koncepcja i dramaturgia: Eryk Makohon

choreografia: Eryk Makohon, Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak, Paweł Łyskawa, Dominik Więcek

scenografia, światło: Eryk Makohon

wykonanie scenografii: Borys Grzegorz Roman

kostiumy i stylizacja: Dominik Więcek

wykonanie makijaży: Magda Fuss

wykonanie kostiumów: Irena Kasza

występują: Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak, Paweł Łyskawa, Dominik Więcek

producent: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

 

 

Kwadryga na TRZECH

 

Kwadryga na TRZECH w choreografii Eryka Makohona, tancerza związanego wcześniej ze Śląskim Teatrem Tańca i założyciela własnego zespołu oraz estetyki, zgodnie z tytułem jest nawiązaniem do klasycznych ideałów piękna, opartych na harmonii i doskonałych proporcjach. To narracja o pięknie w zgodzie z porządkiem klasycznym, rzymskim, przejawiającym się między innymi w męskim ciele.

 

Twórcom udała się trudna sztuka zrobienia spektaklu, który ani na chwilę nie sugerował genderowych dwuznaczności. Męskie trio ubrane tylko w czarne spodenki bardzo zdecydowanie zabrało nas w świat starożytnych herosów, muskularnych ciał z greckiej wazy wzbogaconych energią mistrzów parkour. Tu też brawa były spore i słusznie. /dziennikwschodni.pl, 12.11.2012/

 

W tym spektaklu nadzwyczajność osiąga, by tak rzec, swoje apogeum, ponieważ tancerze – Jan Lorys, Paweł Łyskawa i Tomasz Urbański – zdają się przeczyć prawom grawitacji, gdy wbiegają na szczyt ustawionego ukośnie stołu. Sama choreografia złożona jest z tego wszystkiego, co w świecie starożytnych herosów najdoskonalsze. Forma, rytm, dynamika – próżno szukać w niej czegoś, co nie wpisywałoby się w ideał złotego ciągu. Niesamowita precyzja idzie tutaj w parze z szaleńczą, lecz paradoksalnie okiełznaną energią. Artyści zdumiewają plastycznością ciał, płynnością ruchów. Czasem ich taniec przypomina pojedynek męskości, czasem braterską współpracę przy konstruowaniu niewidzialnych, a i tak spektakularnych,  architektonicznych cudów… /Teatralia, kwiecień 2015/

 

choreografia: Eryk Makohon

występują: Jan Lorys, Paweł Łyskawa, Tomasz Urbański

czas trwania: ok 40 min.

 

TRAILER

 

 

Bilety:

normalny 25 zł

ulgowy 15 zł

 

http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/691/-kwadryga-na-trzech-i-glamour-premiera

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close