Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie zaprasza na premierę spektaklu Głodni. Jest ona zaplanowana na 4 grudnia 2022 roku o godz. 19.00 w siedzibie tej instytucji.

Wersja do druku

Udostępnij

„Jedną z podstawowych sztuczek jest mówienie – jeśli już nie ma innej rady – o głodzie jako o czymś bezosobowym, niemal abstrakcyjnym, jak o zjawisku samym w sobie. Głód, walka z głodem. Przeciwdziałanie głodowi. Klęska głodu. Ale głód nie istnieje poza ludźmi, którzy go znoszą. Problemem nie jest głód, problemem są głodujący ludzie.” – Martin Caparóss, Głód

Głodni to przede wszystkim reportaż o człowieku – o nas samych. To rozmowa o życiu i decyzjach, które podejmujemy każdego dnia lub na które nie mieliśmy wpływu. Bywa, że wybory te uzależniają nasz rytm codziennego życia od oczekiwania w kolejce po ciepły posiłek, pozbawiają nas dachu nad głową, wykluczają.

W swojej książce Głód Martin Caparóss wskazuje, że „przyszłość jest luksusem dostępnym tym, którzy się odżywiają”. Przyglądając się wybranym ulicom Krakowa, których puste chodniki o odpowiednich porach dnia zamieniają się w tłoczną przestrzeń, zastanawiamy się nad losem osób niedożywionych. Czy zapewnienie im jedzenia jest gwarantem lepszej przyszłości?

Spektakl to także swoiste spojrzenie w lustro. Czy postawy, które przyjmujemy jako społeczeństwo, również w kontekście globalnym, wspierają równomierną dystrybucję środków do życia?

Jak łatwo przychodzi nam wyrzucanie resztek z własnych talerzy czy pozbywanie się przeterminowanych produktów?

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z jego twórcami.

***

Agnieszka Jachym – tancerka, choreografka, absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.  Po uzyskaniu dyplomu zawodowej  tancerki w 2012, brała udział w projektach  temporaere theater w Berlinie i Dreźnie;  w spektaklu No Sacre Ismaela Ivo na ImpulsTanz oraz w Sao Paulo. W latach 2014–2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen.  W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu Teatru Tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima. Wystąpiła w choreografii solar storm Johannesa Wielanda, a także w operze Alcina w Staatsoper Hamburg. Jej solo choreografia Naj zajęła drugie miejsce na festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie. Zaprezentowano ją również podczas Sola Dance Contest w Gdańsku w 2019, a także w ramach Młodej Polski na 23. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie.  W latach 2019–2021 pracowała w Polskim Teatrze Tańca jako tancerka oraz koordynatorka unijnego projektu CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge. W PTT wraz z Jerzym Kaźmierczakiem oraz Zbigniewem Kociębą stworzyła choreografię [dis]solution dla Balletto di Roma. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji „Inny świat” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Od maja 2021 współpracuje z Sashą Waltz, biorąc udział w projektach Sasha Waltz & Guests (Berlin), m.in. In C, SYM-PHONIE MMXX, Kreatur. W 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na realizację spektaklu Głodni.

Kolejny spektakl w Teatrze KTO: 20 grudnia 2022 roku o godz. 19.00

***

Realizatorzy:

Koncept i choreografia: Agnieszka Jachym
Obsada: Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka, Damian Rusyn
Wideo: Leszek Górka

Fotografie: Barbara Szydłowska
Autorka plakatu: Anastasiia Hurska

Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Partnerzy:

Fundacja Crush On Trash, Centrum Sztuki Tańca, Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury, KraKra Films

Sponsor:

BJB Stomatologia Estetyczna

Więcej informacji: link

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

Agnieszka Jachym „Głodni”. Fot. Barbara Szydłowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close